Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii, - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii,


8 replies to this topic

#1 gabisa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 14 December 2009 - 09:34 PM

va rog sa-mi spuneti unde gasesc legislatia referitoare la "confirmarea de sold debitor / creditor " , cum este denumita de unii, sau " extras de cont " cum este numit de altii . va multumesc anticipat !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 January 2010 - 03:38 PM




#2 cmfarkas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov, Sf.Gheorghe

Postat 15 December 2009 - 08:56 AM

ORDIN nr. 2861 din 9 octombrie 2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea și efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor și capitalurilor proprii




#3 gabisa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 December 2009 - 07:56 PM

Multumesc mult pentru raspuns ! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 December 2009 - 07:59 PM
eliminare bolduire mesaj integral




#4 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 11 January 2010 - 02:37 PM

Am si eu o intrebare legata tot de extrasul de cont.
Am primit de la un client un extras de cont in care figureaza ca imi datoreaza o suma sa zicem de 5000 lei la data de 30.11.2009. Insa pe data de 26.11.2009 am primit de la el un bilet la ordin pentru aceasta suma. Eu am operat primirea acestui BO pe contul 413 si ca urmare in contul 4111 nu mai am sold la data de 30.11.2009.
Cum este corect sa fie intocmit extrasul de cont la 30.11.2009, cu suma de 0 lei sau de 5000 lei?



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 02:44 PM

Cu 5000, prin acel BO el si-a luat angajamentul ca va plati nu inseamna ca a si platit.
Deci pana la tragerea BO datoreaza 5000.
Dragos



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 02:59 PM

e corect :
5000 lei pt. ct. 413
si
0 lei pt. contul 4111
,

asa ca faci 2 extrase de cont, unul pt sold "clienti" - cu 0 lei si unul pt sold "efecte de primit de la clienti" - cu 5000 lei. in extremis, poti face doar un extras in care sa treci pe cate un rand fiecare sold de confirmat (insa eu 2 extrase as face in locul tau - sunt mai meticuloasa, mai chitibusara, deh ... varsta ... :pullhair: )
structura e aceeasi, dar continutul difera in sensul ca fact neachitate = sold 0, iar efecte de primit = sold 5000 cf. BO emis in data de ....
daca faci extras de cont cu 5000 lei la clienti nu mai pici cu balanta si bilantul la 31.12.2009 in veci de veci ! daca faci cum iti zic eu, soldurile din extrase vor fi cele din balanta si bilantul la 31.12. , fiind corect reflectate si in registrul inventar la 31.12. (unde iti va aparea suma de 5000 lei la ct. 413 si nu la 4111)

extras norma :
28 - (1) Creantele si obligatiile fata de terti sunt supuse verificarii si confirmarii pe baza extraselor soldurilor debitoare si creditoare ale conturilor de creante si datorii care detin ponderea valorica in totalul soldurilor acestor conturi, potrivit "Extrasului de cont" (cod 14-6-3) sau punctajelor reciproce scrise. Nerespectarea acestei proceduri, precum si refuzul de confirmare constituie abateri de la prezentele norme si se sanctioneaza potrivit legii.

deci : "creantele si datoriile" in totalitatea lor, si cum ct. 413 este tot o creanta ... faci extras si pt. el :biggrin:

m-am facut inteleasa ? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 January 2010 - 03:44 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 03:24 PM

Ministerul Finantelor Publice
Norma din 9 octombrie 2009
privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii
Publicat in Monitorul Oficial nr. 704 din 20 octombrie 2009 (M. Of. nr. 704/2009)

link gratuit :
http://www.legestart.ro/Norma-2009-organiz...-(MzQwNjgw).htm



#8 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 11 January 2010 - 03:47 PM

Da, multumesc mult, asa m-am gandit si eu initial, sa fac un extras pt. cele 2 conturi.
Problema e ca am sute de clienti si trebuie sa fac chestia asta manual, intrucat programul imi scoate doar extrase de cont pt contul 4111.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 03:51 PM

ai SI sute de BO neincasate (pe langa sute de clienti) ?? :pullhair:

pai, fa-le doar pe acelea "care detin ponderea valorica in totalul soldurilor acestor conturi", dupa cum zice norma, nu-i mai usor asa ??

dar fz de soft nu te poate ajuta in problema asta ? zic si eu ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 January 2010 - 03:53 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL