Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mijloace fixe /versus/ obiecte inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mijloace fixe /versus/ obiecte inventar


9 replies to this topic

#1 delia m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 December 2009 - 01:32 PM

Tinand cont ca discutam de persoane fizice autorizate , cum dumnezeului trec in soft obiecte care sunt altceva decat tipizate sau consumabile? (toate discutiile de pe acest forum se incurca in conturi, cifre, amortizare....).
eu vreau doar atat sa stiu: cine da diferenta dintre mijloc fix si obiect de inventar? (inteleg ca sunt niste cataloage, ceva...)

delia motoasca



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 21 December 2009 - 02:52 PM

diferenta este data de pretul de achizitie si durata de folosire astfel, mai mare de 1800 RON si durata mai mare de 1 an= mijloc fix: mai mic de 1800RON indiferent de durata = ob de inventar ( ex: un calculator cu val achiz de 1801 RON = mijl.fix; un calculator cu val de achiz 1799 RON = ob inventar)




#3 delia m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 30 December 2009 - 03:18 PM

Bogdaproste, corpus!



daca imi dai si un exemplu concret de completare a Jurnalului Inventar, iti faci de 2 ori pomana!


delia m



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 30 December 2009 - 04:19 PM

@delia m, incerc un raspuns in graba si cu un mic exemplu;
1. sper ca va referiti la Registrul Inventar si nu la Jurnalul inventar ?!! daca da, atunci trebuie sa fie cel cu cod 14-1-2/a, ca in exemplul din atasament
2.personal as impartii Reg Inv in doua parti, una pentru mijloace fixe, si alta pentru Ob de inventar
3. exemplul schitat de mine cred ca este destul de usor de inteles, dealtfel titulatura rubricilor o consider destul de explicita,.In cazul iesirilor.... la fel raspundeti la rubricile din IESIRI. Presupunem ca faceti o iesire( vanzare sa zicem) atunci rubrica val inclusa pe chelt. (se refera la val chelt cu amortizarea cele din fisa op div pentru amortizare) se va completa doar pentru mijl. fixe nu si pt. Ob inventar...in rest cred ca e simplu

Succes ! La multi ani

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de corpus: 30 December 2009 - 04:23 PM




#5 delia m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 December 2009 - 11:27 AM

Ca de obicei, faceti sa para totul atat de simplu, cand de fapt in capul nostru de necunoscatori, e un amalgam!
E clar exemplul pe care mi l-ati dat. Totusi , art 24 din Codul Fiscal cu care mi-am delectat aceasta ultima zi din an.... ma depaseste:

"(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determina conform urmatoarelor reguli:
a) in cazul constructiilor, se aplica metoda de amortizare liniara;
b) in cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al masinilor, uneltelor si instalatiilor, precum si pentru computere si echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara, degresiva sau accelerata;
c) in cazul oricarui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara sau degresiva.
(7) În cazul metodei de amortizare liniara, amortizarea se stabileste prin aplicarea cotei de amortizare liniara la valoarea fiscala de la data intrarii in patrimoniul contribuabilului a mijlocului fix amortizabil.
Cota de amortizare liniara se calculeaza raportand numarul 100 la durata normala de utilizare a mijlocului fix.
(8) In cazul metodei de amortizare degresiva, amortizarea se calculeaza prin multiplicarea cotelor de amortizare liniara cu unul dintre coeficientii urmatori:
a) 1,5, daca durata normala de utilizare a mijlocului fix amortizabil este intre 2 si 5 ani;
b) 2,0, daca durata normala de utilizare a mijlocului fix amortizabil este intre 5 si 10 ani;
c) 2,5, daca durata normala de utilizare a mijlocului fix amortizabil este mai mare de 10 ani.
(9) In cazul metodei de amortizare accelerata, amortizarea se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) pentru primul an de utilizare, amortizarea nu poate depasi 50% din valoarea fiscala de la data intrarii in patrimoniul contribuabilului a mijlocului fix;
b) pentru urmatorii ani de utilizare, amortizarea se calculeaza prin raportarea valorii ramase de amortizare a mijlocului fix la durata normala de utilizare ramasa a acestuia."


Dati-mi, va rog, tot exemplul cu laptopul. CE SCRIU IN REGISTRUL INVENTAR de-a lungul timpului?

In concret, eu am o masina pe care am achizitionat-o in 2005 si pe care vreau sa o vand in ian 2010. (e pe PFA).

NU am completat niciodata nimic in Registrul Inventar si vreau sa imi petrec Anul Nou luand toate dosarele la rand sa pun obiectele de inventar si mijloacele fixe in regula.
(propuneti sa impart in 2 registrul si de la jumatate incolo sa pun mijloacele fixe, sa zicem?)


delia motoasca



#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 January 2010 - 10:07 AM

La multi ani tuturor !
Cu toata bunavointa, imi este greu sa va dau un raspuns care sa va si ajute, pentru ca in aceasta situtie discutiile trebuiesc facute cu "cartile pe masa" sunt detalii pe care nu le pot intuii, iar afirmatia dvs " NU am completat niciodata nimic in Reg Inventar..." genereaza o serie de variabile asupra carora doar putem face presupuneri.
de exemplu: achizitia masinii s-a facut in 2005 pe PFA ? erati constituita in PFA la acea data? la achizitionare, masina era noua sau rulata? de la data la care ati achizitionat-o si pana in prezent ati facut amortizare fiscala ? ati dedus cheltuieli cu aceasta masina, cheltuielei care sa se regaseasca in documentele justificative din anii precedenti ?
Presupun ca mai sunt si "scapari" cu intocmirea documentelor contabile, si ca doriti sa le puneti la punct, atunci cel mai bine este sa apelati la un contabil cel putin pentru o eventuala refacere a lor
Totusi se pot retine cateva aspecte:
1. in exemplul cu laptop_ul, "de-a lungul" timpului nu trebuie sa completati nimic, se completeaza la "sfarsitul" timpului, sfarsit care se traduce prin iesirea din gestiune a bunului respectiv, in cel putin doua situatii clasice a) casare (la expirarea duratei de folosinta) b) vanzare ( situatie care are si ea mai multe variabile:1 vanzarea are loc dupa expirarea perioadei de amortizare 2.vanzarea are loc pana la expirare si in aceasta situatie se poate obtine un pret mai mare decat suma ramasa de amortizat sau mai mic...de unde rezulta alte variabile adica diferenta dintre cele doua preturi se transforma fie in chelt deductibile fie nedeductibile...)
2.procedura descrisa de art 24 CF uneori va poate inurca, exista un catalog emis de MF cu duratele normale de funtionare a mijl fixe ( il gasiti pe net...)in cazul masinii dvs 4-6 ani
3. citat din 1040 art 49. "Sunt amortizabile, în conformitate cu prevederile legale, numai bunurile înregistrare în Registrul-inventar (cod 14-1-2/a). "
Conluzie: apelati la un contabil care sa va ajute si care sa va si arate pentru viitor, cum treb procedat, sunt sigur ca odata lucrurile bine intelese, aveti tenacitatea de a le duce la bun sfarsit
Regret nota pesimista a acestui raspuns, conta nu se termina aici, principal este sa mergeti inainte si intr-un mod profitabil pentru afacerea dvs

Aceasta postare a fost editata de corpus: 03 January 2010 - 10:08 AM




#7 rdpfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 03 January 2010 - 11:29 AM

Buna si ... LA MULTI ANI!

In exemplul tau de registru inventar, in coloana cu numarul si tipul documentului ai trecut chitanta. Eu eram convinsa ca documentul in baza caruia se face intrarea este factura, chitanta fiind doar incasarea valorii facturii. Cine stie cum vad lucrurile cei care vin in control si, eventual, dau amenzi?



#8 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 January 2010 - 11:37 AM

Ok, aveti dreptate despre factura era vb. Scuze...!



#9 MarieRose

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 February 2010 - 08:50 PM

Vezi postareacorpus, la Dec 30 2009, 04:19 PM, a spus:

@delia m, incerc un raspuns in graba si cu un mic exemplu;
1. sper ca va referiti la Registrul Inventar si nu la Jurnalul inventar ?!! daca da, atunci trebuie sa fie cel cu cod 14-1-2/a, ca in exemplul din atasament
2.personal as impartii Reg Inv in doua parti, una pentru mijloace fixe, si alta pentru Ob de inventar
3. exemplul schitat de mine cred ca este destul de usor de inteles, dealtfel titulatura rubricilor o consider destul de explicita,.In cazul iesirilor.... la fel raspundeti la rubricile din IESIRI. Presupunem ca faceti o iesire( vanzare sa zicem) atunci rubrica val inclusa pe chelt. (se refera la val chelt cu amortizarea cele din fisa op div pentru amortizare) se va completa doar pentru mijl. fixe nu si pt. Ob inventar...in rest cred ca e simplu

Succes ! La multi ani

Buna ziua.Referitor la intocmirea Registrului Inventar, acesta nu trebuie sa contina si valoarea creantelor si datoriilor ? Creante cum ar fi: valoarea cheltuielilor de constituire si nerecuperate la sfarsitul anului. Datorii cum ar fi: facturi neachitate la sfarsitul anului. Dar soldul contului la banca, nu ar trebui si acesta inscris?

Multumesc.



#10 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 15 February 2010 - 09:25 PM

Buna ziua la toti colegii,

poate cineva sa ma ajute va rog frumos cu un model de Fisa Mijlocului Fix, eventual in Excel? Multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL