Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contracte salariati plecati la munca in strainatate (UE) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contracte salariati plecati la munca in strainatate (UE)

5 replies to this topic

#1 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 22 December 2009 - 07:50 AM

O societate din Romania isi trimite salariatii la o firma din strainatate. Salariatii au contrcte individuale de munca incheiate cu societatea din Romania. De asemenea, intre societatea din Romania si cea din UE exista un contract de prestari servicii in care se stipuleaza faptul ca salariatii romani vor lucra (un fel de detasare) pe o perioada determinata. Mai trebuie anexat ceva la aceste documente (la contractele individuale sau la contractul de prestari servicii)?



#2 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 22 December 2009 - 10:13 AM

Am observat si eu ca in ultima vreme, garda controleaza astfel de c.m., dar efectiv nu stiu ce urmaresc.
Stie cineva ?




#3 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 December 2009 - 12:38 PM

Buna,


Se depune dclaraia E101 la Casa de pensii.Pentru detalii verificati site-ul lor. Sper ca am fost de ajutor.


Sarbatori fericite!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:56 AM




#4 PCrisM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 December 2009 - 01:41 PM

Cererea pt. E101 se depune pt a putea primi de la CNPAS declaratia E101, care este necesara firmei din alta tara pt. care prestaezi servicii, pt. ca aceasta, in momentul in care este controlata de catre organele lor de control din acea tara, sa poata arata ca muncitorii romani nu lucreaza la negru - ci sunt angajati si se platesc asigurarile sociale in Romania. Nu stiu in ce masura intereseaza pe cei de la garda aceste contracte - mai exact "de ce"? dar am o intrebare: garda controleaza contractele de munca? Nu ITM-ul?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:56 AM




#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2009 - 02:08 AM

ITM ul controleaza cm , dar sunt satul de controale care se bag pe felia altora.



#6 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 01 February 2010 - 08:32 AM

Muncitorii primesc salariile pentru care se platesc contributii si impozit in Romania. Mai primesc in UE diurna pentru care platesc acolo o contributie de sanatate. Pentru acea diurna trebuie sa mai plateasca ceva in Romania (impozit pe venit sau altceva)?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL