Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
formularele 220/221 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


formularele 220/221


11 replies to this topic

#1 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 22 December 2009 - 08:36 PM

eu nu am un contabil,acum cineva o sa imi faca situatia pe tot anul
dupa ce imi face situatia ce trebiue sa fac?
sa merg al adm financiara sa depun doar declaratia privind venitul estimat?
sa merg cu toate registrele si o sa imi spuna cat sa platesc
ms



#2 sobis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 04 January 2010 - 08:21 PM

Am si eu o rugaminte.Am un P.F.A. si anul acesta consider ca voi avea un venit mai mic cu cel putin 20% decat anul precedent.Pot depune declaratia 220?sau alta declaratie?pana la ce data trebuie depusa.Multumesc mult!




#3 contecs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 January 2010 - 12:08 PM

Ofer consultanta si contabilitate pentru pfa. Email reclama@gmail.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:57 AM




#4 OanaGabriela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Arad

Postat 05 January 2010 - 04:42 PM

Vezi postareasobis, la Jan 4 2010, 10:21 PM, a spus:

Am si eu o rugaminte.Am un P.F.A. si anul acesta consider ca voi avea un venit mai mic cu cel putin 20% decat anul precedent.Pot depune declaratia 220?sau alta declaratie?pana la ce data trebuie depusa.Multumesc mult!
Depui declaratia 220 pana la 15.05.2010. Si tot pana in 15.05.2010 declaratia 200 Declarația anuală finală privind veniturile obținute în anul precedent (anul 2009).



#5 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 05 January 2010 - 06:53 PM

Am si eu o nelamurire: In declaratia 200, la rubrica "Datele de identificare a contribuabilului", trec numele meu precedat de I.I.? De asemenea, la "CNP/Numar de identificare fiscala" trec CNP-ul sau CIF-ul Intreprinderii Individuale?



#6 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 06 January 2010 - 03:18 PM

Din cate am observat din formularele de pe site-ul Ministerului de Finante declaratia 220 este pentru Veniturile din cedarea folosintei bunurilor, iar declaratia 221 pentru Veniturile din activitati independente (gen magazin alimentar)

Daca gresesc va rog sa ma corectati

Aceasta postare a fost editata de Cornny: 06 January 2010 - 03:19 PM




#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 06 January 2010 - 05:57 PM

Pe situl MF/ ANAF/ Asist contrib/formulare: decl 200 pentru venituri realizate; 220 pentru venituri estimate; 221 pentru venituri din agricultura impuse pe baza normei de venit; incercati aici

Aceasta postare a fost editata de corpus: 06 January 2010 - 06:00 PM




#8 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 06 January 2010 - 07:55 PM

am fost azi la adm financiara si trebuie sa depun formulare 200 si 221 impreuna,nu separat



#9 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 January 2010 - 06:24 PM

am si eu niste intrebari, va rog: daca pe 2009 am avut venit estimat 5000 iar realizat e in jur de 2000, ce se intampla cu diferenta de impozit ce am platit-o? se va compensa pe viitor sau sunt buni dati? daca se compenseaza treb sa fac vreo declaratie sau cerere in plus?
multumesc



#10 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2010 - 08:17 PM

cand depui in mai declaratia finala cu veniturile si cheltuielile efectiv realizate, Administratia emite decizie de impunere in care ar trebui sa scrie cat ai de recuperat. Si iti vor da banii inapoi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:58 AM




#11 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 12 January 2010 - 10:56 PM

Bine ar fi fost sa fi trecut IBAN-ul pe declaratie. Asa iti virau banii imediat.



#12 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 January 2010 - 05:34 PM

multumesc mult

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 April 2010 - 12:58 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL