Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul impozit venit - ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul impozit venit - ONG

6 replies to this topic

#1 AsociatiaRomana pt.Cultura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 December 2009 - 02:11 PM

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care este impozitul datorat de catre ONG in urmatoarea situatie:

- Venituri neimpozabile (donatii, cotizatii, etc.) - 350 RON
- Venituri din activitati economice (prestari servicii) - 7.800 RON

- Cheltuieli: - am sponsorizat un proiect al asociatiei cu 6.500 RON
- achizitii: 1.300 RON
- cheltuieli cu banca: 330 RON

Va multumesc.



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 December 2009 - 07:05 PM

nu sunt sigura, nu mai lucrez fundatii si asociatii, dar parca profitul (veniturile sub 10.000 euro nu se impozitau




#3 mihai.maioru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2009 - 10:41 AM

Organizatiile non-profit sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pentru veniturile din
activitati economice realizate intr-un an fiscal care nu depasesc minimum dintre:
a) echivalentul in lei a 15000 Euro, sau
b) 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit prevazute la alin.(2).
Acestea datoreaza impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor care nu
sunt prevazute la alin. (2) sau (3), impozit calculat prin aplicarea cotei prevazuta la art. 5 alin.(1) sau art. 6,
dupa caz.

vezi fisierul atasat... sper sa te fi lamurit.

O zi buna !

Fisiere atasate


Mihai Maioru



#4 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 February 2010 - 09:56 AM

Stiu ca a trecut ceva timp de cand ati postat subiectul pe forum , dar cum depunerea declaratiei si plata impozitului pt ONG se face anual pana la 15 februarie (25 februarie pt anul 2010), dar si eu m-am lovit de aceasta problema si am sa va dau cateva sugestii, care vor folosi, poate si altora in aceasta situatie.
Codul fiscal - NM de aplicare :
"Art. 15 al.3
8. Organizațiile nonprofit care obțin venituri, altele decât cele menționate la art. 15 alin. (2) din Codul fiscal, și depășesc limita prevăzută la alin. (3) plătesc impozit pentru profitul corespunzător acestora. Determinarea profitului impozabil se face în conformitate cu prevederile de la cap. II, titlul II din Codul fiscal. În acest sens se vor avea în vedere următoarele:
a) stabilirea veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 alin. (2) din Codul fiscal;
b) determinarea veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 alin. (3) din Codul fiscal, prin parcurgerea următorilor pași:
- calculul echivalentului în lei a 15.000 euro prin utilizarea cursului mediu de schimb valutar EUR/ROL comunicat de Banca Națională a României pentru anul fiscal respectiv;
- calculul valorii procentului de 10% din veniturile prevăzute la lit. a);
- stabilirea veniturilor neimpozabile prevăzute la art. 15 alin. (3) din Codul fiscal ca fiind valoarea cea mai mică dintre sumele stabilite conform precizărilor anterioare;
c) stabilirea veniturilor neimpozabile prin adunarea sumelor de la lit. a) și b);
d) determinarea veniturilor impozabile prin scăderea din totalul veniturilor a celor de la lit. c);
e) calculul profitului impozabil corespunzător veniturilor impozabile de la lit. d), avându-se în vedere următoarele:
(i) stabilirea cheltuielilor efectuate în scopul realizării veniturilor impozabile de la lit. d). Este necesară utilizarea de către contribuabil a unor chei corespunzătoare de repartizare a cheltuielilor comune;
(ii) stabilirea valorii deductibile a cheltuielilor determinate conform regulilor de la pct. (i), luându-se în considerare prevederile art. 21 din Codul fiscal;
(iii) stabilirea profitului impozabil ca diferență între veniturile impozabile de la lit. d) și cheltuielile deductibile stabilite la pct. (ii);
f) calculul impozitului pe profit prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau la art. 18 din Codul fiscal, după caz, asupra profitului impozabil stabilit la lit. e).
81. Veniturile realizate de organizațiile nonprofit din transferul sportivilor sunt venituri impozabile la determinarea profitului impozabil.
82. Prevederile alin. (2) și alin. (3) ale art. 15 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, sunt aplicabile și persoanelor juridice care sunt constituite și funcționează potrivit Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole și celor forestiere, cu modificările și completările ulterioare."

Sa luam cazul dumneavoastra :
- Venituri neimpozabile (donatii, cotizatii, etc.) - 350 RON
- Venituri din activitati economice (prestari servicii) - 7.800 RON
din aceastea calculez doar 10% la ven. neimpozabile = 350*10% = 35 RON
Astfel :
VENITURI NEIMPOZABILE = 385 RON (350+35)
VENITURI IMPOZABILE = 7765 RON (7800-35)
Cheia de repartizare a cheltuielilor comune va fi ( asa cred eu) :
- pt. cheltuielile activitatilor economice = (ven. imp./ ven. totale) = 7765/8150 = 0.9528 = 95.28 %
- pt. chelt. activitatilor fara scop lucrativ = (ven.neimp./ven. totale) = 385/8150 = 0.0472 = 4.72 %

- cheltuieli sponsorizare proiect al asociatiei cu 6.500 RON
- achizitii: 1.300 RON
- cheltuieli cu banca: 330 RON

Considerand ca 6500 sunt cheltuieli efectuate exclusiv pt activ. fara scop lucrativ, rezultatul este deficitar la acest capitol, lucru care stiu ca suna destul ciudat, m-am intalnit si eu cu aceasta situatie : pe total sa am un mic excedent, iar separat sa am pierdere la activitatile fara scop lucrativ si sa datorez impozit la activitatile economice.
Iata cum ar fi rezultatul in aceasta situatie :
Cheltuieli comune (1300 +330) 1630 RON repartizate pe fiecare tip de activitati = 95.28% pt activ. ec. = 1553 RON , diferenta la activ. fara scop lucrativ 1630 - 1553 = 77 RON
Rezultatul activ. fara scop lucrativ = 385 - 6577 (6500 + 77) = -6192 RON (deficit)
Rezultatul activ. ec. = 7765 - 1553 = 6212 RON - profit impozabil
Impozit pe profit = 6212 x 16% = 994 lei - nu pare aberant ?

De aceea, cred ca e mai bine sa considerati toate cheltuielile comune si sa le repartizati dupa cheia stabilita anterior, adica
8130 (total cheltuieli) x 95.28 % (pt activitati ec.) = 7746 RON cheltuieli repartizate pt. activ. ec., diferenta la activ. fara scop lucrativ 8130 - 7746 = 384 RON, astfel vom avea :

Rezultatul activ. fara scop lucrativ = 385 - 384 = 1 RON - excedent (care nu e impozabil)
Rezultatul activ. ec. = 7765 - 7746 = 19 RON - profit impozabil
Impozit pe profit = 19 x 16% = 3 lei

Aici, mai un aspect ce poarta semne de intrebare : impozitul minim forfetar, caci daca e vorba de activitati economice ONG este platitor de impozit pe profit (asa am inteles eu Codul Fiscal, asta nu inseamna ca am inteles corect , intrebati pe la serviciile specializate din cadrul AFP) - care imbraca forma impozitului minim forfetar incepand cu 2009 , daca nu aveti o cifra de afaceri (din activitati economice) in anul precedent, se considera ca aveti cifra zero si va incadrati la prima transa
0 - 52000 lei - 1467 lei (2200 : 12 luni x 8 luni mai - decembrie) impozit minim de plata pe 2009

Ce spuneti de toate astea, nu e mult mai usor sa ai un SRL si stii ca faci : venituri - cheltuieli , platesti impozit si ai scapat ?
Mai cereti si alte pareri si abia apoi luati o hotarare, mai sunt vreo 10 zile pana la termenul de plata si declarare a impozitului pe 2009.

Succes !



#5 ujccsv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 February 2010 - 09:08 AM

Organizatiilor nonprofit care au si activitati economice li se aplica sau nu prevederile referitoare la impozitul minim pentru partea din activitate (profit) aferent acestor activitati ?
Avand in vedere ca in O.M.F.P. nr.1607/26.10.2009, Anexa 2 - "Instructiuni de completare a formularului 101 ..." la II , pct.4 sectiunea C pt. randul 2 din D 101(impozitul minim) se specifica faptul ca: "Contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (4) din Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, nu completează acest rând, având în vedere faptul că, în conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2) din același act normativ, aceștia nu datorează impozit minim. ", la randul 1 se inscriindu-se suma reprezentand impozitul pe profit anual, am adresat o itrebare pe e-mail Ministerului Finantelor Publice, deoarece telefonic, de la DGFP am primit doua raspunsuri contradictorii la intebarea mea referitoare la aplicarea sau nu a prevederilor vizand impozitul minim organizatiilor nonprofit care desfasoara activitati economice.



#6 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 February 2010 - 03:26 PM

Eu raman la convingerea ca pt activ. ec. ONG plateste impozit minim, dar haideti sa facem o analiza pe text :

O.M.F.P. nr.1607/26.10.2009, Anexa 2 :
.....
4. Sectiunea C „Date privind definitivarea impozitului pe profit anual”
4.1. Punctul I se completează de către contribuabilii prevăzuti la art. 34 alin. (1) lit. a), alin. (4) si (5) din Legea nr. 571/2003, cu modificările si completările ulterioare, după cum urmează:
Rândul 1 — se preia suma înscrisă la rândul 44, reprezentând impozitul pe profit anual.
Rândul 2 — se înscrie suma reprezentând impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (2) si (3) din Legea nr. 571/2003, cu modificările si completările ulterioare, de către contribuabilii obligati la plata acestuia în conformitate cu prevederile legale mai sus invocate. Pentru anul 2009 se va recalcula corespunzător perioadei 1 mai—31 decembrie 2009.
Contribuabilii prevăzuti la art. 34 alin. (4) din Codul fiscal, cu modificările si completările ulterioare, nu completează acest rând, având în vedere faptul că, în conformitate cu prevederile art. 18 alin. (2) din acelasi act normativ, acestia nu datorează impozit minim.

Codul fiscal + N.M de aplicare:
ART. 34 - Plata impozitului
(4) Organizațiile nonprofit au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.

ART. 18 - Impozit minim
(2) Contribuabilii, cu excepția celor prevăzuți la alin. (1), la art. 13 lit. c)—e), art. 15 și 38, în cazul cărora impozitul pe profit este mai mic decât suma impozitului minim pentru tranșa de venituri totale corespunzătoare, prevăzute la alin. (3), sunt obligați la plata impozitului la nivelul acestei sume.

ART. 15 - Scutiri
..........
(2) Organizațiile nonprofit, organizațiile sindicale și organizațiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru următoarele tipuri de venituri:
.........
(3) Organizațiile nonprofit, organizațiile sindicale și organizațiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit și pentru veniturile din activități economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevăzută la alin. (2). Organizațiile prevăzute în prezentul alineat datorează impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decât cele prevăzute la alin. (2) sau în prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz.

Mentionez ca textul este extras din CF actualizat la 01.01.2010 de pe site-ul anaf.
Acum, ce inseamna "impozit calculat prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz", in opinia dumneavoastra ?
Dar mi-ati trezit curiozitatea cu intrebarea adresata pe e-mail catre Ministerul Finantelor, daca primiti raspuns pana la termenul de depunere a declaratiei anuale, spuneti-mi si mie care a fost verdictul.
Repet, nu ceea ce-mi pare mie corect este si corect, dar o alta parere nu strica, asa ca nu ezitati, combateti-ma, argumentati, dati-mi un motiv sa nu platesc impozit minim pentru ca asta imi si doresc.



#7 gold

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 February 2010 - 08:55 AM

Dupa numeroase discutii si dezbateri am ajuns la concluzia ca ONG-urile nu platesc impozit minim, ca acea referire la art. 18 se face in legatura cu alineatul (1) al acestui articol - baruri, cluburi, discoteci etc. pe care le-ar putea detine un ONG.

Ati mai primit raspuns la e-mailul trimis catre MFP ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL