Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sold tva


2 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 December 2009 - 10:10 PM

am preluat de 2 ani si ceva o societate cu care am avut numai belele datorita fostului contabil.Acum am probleme cu TV.A.Am primit un extras de cont cu un sold de tva de recuperat la o diferenta fata de mine de 100 mil.Nu stiu de existenta altor extrase in acesti 2 ani pt ca administeratorul nu0mi dadea nimic,iar eu cand ma mai bifam cu finantele nu ma bifam la tva pt ca stiam ca am de recupeerat.Insa nici prin cap nu mi-a dat vreodata sa cer si la asta soldul.M-am apucat sa scormonesc din spate si am constatat ca eu am preluat soldurile din balanta lui ultima .Respectivul a dat dosarele toate administratorului dupa jumatate de an d,deci nu am avut acces la declratiile de tva din urma.Ce sa fac?Care sunt articolele contabile ce trebuie sa le fac?(repet,la finante este mai mult de recuperat cu 100 mil)Ca sa caut pe ultimii 3-4 ani,cu toate scuzele de rigoare,puteti sa o considerati o gandire de neprofesionist,dar nu ma plateste nimeni sa muncesc inca odata.Administratorul se uita la mine si nu realizeaza,el crede ca din cateva hartii se va regla soldul.Daca accept soldul din extras,aici spune sa confirm extrasul,ce treb sa fac sa ma reglez.Sunt si fara prea multa experienta si bagata total in ceata! :pullhair:



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 26 December 2009 - 10:15 PM

Ma tem ca trebuie sa verifici fisa sintetica de la finante cu fisa de cont .
Am si eu o asemenea problema , si in fisa lor sintetica nu au un decont care este stampilat de catre finante.
In principiu ar trebui decontul sa aibe aceeasi suma de recuperat ca si balanta ca sa nu ai reprosuri...




#3 shayah_blue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2009 - 12:32 PM

Dupa parerea mea, ar trebui sa verifici sumele din jurnalele de vanzari si cumparari ale perioadei, sa le compari cu cele din deconturi si balanta, apoi sa vezi daca sumele lunare (sau trimestriale) apar i in fisa sintetica pe platitor.

Spor la treaba!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL