Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control efectuat de contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


control efectuat de contabil


7 replies to this topic

#1 steluta nastase

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 December 2009 - 10:52 AM

Buna ziua! Sunt, membru nou pe forum si doresc, sa stiu daca este legal ceea ce face contabila din firma unde eu lucrez?!!!
Acum o luna jumatate m-am angajat la o florarie, intr-un centru comercial, dupa o saptamana contabila a venit la florarie si mi-a cerut sa scot "z"-ul si sa faca banii din casa, exact cum fac cei de la garda financiara. Eu din fericire nu aveam nici-o probleme, earau toate in regula. Colega mea o seara mai tarziu nu batuse tot pe casa si contabila i-a facut raport si i s-a dat un avertisment, spunandu-i ca l-a prima abatere o da afara de la servici. Eu mai stiu ca atunci cand este sefa de magazin cu noi nu se bate tot pe casa, mai sunt protocoale si multe altele. In regulamentul interior nu scrie ca se fac controale din cadrul firmei si nici nu cred ca un contabil are eceasta putere sa faca asa ceva. Va rog sa-mi spunet daca poate sa faca aceste controale si sa intocmeasca aceste rapoarte? Stiu ca un contabil poate sa controleze banii firmei, pentru ca un contabil verifica toat ce intra si iese din firma, dar aceste controale nu cred ca se fac, sunt ilegale!
Si mai vreau sa stiu daca acel caiet cu evidenta banilor, mai este valabil?
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 December 2009 - 08:53 PM
redenumire topic




#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 December 2009 - 01:27 PM

Poate are functie de contabil sef sau director economic.
Daca vine garda si face acelasi lucru , cum va justificati?
Poate e ilegal ce faceti voi ..... :cool:




#3 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 December 2009 - 03:17 PM

De regula pe fiecare seara dupa terminarea programului si depunerea banilor la banca se face monetarul si listarea jurnalului de casa, acesta se preda la contabilitate pentru verificarea fiecarei chitante, sau orice document de incasare si plata efectuat in ziua respectiva si daca persoana are un dubiu asupra monetarului sau vreunui document, atunci poate sa ceara sa vada si monetarul. Nu este rau, daca s-a gresit ceva se descopera la timp si se poate remedia.



#4 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 December 2009 - 12:10 AM

ei na ! speriem oamenii asa !!! cine lucreaza corect ! poate garda :pullhair:
ce contabila corecta ! are timp sa mearga in control ! bravo ! astea da atributii ,o sa stam noi si de paza cand nu o sa mai avem ,, de facut contabilitate pe la firme ,,in ritmul asta si la ce se intampla in tara.
Va doresc ,,An Nou Fericit ,,



#5 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 December 2009 - 08:09 AM

Vezi postareaDR, la Dec 29 2009, 02:10 AM, a spus:

ei na ! speriem oamenii asa !!! cine lucreaza corect ! poate garda :pullhair:
ce contabila corecta ! are timp sa mearga in control ! bravo ! astea da atributii ,o sa stam noi si de paza cand nu o sa mai avem ,, de facut contabilitate pe la firme ,,in ritmul asta si la ce se intampla in tara.
Va doresc ,,An Nou Fericit ,,

Nu am dorit sa sperii pe cineva, sunt unele societati care asa lucreaza. Depinde si de marimea societatii si de modul cum este organizata (la un rulaj prin casierie zilnic de cca 400.000 lei) nu cred ca cineva isi permite luxul sa nu verifice.
Cat despre ..restul... fara replica, fiecare sa faca ce vrea, este liber.



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 January 2010 - 09:38 PM

Cred ca ar trebui sa vedem totusi prevederile din OMFP 3055/2009 referitoare la controlul intern si sa facem in asa fel incat sa ne aparam noi. :pullhair:



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 12:30 AM

Asta tine mai mult de regulamentul intern al fiecarei firme.



#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 09:57 AM

Controlul facut de contabila este legal, nu incalca nici-o lege, dar acel avertisment nu are prea mare valoare.
Sa faci vanzari fara sa emiti document (bon, factura, chitanta) este foarte grav si ilegal.
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL