Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Penalitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Penalitati

10 replies to this topic

#1 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 May 2005 - 12:28 PM

Are cineva idee cum sunt calculate penalitatile pentru intarzierea platilor catre buget (imp.salarii)?



#2 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 11 May 2005 - 01:38 PM

-dobanda 0.5% pe fiecare luna sau fractiune de luna incepand cu data 01 a lunii scadente
-majorari de intarziere 0.06% pe zi
-10% penalitati stopaj retinere la sursa




#3 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 May 2005 - 07:47 PM

zi-ne si noua(adica eu nu stiu)ce-i cu 10% pentru impozitele si contributiile retinute la sursa?de cand???te rog!



#4 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 12 May 2005 - 10:12 AM

e penalizare pentru nevirare a tuturor contributiilor si impozitelor retinute din salarii si nevirate la termen



#5 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2005 - 05:18 PM

te rog,de cand?eu am platit de curand penalitati si dobanzi pentru contributii si impozite retinute la sursa(mai2004-ian 2005) si nu mi-a calculat fiscul asa ceva.....



#6 p_eli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 May 2005 - 07:41 PM

Multumesc mult , Fivefell !



#7 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 17 May 2005 - 08:24 AM

este vorba de ordonanta nr 61/29.08.2002 art 17 pct.1
"Nevirarea, in termen de 30zile de la scadenta, a sumelor datorate cu tutlu de obligatii bugetare calculate si retinute la sursa atrage sanctionarea cu o penalitate de 10% din aceste sume a celui obligat sa faca, potrivit legii, retinerea si virarea sumelor."



#8 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 17 May 2005 - 08:26 AM

Am avut si eu control de fond pe 3 ani si am avut restanta la impozitul pe venitul din salarii si mi-au calculat penalit. de 10%



#9 carmeng

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2005 - 09:23 AM

Din intamplare am citit ieri Codul de Procedura Fiscala din 24.12.03 si am vazut ca abroga Ordinul 61/29.08.2002. Prin urmare penalitatile raman doar cele doua - de 0.5% pe luna respectiv 0.06% pe zi, asa cum se precizeaza in Codul de Procedura fiscala.



#10 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 May 2005 - 10:39 AM

eu am avut controlul de fond toata luna aug.2004 si mi-au calculat si aceste penaltati de 10%!!!!!!



#11 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 20 May 2005 - 12:34 PM

pai depinde de perioada. daca ti-au calculat pentru perioade anterioare intrarii in vihgoare a codului de procedura fiscala, e ok. pentru perioada respectiva se calculeaza penalitatile valabile in vremea respectiva.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL