Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATUL UNIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ASOCIATUL UNIC

28 replies to this topic

#1 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 01:17 PM

Nu prea inteleg, asociatul unic este obligat sa plateasca CAS, CASS etc. chiar daca nu este angajat cu contract de munca? Va rog sa-mi spuneti si in ce legi scrie asa ceva.



#2 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 02:47 PM

Asoiatul unic nu poate sa-si faca contract de munca, deci nu are nici cum sa plateasca CAS, CASS, etc.




#3 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 03:23 PM

Stiu ca nu are voie sa fie angajat al firmei, dar este obligat sa se asigure privat la casa de pensii, la sanatate, etc?
MIH



#4 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 03:31 PM

daca nu vrea, NU este obligat.



#5 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 03:32 PM

Daca sunt doi asociati, au voie sa se angajeze amandoi cu contract de munca la firma administrata de ei? Poate e o intrebare stupida, dar poate exista o lege in care spune ca nu au voie toti asociatii sa se angajeze. Nu stiu.
MIH



#6 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 03:34 PM

Multumesc pt informatii, eram nelinistita.
MIH



#7 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 06 May 2005 - 03:34 PM

daca ai 2 asociati, se pot angaja ambii la societate
isi semneaza cim intre ei



#8 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2005 - 03:35 PM

Au voie sa se angajeze amandoi, dar nu mai pot sa aiba functia de administrator al societatii. In cazul acest trebuie sa incheie un contract pentru angajare administrator.



#9 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 03:37 PM

Este vreo lege in care spune asa ceva?
MIH



#10 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 06 May 2005 - 03:54 PM

da-mi voie sa-ti spun ca sunt cat de cat in masura sa-ti raspund, deoarece eu sunt in aceasta situatie.....sunt asociat unic si sunt asigurata la casa de pensii(este obligatoriu, scrie undeva in legea 19) si la casa de sanatate....in ceea ce priveste treaba cu sanatatea in cazul unei eventuale spitalizari, daca nu ai stagiu decotizare neintrerupt 3 ani de zile trebuie sa platesti spitalizarea....

tot la sanatate, in momentul in care iti ridici dividendele trebuie sa platesti 6.5% calculat asupra dividendelor nete(dar numai in cazul in care nu ai si calitatea de salariat in cursul anului fiscal respectiv)....

succes



#11 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 06 May 2005 - 03:56 PM

prostii...unul dintre ei, ocupa de la infiintarea societatii functia de administrator....si faci asta sa fie scris in actul constitutiv si in hotararea judecatoreasca de la infiintare
nu mai ai nevoie de altceva decat peste 4 ani, cand te duci si prelungesti mandatul de administrator pe perioada nedeterminata la reg comertului
si ca sa stai linishtita, pe cim al astuia ii treci la functie administrator
si gata



#12 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 06 May 2005 - 03:58 PM

in cazul asociatului unic, nu te obliga nimeni sa-ti faci nici un fel de contract....il faci numai daca vrei tu sa beneficiezi de asigurare medicala in cazul in care dai ortul popii.....altfel, e treaba ta ce contract faci si cu cine...la fel si cu casa de pensii....daca esti ferm convins ca nu ai nevoie de pensie de la stat, nu faci nici un contract si gata



#13 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 04:02 PM

In 2004 eram asociat unic, acum suntem doi asociati. Pt dividendele luate in 2005 pentru 2004 tb sa platesc CASS? Acum avem amandoi contract de munca.
MIH



#14 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 04:04 PM

In ce act normativ spune de CASS la dividende? Asta chiar n-o stiam.
MIH



#15 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 06 May 2005 - 04:08 PM

eu spun sa stai frumusel si linistita ca si asa e tarziu sa mai faci vre-un contract acum
daca ai fost asociat unic, in acest caz nu ai probleme sa te si angajezi si pe post de administrator...oricum ai hotaratea judecatoreasca in care esti numita administrator...acum faci cim, il pui pe celalalt asociat sa semneze la angajator si ai functie de administrator
pt celalalt asociat, il angajezi pe oricefel de functie si semnezi tu la angajator
ideea este sa nu fie aceeasi semnatura pe cim de ambele parti
bafta



#16 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 06 May 2005 - 04:08 PM

ANDREI MIHAELA a spus:

Pt dividendele luate in 2005 pentru 2004 tb sa platesc CASS?
Ce legatura au cele doua notiuni?



#17 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 04:09 PM

Scuze! Dividende ridicate in anul 2005 aferente anului 2004. Cred ca intelegi.
MIH



#18 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 06 May 2005 - 04:10 PM

asta ziceam si eu.... sa nu-mi mai faca atatea probleme si sa faca acel contract de munca pt 2005 cu atat mai mult cu cat mai nou is 2 asociati
gata cu munca pe ziua de azi
sa aveti un vichend placut



#19 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2005 - 04:14 PM

Scrie in Ordonanþa de urgenþã nr. 150 din 31 octombrie 2002
privind organizarea ºi funcþionarea sistemului de asigurãri sociale de sãnãtate. Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 838 din 20 noiembrie 2002

Art. 4. - (1) Sunt asiguraþi, potrivit prezentei ordonanþe de urgenþã, toþi cetãþenii români cu domiciliul în þarã,
Art. 51. - (1) Persoana asiguratã are obligaþia plãþii unei contribuþii bãneºti lunare pentru asigurãrile de sãnãtate, cu excepþia persoanelor prevãzute la art. 6 alin. (1).
(2) Contribuþia lunarã a persoanei asigurate se stabileºte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplicã asupra:
....
e) veniturilor din cedarea folosinþei bunurilor, veniturilor din dividende ºi dobânzi ºi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeazã venituri de natura celor prevãzute la lit. a)-d).
3) În cazul persoanelor care realizeazã venituri de natura celor prevãzute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de bazã minim brut pe þarã ºi care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contribuþia lunarã de 6,5% datoratã se calculeazã asupra sumei reprezentând o treime din salariul de bazã minim brut pe þarã.



#20 ANDREI MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Interests:SA STIU CAT MAI MULTE

Postat 06 May 2005 - 04:15 PM

Multumesc mult. Vad ca am cu cine discuta.
MIH






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL