Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATUL UNIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ASOCIATUL UNIC

28 replies to this topic

#21 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 06 May 2005 - 04:27 PM

Se depune o declaratie si o copie dupa balanta la 31.12.2004



#22 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 May 2005 - 06:48 PM

tony,l-ai facut praf pe jorj cu "blondele" si vad ca ii sfatuiesti rapid pe toti;
legea 19 a pensiilor si oug 150 a asigurarilor de sanatate specifica foarte clar care sunt persoanele asigurate OBLIGATORIU prin efectul legii;oricand le pica bine,cei de la pensii si cei de la sanatate vor calcula datorii si majorari pentru neplata;crede-ma ca m-am lovit de situatie si nu vorbesc in vant;facultativ se asigura prin contract de asigurare doar persoanele care nu au nici un venit si demonstreaza asta cu hartie de la fisc(care le stie pe toate si,prin urmare si ca esti asociat unic la o firma)
vichend placut si tie(sunt roscata!!!!)




#23 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 09 May 2005 - 08:36 AM

aia cu blondele era doar o expresie
si da...fiscul stie ca esti chiar si asociat unic si exact unde esti...insa....daca tu nu vrei sa-ti faci acel contract si nu vrei sa beneficiezi nici de pensie, nici de asigurare, nici de nimic de la stat.....slabe sansele sa vina sa te ia pe sus.....si la fel, am spus-o pt ca m-am lovit de ea...la mine la firma e asociat unic si nu are contract facut si am avut si contraole peste controale.....si nu avut ce sa-i faca......doar pt ca pe omu nu-l intereseaza fenomenu' de protectie sociala



#24 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 May 2005 - 05:35 PM

ca si tine,am glumit cu blondele.....ma bucur sa aud ca mai poate omul hotari in Romania ce face cu viata lui;eu asa am inteles legile .....



#25 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 10 May 2005 - 07:30 AM

sa zicem ca a fost decizia lui si si-a asumat-o
oricat ar fi ea de lege nu te poate obliga sa te duci sa dai bani la stat daca nu te intereseaza avantajele pe care ea le impune...vorbind strict de protectia sociala....nu de alte taxe si impozite



#26 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 May 2005 - 05:59 PM

ok,tony;m a bucur ca mi-ai raspuns,asa am inteles ca nu te-am suparat;
o seara frumoasa!



#27 Elena Hantu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 May 2005 - 08:45 AM

Ce legatura sa aiba CASS cu dividendele? Acestea reprezinta un mod de repartizare a profitului net cu un sistem specific de impozitare. Nu sunt drepturi salariale



#28 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 May 2005 - 05:12 PM

citeste atent ce au scris colegii nostrii, dupa aceea lanseaza pareri.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2005 - 11:37 PM

arett iarasi are dreptate! va dau si textele de lege:

Text extras din: Lege nr. 19/2000 - privind sistemul public de pensii ºi alte drepturi de asigurãri sociale@

...Art. 5. - (1) ÃŽn sistemul public sunt asigurate obligatoriu,
I. persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici;
II. persoanele care îsi desfasoara activitatea în functii elective sau care sunt numite în cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, în conditiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevazute la pct. I;
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se suporta din bugetul asigurarilor pentru somaj, în conditiile legii, denumite în continuare someri;
IV. persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se afla în una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
......................................................
V. persoanele care realizeaza prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se regasesc în doua sau mai multe situatii prevazute la pct. IV.
(2) Se pot asigura în sistemul public, pe baza de contract de asigurare sociala, în conditiile prezentei legi, persoanele care nu se regasesc în situatiile prevazute la alin. (1), cele care nu se afla în plata unor prestatii de asigurari sociale în sistemul public, cele care nu se regasesc în situatiile de la art. 38 alin. (1) lit. B) si c), precum si cele care nu sunt asigurate în alte sisteme de asigurari sociale, neintegrate în sistemul public.
........................................
Art. 6. .......... (2) Persoanele prevazute la art. 5 alin. (1) pct. IV si V, care au împlinit vârsta de 18 ani, sunt obligate sa depuna declaratia de asigurare la casa teritoriala de pensii în raza careia se afla domiciliul asiguratului, în termen de 30 de zile de la încadrarea în situatiile mentionate.
(3) Se excepteaza de la obligativitatea

Art. 23. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale în cazul asiguratilor o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, în cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I, sau veniturile brute de natura drepturilor salariale realizate lunar de asiguratii prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. II;
B) venitul lunar asigurat, prevazut în declaratia sau în contractul de asigurare sociala, care nu poate fi mai mic de o patrime din salariul mediu brut. (2) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale pentru personalul român trimis în misiune permanenta în strainatate de catre persoanele juridice din România este salariul brut lunar în lei, corespunzator functiei în care persoana respectiva este încadrata în tara, inclusiv sporurile si celelalte adaosuri care se acorda potrivit legii.
(3) Baza de calcul prevazuta la alin. (1) si (2) nu poate depasi plafonul a de 5 ori salariul mediu brut.
(4) Salariul mediu brut este cel prevazut la art. 5 alin. (3).
___________

Text extras din: Ordonanta de urgenta nr. 150/2002 - privind organizarea ºi funcþionarea sistemului de asigurãri sociale de sãnãtate@

Art. 51. - (1) Persoana asigurata [b]are obligatia platii cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei [b]cote de 6,5%, a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;
B) veniturilor din activitati desfasurate de persoane care exercita profesii liberale sau autorizate potrivit legii sa desfasoare activitati independente;
c) veniturilor din agricultura si silvicultura, stabilite potrivit normelor de venit pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se încadreaza la lit. B);
d) indemnizatiilor de somaj si alocatiilor de sprijin;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, [b]veniturilor din dividende
(3) În cazul persoanelor care realizeaza venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. c) sub nivelul salariului de baza minim brut pe tara si care nu fac parte din familiile beneficiare de ajutor social, contributia lunara de 6,5% datorata se calculeaza asupra sumei reprezentând o treime din salariul de baza minim brut pe tara.
(4) Contributiile prevazute la alin. (2) si (3) se platesc astfel:
a) lunar, pentru cele prevazute la alin. (2) lit. a) si d);
B) trimestrial, pentru cele prevazute la alin. (2) lit. B) si c) si la alin. (3);
c) anual, pentru cele prevazute la alin. (2) lit. e).

E mai clar acum de ce arret are dreptate?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL