Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA 2010 servicii marketing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA 2010 servicii marketing


8 replies to this topic

#1 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2010 - 10:52 AM

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de facturarea TVA pt servicii marketing (nu publicitate)
Am un contract semnat cu o firma din Elvetia (deci non UE), serviciile le prestez in Romania. Firma din Elvetia are sediul fix in Elveta, in Romania nu exista ca si entitate juridica romana.
Pana anul trecut facturam fara TVA pt ca intrau pe exceptie. Acum cum voi proceda?
Multumesc mult!



#2 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 January 2010 - 03:51 PM

Acum intri pe regula generala. Daca te ajuta, aici gasesti mai multe detalii despre noile modificari ale Codului fiscal pt TVA.




#3 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2010 - 04:25 PM

Multumesc mult. Intre timp m-am lamurit.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 10:44 PM

Vezi postareamatei77, la Jan 5 2010, 03:51 PM, a spus:

Acum intri pe regula generala. Daca te ajuta, aici gasesti mai multe detalii despre noile modificari ale Codului fiscal pt TVA.


Colegu te rog numai face reclama la acest tip de siteuri care au produse contra cost deoarece desi ai vrut sa ajuti pe cineva te poti trezi cu sanctiune pt. reclama neautorizata.



#5 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 January 2010 - 11:41 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Jan 5 2010, 10:44 PM, a spus:

Vezi postareamatei77, la Jan 5 2010, 03:51 PM, a spus:

Acum intri pe regula generala. Daca te ajuta, aici gasesti mai multe detalii despre noile modificari ale Codului fiscal pt TVA.


Colegu te rog numai face reclama la acest tip de siteuri care au produse contra cost deoarece desi ai vrut sa ajuti pe cineva te poti trezi cu sanctiune pt. reclama neautorizata.

Mersi de sfat. O sa fiu mai atent :) Eu acolo am citit si ma gandeam sa ajut.



#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 11:45 PM

stiu , ca si eu mai m a uit pe asemenea siteuri dar prefer copy, paste ca sa nu am surprize.



#7 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 07 January 2010 - 11:54 PM

Vezi postareachristina, la Jan 4 2010, 12:52 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de facturarea TVA pt servicii marketing (nu publicitate)
Pana anul trecut facturam fara TVA pt ca intrau pe exceptie. Acum cum voi proceda?
Multumesc mult!


Si cum te-ai lamurit?? Facturezi cu tva sau fara??



#8 cheerz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 January 2010 - 01:26 PM

Vezi postareaAnaB, la Jan 7 2010, 11:54 PM, a spus:

Vezi postareachristina, la Jan 4 2010, 12:52 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de facturarea TVA pt servicii marketing (nu publicitate)
Pana anul trecut facturam fara TVA pt ca intrau pe exceptie. Acum cum voi proceda?
Multumesc mult!


Si cum te-ai lamurit?? Facturezi cu tva sau fara??

Depinde daca persoana respectiva este impozabila sau nu.

Daca este persoana impozabila, atunci cf. art 133 alin 2 locul prestarii, este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilita sediul activitatii sale economice (se face factura fara TVA)

Daca este pers neimpozabila cf art 133 alin 3, locul prestarii este locul unde prestatorul isi are stabilit sediul activitatii .



#9 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2010 - 02:46 PM

Vezi postareacheerz, la Jan 8 2010, 01:26 PM, a spus:

Vezi postareaAnaB, la Jan 7 2010, 11:54 PM, a spus:

Vezi postareachristina, la Jan 4 2010, 12:52 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de facturarea TVA pt servicii marketing (nu publicitate)
Pana anul trecut facturam fara TVA pt ca intrau pe exceptie. Acum cum voi proceda?
Multumesc mult!


Si cum te-ai lamurit?? Facturezi cu tva sau fara??

Depinde daca persoana respectiva este impozabila sau nu.

Daca este persoana impozabila, atunci cf. art 133 alin 2 locul prestarii, este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilita sediul activitatii sale economice (se face factura fara TVA)

Daca este pers neimpozabila cf art 133 alin 3, locul prestarii este locul unde prestatorul isi are stabilit sediul activitatii .


Fara TVA, pt ca am plicat art 133 alin 2.
va multumesc tuturor pt raspunsuri.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL