Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Zile de concediu fara plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Zile de concediu fara plata


8 replies to this topic

#1 takaciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 January 2010 - 04:47 PM

Sunt angajat din 2008 si din 2009 luna februarie pana in decembrie 2009 am avut concediu fara plata intre 5 si 10 zile lunar, am dreptul la somaj? si totodata pe perioada aceasta cum ma afecteaza la vechime?
va rog sa imi raspundeti cat mai repede posibil



#2 cristina_095

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 January 2010 - 07:36 PM

eu stiu ca trebuia ca in ultimii 2 ani ca existe cel putin un an lucrat (12 luni de cotizatatii). Nu stiu daca nu s-a mai schimbat ceva, in principiu ar trebui sa aveti dreptul la somaj. Daca stie altcineva mai multe amanunte sau noutati ... le asteptam. Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 January 2010 - 03:28 PM




#3 rodicgeo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 January 2010 - 11:45 PM

In mod normal nu va afecteaza la vechime, concediul fara plata este trecut in cartea de munca. La somaj trebuie sa aceti 12 luni consecutiv inainte de concediul fara plata. Dar mai binne mergeti si intrebati la somaj.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 January 2010 - 03:28 PM




#4 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 05 January 2010 - 09:05 AM

de cand sunteti angajat mai exact? din 2008 - ce data?...
trebuie sa aveti cel putin 12 luni lucrate (de cotizatie) in ultimii 2 ani; se poate ca acestea sa fie realizate si din fractiuni. daca scadeti din totalul vechimii zilele de concediu fara plata si indepliniti totusi conditia de mai sus cred ca aveti dreptul la indemnizatie de somaj.



#5 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2010 - 02:17 PM

imi poate spune cineva unde scrie ca daca un salariat este trimis in somaj postul sau este blocat pentru o alta angajare?



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2010 - 02:50 PM

Art. 82. - (1) Unitatea care își extinde sau își reia activitatea într-o perioadă de 9 luni de la luarea măsurilor de desfacere a contractului individual de muncă pentru motivele ce nu țin de persoana salariatului are obligația să încunoștințeze în scris despre aceasta organizațiile sindicale și să facă publică măsura.
(2) Salariații notificați în acest sens au la dispoziție un termen de maximum 10 zile lucrătoare de la data primirii comunicării, pentru a-și manifesta expres consimțământul cu privire la locul de muncă oferit.
Contract nr. 2895 din 29/12/2006
Dragos



#7 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2010 - 05:29 PM

multumesc mult



#8 takaciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 January 2010 - 03:01 PM

Vezi postareacristina_095, la Jan 4 2010, 09:36 PM, a spus:

eu stiu ca trebuia ca in ultimii 2 ani ca existe cel putin un an lucrat (12 luni de cotizatatii). Nu stiu daca nu s-a mai schimbat ceva, in principiu ar trebui sa aveti dreptul la somaj. Daca stie altcineva mai multe amanunte sau noutati ... le asteptam. Multumesc

DAr mai am o intreebare, la pensie mi se recunoaste tot anul sau doar jumatate de an? In ce mod ma afecteaza la pensie?
Va multumesc mult pentru ajutor



#9 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 January 2010 - 07:04 PM

la pensie se recunoaste doar perioada lucrata - nu concediu fara plata
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL