Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
venit din prime de asigurare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


venit din prime de asigurare

12 replies to this topic

#1 Cristina Vladimir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 06 May 2005 - 01:46 PM

Am si eu o problema: nu stiu unde sa declar venituri obtinute din incheierea de asigurari in 2004 :!: In declaratia 200 sau in 202? Poate stie cineva precis, ca pana acum nu m-a putut lamuri nimeni :(
Multumesc



#2 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 May 2005 - 08:46 AM

Iata o problema interesanta. Ceea ce ma mira este faptul ca pana acum nu s-a indurat nimeni sa-i raspunda la aceasta intrebare. Am pus si eu aceeasi intrebare la Adm.fin , dar nu am primit decat raspunsuri in 2 peri si, sincer, speram ca membrii de pe acest forum sa fie mai bine informati si mai serviabili decat acei functionari.




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 12 May 2005 - 09:26 AM

venituri obtinute din incheierea de asigurari ce inseamna????
daca ai fost agent de asigurari si le-ai incheiat si ai avut un comision, atunci ai primit ceva de la societatea de asigurari...ce anume???....FF1, FF2, adeverinta pt venit...ce??
daca ai avut o asigurare incheiata si ai primit pe baza ei vre-un venit in urma cine stie carei daune....acel venit nu il declari nicaieri
daca...daca.....daca.....
membrii acestui forum is mai mult decat seviabili, daca sunt intrebati ce trebuie si cu mai multe detalii
nu sta nimeni sa dea cu presupusul la problemele altora si mai ales sa piarda juma' de zi sa descopere care is acele probleme



#4 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 12 May 2005 - 10:01 AM

Eu am completat 202 si apoi 200.De la Omniasig am primit o scrisoare in care precizeaza venitul obtinut si ca trebuie completata 202 conform Ordinului nr 36/2005.Declaratia 202 am descarcat-o de pe net.Asta in cazul in care esti inspector("vanzator") de asigurari . Bafta!



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 May 2005 - 07:15 AM

Ma intereseaza si pe mine cum ai completat decl.202. Veniturile din comisioanele incasate din incheierea de asigurari le-ai incadrat la venituri comerciale sau unde? Eu am o adeverinta de venit de la soc. de asigurari in care precizeaza doar venitul brut (suma comisioanelor calculate) si impozitul pe venit
O alta problema legata de acest subiect este aceea ca nu s-a lucrat ca persoana fizica autorizata, nu s-a tinut contabilitate in partida simpla si nu s-au dedus nici un fel de cheltuieli.



#6 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 13 May 2005 - 08:36 AM

Dragii mei ,Toni are dreptate .Va suparati degeaba! Atunci cand adresati intrebari ,formulati in asa fel incat cel ce are intentia buna de a va raspunde ,sa o poata face!De unde sa stim ce sa va raspundem daca nu detaliati!Aici sant colegi foarte amabili,deci nu cred ca este cazul sa puneti asa problema! Toni a venit in intampinarea raspunsului,cerandu-ti detalii.
Deci cine nu e amabil?"nitzica rabdare fratilor"....



#7 Cristina Vladimir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 May 2005 - 10:55 AM

Iata amanunte:
am incheiat asigurari si am primit de la Omniasig o adeverinta in care mi se spunea valoarea asigurarii pt 2004, si faptul ca trebuie sa completez declaratia 202. Intrebarea mea era: unde anume in decl 202 incadrez suma comunicata de Omniasig, ce fal de venituri sunt, si apoi in decl 200 unde repet suma aceasta (ca salariile stiu unde sa le trec).
Mentionez ca am avut un contract de colaborare cu Omniasig, nu sunt firma sau PFA.
Va multumesc pentru viitoarele raspunsuri http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 May 2005 - 11:00 AM

La venituri comerciale in ambele declaratii. In alt an a fost precizata chestia asta de catre Omniasig. Eu am trecut suma bruta , adica neimpozitata cu cei 10% . Nu uita sa atasezi copia .Daca ai si venituri din salarii treci si astya in 200.Am mai depus si in alti ani asa si a fost OK.



#9 Cristina Vladimir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 May 2005 - 02:38 PM

La Adm Fin doua functionare din aceleasi birou au pareri diferite: una zice la venituri comerciale, cealalta la drepturi din prop intelectuala. Daca nici ele nu s-au inteles, ce-or face doamne cu declaratiile astea :?:
Principal cred ca e totusi sa le declari :!:
Multumesc



#10 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 May 2005 - 03:33 PM

Ce are de-a face propietatea intelectuala cu incheirea de RCA-uri? :evil: Poate ca nu au ele un " intelect" prea dezvoltat. :shock:



#11 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 15 May 2005 - 11:55 AM

Buna
Imi cer scuze pentru ca nu am raspuns la un mesaj privat legat de acest subiect, dar am avut calculatorul defect.
Sper ca nu e prea tarziu pentru raspuns, dar de cativa ani depun declaratii in numeleunor agenti care lucreaza pentru sociatatea de asigurare unde lucrez si veniturile obtinute de ei le trec la venituri din activitati activitati independente, venituri comerciale. Si a fost corect intotdeauna. Chiar daca sunt pfa sau nu.



#12 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 17 May 2005 - 09:26 AM

Nu a avut nici o treaba cu 202



#13 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2005 - 07:47 AM

mihails2005 a spus:

Nu a avut nici o treaba cu 202
Cum asa?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL