Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


combustibil


5 replies to this topic

#1 LauraBerar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 January 2010 - 12:38 PM

Buna ziua.
Am si eu o problema legata de masini, dar poate un pic mai dificila, si sunt recunoscatoare oricui m-ar putea ajuta.
Eu sunt o casa de expeditie si am (exemplu) 10 masini, apartinand mai multor firme de transport, care lucreaza pantru mine pe baza unui contract de transport, in sensul ca eu le incarc si le trimit in tara, eu le aduc inapoi si le platesc toti klometrii efectuati plin/gol.
Mai nou, pentru a evita problemele legate de alimentarea cu combustibil (pentru ca, in conditiile de azi, fiecare alimenteaza de unde poate), m-am gandit sa apelez la o statie de incinta pentru alimentarea masinilor. Asta inseamna ca un furnizor de combustibil imi aduce un bazin mare cu pompa de alimentare si imi programeaza cine poate sa alimenteze de acolo pe baza de cartela magnetica. Precizare: furnizorul meu de combustibil se ocupa de tot ce inseamna aprobari si baza legala ca eu sa pot detine statia de incinta.
Eu, ca si casa de expeditie, cumpar motorina necesara pentru cele 10 masini si le-o vand mai departe firmelor de transport la acelasi pret la care o cumpar, fara nici un adaos. Diferenta e ca o platesc eu si nu ei si ca vreau sa le emit factura pe cantitatea consumata.
Intreberea este: e legal ceea ce vreau eu sa fac? Si daca e legal, cum ar fi mai bine? Sa raman mai departe cu contract de transport, sa fac contract de inchiriere sau de comodat pe masini sau sa fac ceva contract de furnizare de combustibil contra servicii de transport? Si daca fac contract de inchiriere, atunci imi revine mie sa fac consumurile la masini?
Iar daca nu este legal, dati-mi o idee legala prin care eu sa alimentez cele 10 masini. Stiu ca daca firma are flota proprie este legal sa faca asa ceva. Nu stiu in schimb daca exista vreun artificiu prin care o casa de expeditie poate face.

Daca mai este nevoie de alte precizari pe care poate le-am uitat acum, le voi face.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de LauraBerar: 09 January 2010 - 12:39 PM




#2 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 12 January 2010 - 09:01 AM

Firma care detine cele 10 masini ar trebui sa iti factureze numarul de kilometrii parcursi conform unui contract de prestari servicii desigur.Pretul pe kilometru ar trebui sa includa toate costurile cu combustibilul, uzura,chelt personal,etc.
Asta este parerea mea.
O zi buna.

Sa traiti bine!



#3 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 12 January 2010 - 01:23 PM

Vezi postareaMANUELA, la Jan 12 2010, 09:01 AM, a spus:

Pretul pe kilometru ar trebui sa includa toate costurile cu combustibilul, uzura, chelt. personal, etc.
nu neaparat.
firma la care lucrez a inchiriat diverse masini, utilaje, etc. altor firme, cu contract desigur, in care se stipuleaza ca beneficiarul suporta costul combustibilului. facturarea s-a facut la cost fara combustibil si am avut de atunci control de la finante si a fost in regula.
desi cred ca acest topic nu are ce cauta la legislatie, am raspuns in speranta ca o voi ajuta pe colega care a pus intrebarea. rog totusi un moderator sa mute postarile la sectiunea potrivita.
multumesc! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 12 January 2010 - 01:28 PM




#4 LauraBerar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2010 - 04:14 PM

Multumesc mult de raspunsuri. Imi cer scuze daca nu am nimerit potrivit, dar fiind noua pe aici si fiindca, pana la urma intreberea pa care mi-am pus-o era "Este sau nu legal?" m-am gandit ca totusi cel mai bine ar fi sa postez la legislatie. Inca o data imi cer scuze daca nu am nimerit. Si inca o data multumesc.



#5 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2010 - 10:09 AM

LAURA,

ATENTIE, CUM AI PUS PROBLEMA SI LA RASPUNSURI, TU SPUI CA ACHIZITIONEZI CARBURANTUL SI-L FACTUREZI MAI DEPARTE, ACOLO UNDE BENEFICIARUL SUPORTA COSTUL COMBUISTIBILULUI, NU-L FACTUREAZA, LA TINE ESTE ALTCEVA, SI FARA AUTORIZARE SPECIALA, NU POTI FACE COMERT CU PRODUSE ACCIZABILE, ATENTIE FOARTE, FOARTE MARE!!! ESDTE BINE CA LE-AI NEGOCIAT UN PRET, CA POTI CONTROLA ACEST LUCRU, DAR LASA-I PE EI SA ACHITE, SAU DACA O FACI TU FA-O CA UN AVANS IN CONTUL PRESTATIILOR LOR, NU INTRA IN CIRCUITUL FACTURARII PE PRODUSE ACCIZABILE, ESTE MAI COMPLICAT. OPINEZ PENTRU A DOUA VARIANTA PREZENTATA DE ALTCINEVA CARE A SPUS SA-I LASI PE EI SA ACHITE ACEST COMBUSTIBIL...SI GANDESTE-TE CE ESTE ACEST COMBUSTIBIL PENTRU TINE, CARE N-AI PARC AUTO.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 10:56 PM

Don't worry! Just panic!



#6 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2010 - 11:02 AM

Salut. Am si eu aceasi problema. Lucrez pt o firma care imi plateste transportul dar ma obliga sa alimentez de la el (are motorina si mi-o vinde cu factura). Eu am dat mai departe la cateva firme o parte din lucrare cu aceasi conditie. Asa ca la sfrsit de luna eu facturez transportul firmei beneficiare, primesc factura de motorina alimentata , facem compensare pt motorina si restul facturii mi-o plateste.
Acelasi lucru fac si eu cu cei la care le-am dat m-ai departe lucrarea.
Pot sa am probleme pt facturile de motorina facturate? poate fi considerat comert?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL