Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
premiu acordat clientilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


premiu acordat clientilor

3 replies to this topic

#1 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2004 - 11:09 AM

Bun gasit tuturor. Cum se inregistreaza in contabilitate un premiu oferit clientilor in urma participarii la o tombola?
Si ce impozit se retine, la ce se aplica?
Valoarea fara tva este peste 7.600.000 lei.
Multumesc.



#2 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 October 2004 - 05:39 PM

Premiile acordate diferitelor persoane cu ocazia unor concursuri de tip tombola se inregistreaza 6588=5131. Cele a caror valoare este sub 7600000 lei nu se impoziteaza.(art 79- 82 din CODUL FISCAL)

"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#3 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 23 November 2004 - 08:21 AM

Cu o mica corectie:
6588=5311 nu 5131
Si la impozitare (daca este platitor de impozit pe profit)se tine cont si de cont 6588.O.K.?



#4 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 November 2004 - 11:48 AM

OK! aNgelica.
La caculul impozitului pe profit, cheltuielile cu premiile nu sunt deductibile.
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL