Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
garantie de buna executie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


garantie de buna executie


10 replies to this topic

#1 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 January 2010 - 02:42 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajuati si pe mine cu urmatoarea factura:

Am primit o factura de la antrprenor in care se mentioneaza:
total lucrari 15000+tva
garantie de buna executie 10% cf ctr:si se scade -1500 si tva -285, la contabilizarea acetei facturi am procedat astfel:

628=401 15000
4426=404 2850 si garantia

404=167 1500
404=4426 285
Este corect?



#2 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 14 January 2010 - 03:02 PM

Din cate stiu eu garantia nu este purtatoare de TVA.In rest contare corecta.

vivi



#3 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 March 2010 - 09:04 AM

garantia nu e purtatoare de tva si eu o inreg prin 2678.



#4 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2010 - 12:32 PM

Inregistrarea garantiei de buna executie:
MOnografie:
Se incotmeste unui client o factura in valoare de 100 lei+TVA 19lei = 119 lei
In baza contractului dintre firme, clientul doreste o garantie de buna executie echivalenta cu 10% din valoarea facturii (admitem ca valoarea contractului este de 100 lei fara TVA)
4111 = 70X pentru 100 lei
4111 = 4427 pentru 19 lei
Total = 119 lei
Clientul va solicita ca eu furnizor sa deschid un cont colataeral la Banca mea destinat virarii garantiei.
Valoarea garantiei de buna executie este: 100 x 10% = 10 lei
Incasarea facturii de la clientul meu:
5121 = 4111 pentru 90 lei (100 lei - 10 lei garantia)
Constituirea garantiei de buna executie:
2678 = 4111 pentru 10 lei
Primirea garantiei:
5121analitic distinct pentru garantia primita = 2678 pentru 10 lei
De retinut: COntul colateral deschis la Banca mea (eu sunt furnizor) este cu dedicatie: nu pot sa ma folosesc de acei bani decat in momentul in care expira garantia. In aceasta perioada primesc dobanda ca la orice depozit la termen.

In situatia de mai sus, furnizorul a gresit, sau a interpretat gresit aceasta garantie de buna executie.
Scaderea sumei de catre furnizor inseamna ca furnizorul a facut un discount si nicidecum ca a dorit sa evidentieze garantia de buna executie.
Pierderea furnizorului si castigul clientului!
In virtutea relatiilor de colaborare ar trebui ca cine a primit o astfel de factura sa stea de vorba cu furnizorul si sa-i explice ca a gresit cand a intocmit factura si sa o refaca exact asa cum am scris eu in monografie. Asta ar dovedi ca ne stimam partenerii de afaceri. Chiar si cu riscul de a primi mai putin din greseala.
Nobletea obliga!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#5 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 10 March 2010 - 02:36 PM

Tu ai dreptate , dar aceasta inregistrare este pentru emitentul facturii nu pentru beneficiar.
Eu ma ghidez pe ordinul 1561/2004 (cu toate modificarile de rigoare in privinta TVA) in care spune explicit monografia pentru garantii.

Fisiere atasate


vivi



#6 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 March 2010 - 11:24 AM

Buna,

Tot in legatura cu o garantie am si eu o problema, insa nu e garantie de buna executie.
Un furnizor din Italia, in baza unui contract de prestari servicii (studii de piata, comisioane) ne-a facturat o garantie - un depozit de fapt.
Cum inregistrez aceasta factura? La ei se numeste depozit cauzional. Exista si la noi aceasta interpretare?
Ce cont ar trebui sa utilizez? Nu este un avans, furnizor a vrut sa incaseze aceasta suma pentru siguranta si pentru eventualele cheltuieli care trebuie sa le faca. La sfarsitul contactului, garantia va fi returnata.

Multumesc.



#7 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 March 2010 - 06:28 PM

Garantia de buna executie reprezinta o rezerva pe care clientii si constituie fie din sumele pe care le au de achitat pentru lucrarile executate fie prin punerea la dispozitie a unui depozit cu suma respectiva prevazuta in contract.
Eu cred ca inregistrarea este 267 = 411 cu suma retinuta suma reprezentand o imobilizare financiara si trimestrial se inregistraza si provizionul respectiv 681 = 151 la nivelul garantiilor acordate in trim. respectiv (cheltuieli deductibile fiscal- art. 22 cu 1 lit. b). Dupa parerea mea este foarte important ca unitatea sa inregistreze provizionul debuna executie pentru a corecta veniturile care de altfel nu sunt incasate.
Pentru tinamaria, acel depozit facturat tot avans se numeste.



#8 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 17 May 2010 - 08:32 AM

Buna tuturor! Soldul contului 2678-garantii de buna executie-unde trece-ti in bilant, rd.3 sau rd.6 din f10?Va rog si multumesc.



#9 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 June 2010 - 07:42 AM

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatorul caz: la sfarsitul anului 2009 am avut inregistrata o garantie de buna executie pentru un client in contul 2678.Problema este ca la sfarsitul anului nu am inregistrat si provizionul pentru garantia de buna executie acordata clientilor. CUm ar trebuii sa procedez in acest caz?

Va multumesc!



#10 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 June 2010 - 09:31 PM

Poti sa o inregistrezi la trim. I sau, cum si asta este tarziu acum la calculul profitului pe trim II.



#11 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 22 June 2010 - 08:30 AM

Da, dar cum inregistrez ?constutui acum provizionul pe cont de cheltuili adica fac inregistrrea 6812=1512 cu garantia, sau fac 1174=1512, avand in vedere ca se refera la garantia constituita in anul 2009.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL