Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM trebuie depuse inainte de data angajarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CIM trebuie depuse inainte de data angajarii

24 replies to this topic

#1 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 15 January 2010 - 06:01 PM

Proiect Ministerul Muncii aprobat de Guvern

CIM trebuie inregistrate la ITM cu o zi inainte de inceperea activitatii de catre salariat. In caz contrar, amenda 1500/ salariat.
Bugetul e sarac, asa ca trebuie alimentat.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 January 2010 - 01:53 PM

da, a aparut HG nr.37/ 2010 in monitorul oficial, partea I, nr.45 din 20 ianuarie; modifica si completeaza HG nr.161/ 2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 January 2010 - 09:04 AM




#3 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 21 January 2010 - 07:36 PM

Si in cazul in care incepe de la 1 februarie? 1 februarie cade intr-o zi de luni, cand ducem cim-ul, joi? ca vineri nu se lucreaza.
Revin, am inteles ca este vorba doar de transmiterea revisal-ului, asa este?

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 21 January 2010 - 07:44 PM




#4 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 21 January 2010 - 08:23 PM

Si eu cred ca este vorba numai de transmiterea Revisalului nu si de inregistrarea contractelor (fizic) la ITM.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 January 2010 - 09:03 AM




#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 January 2010 - 08:59 PM

Eu inteleg ca in Revisal trebuie inregistrat cel putin cu o zi inainte, data la care se face inregistrarea CM trebuie sa fie anterioara datei inceperii activitatii angajatului, in caz contrar se va plati o amenda de 1500 lei; vom vedea ce norme vor scoate.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 21 January 2010 - 09:02 PM




#6 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 21 January 2010 - 09:57 PM

Pai chiar si in Revisal trebuie trecut nr de inregistrare dat de ITM. Deci? se pare ca tot trebuie fizic sa inregistram intai contractul la ITM si pe urma sa-l raportam in Revisal.



#7 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 21 January 2010 - 10:40 PM

In Revisal nu este obligatoriu campul in care se completaza numarul de CIM de la ITM.



#8 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2010 - 09:02 AM

HOTĂRÂRE Nr. 37 din 15 ianuarie 2010
pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 161/2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 45 din 20 ianuarie 2010

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ART. I
Hotărârea Guvernului nr. 161/2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 172 din 22 februarie 2006, cu modificările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 2, alineatul (4) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(4) Nu au obligaţia de a înfiinţa registru misiunile diplomatice din România, respectiv ambasadele, reprezentanţele, consulatele generale şi consulatele oficiale."
2. La articolul 3, după alineatul (2) se introduc două noi alineate, alineatele (2^1) şi (2^2), cu următorul cuprins:
"(2^1) La angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la alin. (2) lit. a) - d) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză.
(2^2) Elementele prevăzute la alin. (2) lit. e) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă."
3. La articolul 4, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 4
(1) Angajatorii au obligaţia de a transmite registrul în formă electronică la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către primul salariat".
4. La articolul 4, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu următorul cuprins:
"(5) În cazurile menţionate la art. 3 alin. (2^1) şi (2^2), registrul se transmite la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi are sediul sau domiciliul angajatorul cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariat, respectiv la data încetării contractului individual de muncă al acestuia."
5. La articolul 8 alineatul (1), după litera c) se introduc două noi litere, literele d) şi e), cu următorul cuprins:
"d) neînregistrarea contractelor individuale de muncă în registru anterior începerii activităţii;
e) completarea registrului cu date eronate."
6. La articolul 8, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a) - c), cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei;
b) cea prevăzută la lit. d), cu amendă de 1.500 lei pentru fiecare contract individual de muncă neînregistrat, fără ca valoarea cumulată a amenzii, determinată de numărul efectiv de astfel de contracte, să depăşească cuantumul de 20.000 lei;
c) cea prevăzută la lit. e), cu amendă de la 3.500 lei la 5.000 lei."
7. La articolul 8, alineatul (4) se abrogă.
ART. II
Dispoziţiile referitoare la stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor intră în vigoare la 10 zile de la data publicării prezentei hotărâri.
ART. III
Hotărârea Guvernului nr. 161/2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor, cu modificările ulterioare, precum şi cu modificările şi completările aduse prin prezenta hotărâre, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o nouă numerotare.

PRIM-MINISTRU
EMIL BOC

Contrasemnează:
Ministrul muncii, familiei
şi protecţiei sociale,
Mihai Constantin Şeitan

Ministrul finanţelor publice,
Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu

Bucureşti, 15 ianuarie 2010.
Nr. 37.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2010 - 01:53 PM

La angajare: - inregistrarea CM in Revisal cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii salariatul ;
-registrul se transmite la ITM cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.
La incetarea CM: - data si temeiul incetarii CM se inregistreaza in Revisal la data incetarii;
- registrul se transmite la ITM la data incetarii activitatii de catre angajat.
Conditia de la incetarea CM este foarte dura, practic este foarte greu ca in aceeasi zi sa inregistrezi si sa transmiti la ITM si se poate realiza doar daca transmiterea se face on-line.

Contraventii:
a) neinfiintarea registrului si/sau netransmiterea acestuia in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in termenele si forma prevazute de prezenta hotarare;
b) refuzul de a pune la dispozitie inspectorului de munca registrul in forma electronica, precum si dosarul personal al salariatilor;
c) necompletarea registrului in conformitate cu prevederile prezentei hotarari;
d) neinregistrarea contractelor individuale de munca in registru anterior inceperii activitatii;
e) completarea registrului cu date eronate.
Sanctiuni:
a) cele prevazute la lit. a) - c), cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
b) cea prevazuta la lit. d), cu amenda de la 1.500 lei pentru fiecare contract individual de munca neinregistrat, fara ca valoarea cumulata a amenzii, determinata de numarul efectiv de astfel de contracte, sa depaseasca cuantumul de 20.000 lei;
c) cea prevazuta la lit. e), cu amenda de la 3.500 lei la 5.000 lei.

Articolul 8 alin.(4) abrogat se refera la posibilitatea de a plati la data comunicarii a jumatate din amenda, incepand cu 1 februarie se va plati amenda intreaga?
Art. 8
4)Contravenientul poate achita pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia jumatate din minimul amenzii prevazute la alin. (2), inspectorul de munca facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2010 - 02:03 PM

Registrul electronic cuprinde urmatoarele elemente, prevazute la art. 3, alin.(2):
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.
Numarul de inregistrare de la ITM se poate completa si transmite ulterior.



#11 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 22 January 2010 - 09:34 PM

Registrul de evidenta salariati este atat de usor de completat si transmis on line.
De ce nu incercati sa utilizati internetul pentru a va usura munca si a evita multe alte neajunsuri.
E usor de utilizat



#12 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 23 January 2010 - 11:31 AM

Vezi postareasem, la Jan 22 2010, 08:34 PM, a spus:

.....E usor de utilizat

E usor de utilizat.... mai greu cu transmiterea informatiilor de la firme- patroni catre contabilul care o face si pe asta. E firesc in cazul in care firma are Inspector de Personal, dar si ala cu norma intreaga + coleg de rezerva pe perioada concediului acestuia :smile:
Deci daca plec cumva de vineri la munte si firmele se hotarasc sa angajeze de luni, trebuie sa imi iau laptopul sa transmit revisalul.... ca nu pot astepta pana luni.
Ar trebui sa fim platiti foaaaarte bine pentru a putea suporta costuri de internet mobil sau sa te cazezi la hoteluri care au wireless pentru un amarat de week-end sau concediu.
Sa dormim noaptea linistiti!!



#13 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 23 January 2010 - 04:02 PM

Depinde cum este facut contractul de prestari servicii cu clientul - de regula Revisal-ul nu este o lucrare de natura financiar contabila, eu stiu ca este o transmisie facuta ca un fel de "bonus" fara obligatii intre parti, nefiind un serviciu dificil de realizat.

Intr-adevar, in cazul curieratului la ITM cu CIM-uri se rezolva simplu ca raspundere printr-o nota de predare-primire a documentelor unde se prevede data primirii acestora de catre contabil - clientii mei chiar prefera sa faca drumuri la ITM decit sa-mi plateasca 50 lei/CIM/deplasare pt. angajari (predare acte cu max. 10 zile de la data angajarii) si 100 lei/CIM/deplasare la lichidari (predare acte in avans cu min.5 zile de data lichidarii), este adevarat ca le operez gratuit Revisal-ul pe net.

In schimb am avut ceva "noroc" cu trecerea in somaj, chiar daca am cerut 250-300 lei/om ca sa inregistrez fiecare dosar la somaj, am facut 11 asemenea lichidari din septembrie pina acum.



#14 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 24 January 2010 - 09:11 AM

Mutual, sunt naucita de ce imi spui. Esti cea mai tare firma de contabilitate din Brasov, sau astea sunt tarifele acolo? Nu de alta, dar m-as reloca imediat....ca tot nu reusesc sa ajung la sky :smile:
Sa dormim noaptea linistiti!!



#15 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 10:00 AM

La preturile astea eu cred ca este singura...
Dragos



#16 simonadudas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2010 - 03:01 PM

Vezi postareaRaisa, la Jan 15 2010, 07:01 PM, a spus:

Proiect Ministerul Muncii aprobat de Guvern

CIM trebuie inregistrate la ITM cu o zi inainte de inceperea activitatii de catre salariat. In caz contrar, amenda 1500/ salariat.
Bugetul e sarac, asa ca trebuie alimentat.

Nu gasesc nici un text CLAR care sa enunte cand trebuie depus CIM la ITM.
Este de luat in considerare faptul ca persoana ce urmeaza sa fie angajata trebuie sa aiba acces in sediul firmei la interviu, in hala de productie pentru a se vedea daca se poate acomoda cu incinta si cu personalul angajat, pentru ca angajatorul sa poata vedea eventualele reactii ale aspirantului la angajare.
Cat priveste depunerea CIM la ITM pune si aceasta probleme de timp si deplasari.Se vor crea fluxuri de deplasari si asteptare pentru "Facere si desfacere" de CIM>



#17 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2010 - 06:20 PM

Vezi postareasimonadudas, la Jan 31 2010, 04:01 PM, a spus:

Nu gasesc nici un text CLAR care sa enunte cand trebuie depus CIM la ITM.

A inregistrat cineva contracte la ITM dupa 01.02? Cum este pana la urma? Se inregistreaza si CIM-ul inainte de data inceperii activitativitatii?

Multumesc.



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2010 - 06:28 PM

eu am inregistrat pe 12 feb, am spus ca salariatul incepe pe 13 feb, am venit acasa si am transmis revisal-ul pe 12



#19 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 16 February 2010 - 06:30 PM

Eu am avut un contract cu data 11.02.2010
Dupa ce am cerut lamuriri la ITM , am procedat astfel:
In data de 10.02.2010 am completat Revisal-ul si l-am trimis. Ieri am fost si am inregistrat CIM-ul , iar astazi am completat in Revisal nr. de inregistrare de la ITM si data pt CIM si am trimis Revisal-ul din nou cu modificarea in cauza :smile:
Modificarea legislativa aparuta anul acesta ( care este postata si mai sus) se refera la registrul electronic al salariatilor, care tb sa fie completat si transmis cu o zi inante de inceperea activitatii. Termenul de inregistrare a CIM-lui la ITM a ramas neschimbat, adica 20 zile de la inceperea activitatii.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 16 February 2010 - 06:38 PM




#20 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 February 2010 - 07:16 PM

Credeti ca revisal se poate transmite fara contractul de munca inregistrat la ITM?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL