Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru control - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registru control


11 replies to this topic

#1 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 20 January 2010 - 06:42 PM

sunt pfa.momentan nu am registru de control.cand ma duc la adm financiara sa imi cumpar,functionara de acolo imi spune ca nu mai e obligatoriu si k nu mai au.daca vine vreun control am incurcat-o?
la inscrierea ptr cas,mi-a fost data acasa cartea de munca.cotizatiile pe care la platesc o sa apara pe carte atunci cand nu o sa mai am pfa-ul si o sa fiu angajat ca si pers fizica?



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2010 - 11:59 PM

Daca platiti la pensii contributia vor aparea si in cartea de munca, chiar daca renuntati la pfa si va angajati.
Functionara de la fisc va zis si baza legala , in baza caruia nu mai e obligatoriu registru unic de control ? ( personal nici eu nu stiu de neobligativitatea lui , rog colegii mai informati in domeniu sa ne spuna si baza legala )




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 January 2010 - 09:19 AM

Legea nr. 252 din 10 iunie 2003 privind registrul unic de control:
"ART. 1
(1) Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul Național al Registrului Comerțului, autorizate potrivit legii, au obligația sa țină registrul unic de control.
(2) Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, în funcție de opțiunea acestora.
.................................
ART. 3
(1) Contribuabilii prevăzuți la art. 1 alin. (1) au obligația de a prezenta organelor de control registrul unic de control.
......................................................
ART. 6
(1) Registrul unic de control se eliberează, contra cost, de direcțiile generale ale finanțelor publice din raza teritorială unde își are sediul social contribuabilul, pe baza certificatului de înregistrare, în cazul comercianților, și pe baza certificatului de înregistrare fiscală, în cazul celorlalte categorii de contribuabili."

Dana




#4 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:35 AM

Si eu l-am cerut anul trecut de la Focsani si nu mi l-au dat, din aceleasi motive ca in primul post!

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 24 February 2010 - 11:35 AM




#5 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 05 February 2011 - 05:45 AM

Buna Ziua,

Contabila mea imi spunea ca nu este necesar sa detin un registru unic de contorl, deoarece acesta este obligatoriu doar pentru persoanele juridice.

Cu toate acestea, definirea PFA-ului ca persoana juridica sau fizica este vaga, unele legi zic ca nu e, altele legi zic ca e. Legislatie proasta si imbecila (ca deobicei).

Intrebarea mea pt dvs care sunteti contabili, avocati sau ati avut control fiscal:

1. Este necesar registrul unic de control ?

2. Eu am PFA din 2009, Octombrie. Daca il achizitionez acuma, risc sa iau amenda pentru ca l-am achizitionat prea tarziu?

Va rog sa NU imi prezentati pasaje din lege, deoarece deja am citit Legea 252 / 2003, care reglementeaza treaba asta si nu m-a lamurit cu nimic, deoarece unele legi zic ca PFA e pers juridica, altele zic ca nu.

As dori un raspuns cat se poate de repede

Numai bine,
Voicu Rogojan



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 February 2011 - 11:41 AM

In interpretarea mea PFA nu este persoana juridica. Chiar numele de PFA arata ca e persoana fizica nu juridica. Iar Codul fiscal, principala lege a fiscalitatii, considera PFA ca persoane fizice nu persoane juridice.
In al doilea rand, existenta unui Registru unic de control mi se pare benefica pentru ca inlatura abuzurile controlorilor. Faptul ca inainte de a incepe controlul trebuie sa consemneze numele inspectorilor si scopul controlului este in favoarea controlatului deoarece nu-i dai nici un act care nu are legatura cu tematica controlului si poti sa faci contestatia mai la obiect daca nu cadeti de acord. Majoritatea abuzurilor o fac controlorii care nu cer Registrul unic de control dar constata tot felul de nereguli si cer verbal amenzi mari. Unii pot fi falsi controlori.
In al treilea rand, legea nu cere ca registrul de control sa fie inregistrat la Fisc in momentul cumpararii. Doar ca trebuie sa-l ai cumparat in 30 de zile de la infiintare. Era candva ca registrele trebuie numerotate, snuruite si inregistrate dar nu cred ca mai e valabil. Eu daca am intrebat la o administratie de sector pur si simplu nu stiau daca trebuie sau nu inregistrat. Au zis sa caut in legi.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 Mariana.Stan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 April 2013 - 03:10 PM

Buna ziua,

Am un PFA in sistem real, neplatitor de TVA cu data infiintare 01 feb. 2013...Pana acum, din anumite motive, nu am reusit sa ajung sa imi cumpar registrul unic de control..vreau sa ma duc maine. Ma paste oare amenda? A mai patit careva din voi asa ceva?
Mentionez ca apartin de Finantele din Brasov.

Multumesc pentru raspunsul vostru.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2013 - 11:20 PM

N-am auzit pe nimeni sa plateasca amenda la achizitie.
Dar poti plati daca vine un control si te prinde fara el.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2013 - 12:24 PM

si eu zic ca @mgabi !

du-te linistit(a) ! :smile: nu iei amenda la achizitie ! nu e treaba vanzatoarei de acolo sa te amendeze !



#10 Marinela Petrovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 April 2013 - 06:01 PM

Nu esti obligata sa achizitionezi Registru Unic de control - pentru PFA este optional

Legea 252 din 10 iunie 2003 (Legea 252/2003)


Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Art. 1. -
(1) Contribuabilii, persoane juridice inregistrate la Oficiul National al Registrului Comertului, autorizate potrivit legii, au obligatia sa tina registrul unic de control.
(2)Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, in functie de optiunea acestora.

Aceasta postare a fost editata de Marinela Petrovici: 15 April 2013 - 06:02 PM




#11 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 16 April 2013 - 09:17 AM

Marinela, cred ca la (1) se refera si la PFA, II, IF. Si acestea tot la Registrul Comertului se inregistreaza.
Indiferent de cine vine in control: Garda, ITM-ul, Politia Economica, etc... toti cer Registrul Unic de Control sa completeze il el.
Parerea mea e ca Alin. (2) se refera la acele PF-uri ce se inregistreaza direct si numai la Finante.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#12 BigLivius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 April 2013 - 09:31 AM

Doar ca PFA. II si AF nu au personalitate juridica... Asa ca nu cred ca trebuie sa fie obligate sa detina Registru unic de control.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL