Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva lunar/trimestrial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva lunar/trimestrial


22 replies to this topic

#1 adriana.r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 January 2010 - 09:40 PM

Daca in 2009 firma a declarat tva lunar dar la sfarsitul anului CA<100.000 euro, este obligatoriu sa trec la decl trimestrial sau pot sa raman la luna?



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 January 2010 - 12:43 AM

Poti sa ramai la luna.

Dana




#3 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 24 January 2010 - 09:11 PM

va rog sa-mi spuneti care e trecerea la tva semestrial( in ce cazuri se poate face) sau la trimestrial

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:20 PM




#4 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 25 January 2010 - 09:54 AM

zilele astea, a trecut cineva de la lunar la trimestrial.
Se mai poate? si ce declaratii trebuie depuse pt.asta?



#5 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2010 - 10:01 AM

daca ai CA in 2009 mai mica de 100.000 euro si nu ai avut AIC, depui 010 si bifezi TVA trimestrial. Si scrii si CA. Sigur ca se poate.



#6 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2010 - 10:07 PM

Am o mare problema - o societate care in 2009 a platit TVA lunar, a avut cifra de afaceri mai mica de 100 000 euro.
In Codul fiscal nu am gasit un raspuns clar daca trebuie sa trec la TVA trimestrial sau raman la lunar.
La Administratia financiara am primit 2 raspunsuri diferite:
1) sa fac 010 si sa trec la TVA trimestrial
2) pot sa raman la TVA lunar daca vreau- lucru care m-a debusolat total.
As vrea un raspuns documentat, eventual articolul din Codul fiscal sau Norme, deja o sa depun 010 cu intarziere.
Multumiri anticipate!



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 February 2010 - 10:17 PM

Nu te obliga legea sa treci la TVA trimestrial, dar, daca vrei, poti sa treci la trimestru, iar in acest caz depui D.010 de mentiuni, cu bifa la TVA trimestrial . Eu am avut un caz anul acesta, care a trecut de la TVA lunar la trimestrial. Ai fost indrumata bine.

Dana




#8 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2010 - 10:51 PM

Draga Dana42, multumesc mult pentru promptitudine, poti sa-mi sai, te rog, un articol din Cod sau Norme?



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2010 - 01:02 AM

Nu am timp sa caut art., dar sunt convinsa ca, fiind direct interesata, vei gasi sau vei intreba la serv. "Asistenta contribuabili" .

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 04 February 2010 - 01:04 AM

Dana




#10 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 February 2010 - 01:29 AM

Legat de AIC si trecerea la TVA lunar, din ianuarie declaratia 390 se depune si pentru achizitiile intracomunitare de servicii.
Intrebarea este: trebuie schimbata perioada TVA in luna calendaristica, daca firma efectueaza o AIC de servicii? De exemplu hosting / google adwords?



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 February 2010 - 09:17 AM

nu



#12 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 08 February 2010 - 10:38 AM

Termenul de depunere pentru declaratia de TVA lunara si 394 este 15, nu 25 ale lunii !!!
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 February 2010 - 10:54 AM

spune-ne si pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii
si nu acceptam "asa am auzit la coada la oo"



#14 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2010 - 03:51 PM

Vezi postareaISA, la Feb 8 2010, 12:38 PM, a spus:

Termenul de depunere pentru declaratia de TVA lunara si 394 este 15, nu 25 ale lunii !!!
Pentru 390 termenul este 15 luna urmatoare. Pentru decontul de TVA ramane 25, iar pentru 394, din cate stiu a ramas semestrial...pana la noi ordine :smile:



#15 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2010 - 05:20 PM

Buna ziua,


Am si eu o rugaminte, am o problema la una dintre firme lagata de vectorul fiscal.

Cifra de afaceri la 2009= 335.000 lei, dar am avut achizitii intracomunitare in anul 2009. Declaratia 010 in 2010, a fost cu tva lunar. Acum in februarie am achizitii intracomunitare de tva, merg la finante sa depun 092 pentru schimbarea perioadei fiscale iar inspectorul de servici imi zice ca nu trebuia sa schim vectorul fiscal incepand cu ian 2010, pentru ca am avut achizitii intracomunitare in 2009 si trabuia sa raman lunar. Prin urmare, m-am trezit intr-un mare balmasala, adica 010 eronat depus si lipsa decont de TVA pentru luna ianuarie 2010.

Ce baza legala am care obliga sa raman cu vectorul lunar in conditiile in care cifra de afaceri o am sub 100.000eur si am achizitii de bunuri intracomunitare. Plus ca la depunerea declaratie 010 m-au pus sa fac declaratia 094, in conditiile in care eu am avut perioada fiscala lunar si am avut vector lunar de tva??


Astept raspuns ...trebuie sa rezolv ugent .


Multumesc,

Delia



#16 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 12 March 2010 - 05:40 PM

CODUL FISCAL
ART. 156.1
Perioada fiscală
-------------
(6.1) Prin excepție de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:
a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în această primă lună a respectivului trimestru;
b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligația depunerii unui decont de taxă conform art. 156 alin. (1);
c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.
(6.2) Persoana impozabilă care potrivit alin. (61) este obligată să își schimbe perioada fiscală trebuie să depună o declarație de mențiuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziției intracomunitare care generează această obligație, și va utiliza ca perioadă fiscală luna calendaristică pentru anul curent și pentru anul următor. Dacă în cursul anului următor nu efectuează nicio achiziție intracomunitară de bunuri, persoana respectivă va reveni conform alin. (1) la trimestrul calendaristic drept perioadă fiscală. În acest sens va trebui să depună declarația de mențiuni prevăzută la alin. (6).
(7) Prin norme se stabilesc situațiile și condițiile în care se poate folosi o altă perioadă fiscală decât luna sau trimestrul calendaristic, cu condiția ca această perioadă să nu depășească un an calendaristic.



#17 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 March 2010 - 07:42 PM

adica nici o sansa



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 May 2010 - 09:10 PM

Vezi postareamarra_2000, la Mar 12 2010, 06:40 PM, a spus:

CODUL FISCAL
ART. 156.1
Perioada fiscală
-------------
(6.1) Prin excepție de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu: ............
LEGE nr. 76 din 6 mai 2010 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 109/2009 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal publicata in MO 307 din 11 mai 2010
La articolul 156^1, alineatul (6^1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
(6^1) Prin exceptie de la prevederile alin. (2)-(6), pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:
a) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;
b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art. 156^2 alin. (1);
c) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.



#19 Grasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2011 - 12:21 PM

am o firma cate depune tva trimestrial..... cind se trece la tva depun lunar???



#20 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 07 June 2011 - 03:30 PM

ART.156, Cod Fiscal






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL