Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA extracomunitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA extracomunitar


20 replies to this topic

#1 alin70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 January 2010 - 04:02 PM

Buna ziua,
Am primit de la un furnizor din SUA o factura pentru o taxa anuala pe care o percepe; cum o inregistrez dpdv al TVA, taxare inversa? Nu am gasit nicaieri in C.F. vreo referire la "import" de servicii.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 August 2010 - 07:33 PM




#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2010 - 04:05 PM

si eu am avut din Turcia si am facut taxare inversa.




#3 catalina radu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2010 - 03:08 PM

buna ziua,

am nevoie de parerea voastra:

Societatea noastra inregistrata in scopuri de TVA in Romania intentioneaza sa faca un import de marfa din SUA, formalitatile de import si plata taxelor facandu-se in Anglia. Care este tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA-ului? Daca se plateste TVA in Anglia pentru import se poate cere rambursarea lui? In Romania mai trebuie platit TVA pentru aceasta achizitie?



#4 chilom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:slatina

Postat 10 February 2010 - 04:05 PM

buna ziua
cine ma poate ajuta.
am o comanda sa confectionez haine pentru o societate din turcia (deci din afara comunitatii),aceasta im comunica sa livrez produsele la un magazin din Anglia(in comunitate)
factura o fac catre societate din Turcia , de unde voi primi si banii, pe factura apare si magazinul din anglia , ca punct de descarcare,
cum declar ,1) livrare intracomunitara, si atunci declar si in 390, si in decontul 300, rd.1,
2) declar export in afara uniunii, acolo unde fac factura, si atunci nu declar 390, si in decontul 300, declar la rd.13.



#5 maria1961

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2010 - 01:03 PM

Am si eu o intrebare: cum se inregistreaza o factura extracomunitara de achizitie (Turcia) marfa care este adusa prin DHL si la care am primit doar factura de achizitie
(nu DVI unde stiu care este TVA-ul),intreb din pdv al TVA-ului ; se da scutit cu DD sau scutit fara DD. Nu am mai avut pana acum un caz similar. Multumesc pentru raspuns celor care imi vor scrie.



#6 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2010 - 01:51 PM

vorbeste la DHL, poate au facut ei vama si urmeaza sa-ti factureze. Nu ai cum sa importi o marfa fara sa platesti TVA in vama.



#7 dobrida

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 April 2010 - 08:37 PM

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? As vrea sa stiu daca pentru o prestare de servicii de furnizare informatii in Canada se factureaza cu TVA.
Conform Codului fiscal art 133 alin (5) lit e) pct 5 locul prestarii este Canada.
Eu cred ca nu ar trebui sa se plateasca TVA. Gandesc bine? :frusty:



#8 MARIA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 April 2010 - 10:02 PM

[quote name='tes' date='Feb 17 2010, 11:51 AM' post='219403']
vorbeste la DHL, poate au facut ei vama si urmeaza sa-ti factureze.
Si in acest caz cum inregistrezi?
Am o situatie similara, am primit factura de la curier dar m-am cam incurcat...:)



#9 rammi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 April 2010 - 08:48 AM

Buna ziua ,

Societatea noastra este un SRL al carei unic asociat este o firma din US. Firma din US a cumparat un server in valoare de 3000 USD pe care l-a trimis apoi in Romania pentru a fii folosit de noi . Am platit TVA in vama. Puteti sa imi spuneti va rog ce inregistrari contabile se fac si daca trebuie sa declar acest server separat in vreo declaratie la Finante ?

Multumesc .



#10 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 May 2010 - 02:11 PM

Vezi postareadobrida, la Apr 9 2010, 08:37 PM, a spus:

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? As vrea sa stiu daca pentru o prestare de servicii de furnizare informatii in Canada se factureaza cu TVA.
Conform Codului fiscal art 133 alin (5) lit e) pct 5 locul prestarii este Canada.
Eu cred ca nu ar trebui sa se plateasca TVA. Gandesc bine? :frusty:

dobrida, eu cred ca pt cazul tau conteaza daca firma din Canada e platitoare de TVA sau nu. asa stabilesti daca se plateste/factureaza cu TVA. Uite, eu folosesc ghidul asta cand am servicii intracomunitare sau extracomunitare.

Spor,
M



#11 matei77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 May 2010 - 02:23 PM

Vezi postareates, la Jan 22 2010, 04:05 PM, a spus:

si eu am avut din Turcia si am facut taxare inversa.

depinde pentru ce ati platit taxa aceasta. daca e un serviciu general, care nu intra pe vreo exceptie, atunci da, se face taxare inversa.

Paote va ajuta ghidul asta mai mult. Eu de cand l-am primit mai uit mereu in el cand am spete pe servicii.

Spor la treaba!
M



#12 Boda Melania

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 May 2010 - 07:25 PM

Vezi postareamatei77, la May 18 2010, 04:23 PM, a spus:

Vezi postareates, la Jan 22 2010, 04:05 PM, a spus:

si eu am avut din Turcia si am facut taxare inversa.

depinde pentru ce ati platit taxa aceasta. daca e un serviciu general, care nu intra pe vreo exceptie, atunci da, se face taxare inversa.

Paote va ajuta ghidul asta mai mult. Eu de cand l-am primit mai uit mereu in el cand am spete pe servicii.

Spor la treaba!
M

Buna, am o problema asemanatoare!
Societatea importeaza servicii din Statele Unite si Africa! Cum inregistrez TVA-ul aferent! Am preluat contabilitatea firmei de curand, firma de contabilitate unde era pana acum, a inregistrat taxare inversa, insa eu nu stiu cum este corect!
Va rog, daca poate sa ma ajute cineva...



#13 1980

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 June 2010 - 05:28 PM

Buna am o situatie noua. S-a facut un import china mij fixe.
Am inregistrat factura de achizitie fara tva si ulterior firma de transport a emis o factura pe care am achitat-o cash cuprinzand taxe vamale si tva.
Cum fac inregistratea acestei facturi in contabilitate?
va multumesc



#14 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 28 June 2010 - 08:30 AM

Vezi postarea1980, la Jun 25 2010, 05:28 PM, a spus:

Buna am o situatie noua. S-a facut un import china mij fixe.
Am inregistrat factura de achizitie fara tva si ulterior firma de transport a emis o factura pe care am achitat-o cash cuprinzand taxe vamale si tva.
Cum fac inregistratea acestei facturi in contabilitate?
va multumesc
cresti valoarea de de intrare a mijlocului fix ( omfp 3055/2009, art 51 (1))- incluzi in valoarea de intrare transportul si taxele nerecuperabile



#15 belvedere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 15 July 2010 - 06:33 PM

Buna ziua.
Vreau sa va descriu un proces de vanzare cumparare si sa va intreb cine si unde plateste TVA ?

1.I.I inreg. in Romania ca si neplatitor de TVA achizitioneaza marfa de la o firma NON-UE neplatitoare de TVA .
2.Marfa se vinde unei firme non-UE neplatitoare de TVA.
3.Marfa se trimite catre clienti din UE din tara non-UE .

Rog raspuns cat mai rapid.Multumesc.



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 July 2010 - 06:46 PM

1 si 2 nu platesc tva. E opinia mea, asteptati parerile colegilor mai avizati



#17 belvedere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 16 July 2010 - 02:20 PM

ok astept... :)



#18 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 August 2010 - 02:36 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am cumparat un domeniu(serviciu) pe internet cu 39 euro. Factura a fost emisa in Romania iar pe aceasta este trecut ca furnizor firma mama din America, iar plata a fost facuta in RON intr-un cont din Romania. Am cateva intrebari:
- avand in vedere ca TVA-ul nu este trecut pe nicaieri pe factura, cum procedez cu inregistrarea acestuia?
- trebuie sa fac vreo declaratie sau vreo alta formalitate catre institutiile statului?
- ce cont folosesc pentru inregistrarea intrarii domeniului in firma avand in vedere ca la un moment dat vreau sa-l vand unui client?

VA MULTUMESC!



#19 filip florentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 18 August 2010 - 02:15 PM

Vezi postareagodzila, la Jun 28 2010, 09:30 AM, a spus:

Vezi postarea1980, la Jun 25 2010, 05:28 PM, a spus:

Buna am o situatie noua. S-a facut un import china mij fixe.
Am inregistrat factura de achizitie fara tva si ulterior firma de transport a emis o factura pe care am achitat-o cash cuprinzand taxe vamale si tva.
Cum fac inregistratea acestei facturi in contabilitate?
va multumesc
cresti valoarea de de intrare a mijlocului fix ( omfp 3055/2009, art 51 (1))- incluzi in valoarea de intrare transportul si taxele nerecuperabile




Buna ziua,
va rog sa ma ajutati:
am o achizitie de utilaje din china, stiu ca vama si celelalte taxe se includ in valoarea mijlc. fix, dar nu stiu ce fac cu TVA -ul si ce declaratii trebuie sa fac. Intrastatul de face?
Multumwsc mult



#20 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 August 2010 - 02:20 PM

INTRASTAT nu se face decât pentru ceea ce nu trece prin vama, în condițiile atigerii plafonului (300 mii achiziții UE și 900 mii livrari UE). Dacă ești plătitor TVA se înregistrează în 4426 și se trece în decont TVA

Vezi postareacornell, la Aug 18 2010, 02:19 PM, a spus:

INTRASTAT nu se face decât pentru ceea ce nu trece prin vama, în condițiile atigerii plafonului (300 mii achiziții UE și 900 mii livrari UE). Dacă ești plătitor TVA se înregistrează în 4426 și se trece în decont TVA
dacă nu ești pl de TVA intră în cost.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL