Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bonuri de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bonuri de masa

8 replies to this topic

#1 Iuliana Crivineanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 August 2004 - 08:31 AM

Am o mare rugaminte. Va rog sa im spuneti si mie ce conditii trebuie sa indeplineasca o firma pentru a da angajatilor bonuri de masa, dupa ce criteriu se alege firma bonurilor de masa....Sau o adresa, o lege, unde pot gasi informatii despre acest subiect.
Va multumesc anticipat si astept raspuns!



#2 martinescul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:contabilitate

Postat 11 August 2004 - 07:53 AM

nu trebuie sa indeplieasca societatea nici o conditie... legea este 142/1998... societatile de distributie bonuri de masa se contacteaza telefonic ... info: pe spatele tichetelor de masa in circulatie




#3 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 11 August 2004 - 09:26 AM

Vezi urmatoarele:
ART. 15
(1) Angajatorii care anregistreaza obligatii bugetare neachitate la scadenta, dar pentru care au obtinut anlesniri la plata acestora de la Ministerul Finantelor Publice, Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si celelalte autoritati ale administratiei publice centrale sau ale administratiei publice locale, dupa caz, pot acorda salariatilor tichete de masa, an conditiile legii, ancepand cu luna urmatoare celei an care si-au achitat obligatiile bugetare restante sau au obtinut anlesniri la plata acestora.
(2) Incepand cu luna an care anregistreaza obligatii bugetare restante sau pierd anlesnirile la plata acestora angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa salariatilor pe perioada an care anregistreaza obligatii bugetare restante, an conditiile legii.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) se aplica si pentru anul 2001.
(din OUG 79/2001;imi este sa inteleg daca se aplica in continuare , respectiv dupa 2001)
Zorita



#4 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 01 April 2005 - 10:09 AM

Vreau si eu o lamurire, va rog! Daca societea nu are restante la bugete dar are dobanzi si majorari de intarziere neachitate, poate acorda salariatilor bonuri de masa? Multumesc!



#5 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 01 April 2005 - 10:53 AM

Si inca o precizare: in lege scrie ca societatea care are datorii la bugete neachitate la scadenta( prin asta eu inteleg -datorat neachitat!) nu poate acorda bonuri dar despre dobanzi si majorari nu spune nimic.



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2005 - 01:24 PM

sa nu spuneti ca despic firul in 4! :P

daca firma achita in mod obisnuit http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif datoriile la buget pe 30 ale lunii deci dupa data scadentei, cum credeti ca e cu tichetele?



#7 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 01 April 2005 - 06:55 PM

Iuliana Crivineanu a spus:

Am o mare rugaminte. Va rog sa im spuneti si mie ce conditii trebuie sa indeplineasca o firma pentru a da angajatilor bonuri de masa, dupa ce criteriu se alege firma bonurilor de masa....Sau o adresa, o lege, unde pot gasi informatii despre acest subiect.
 Va multumesc anticipat si astept raspuns!
Si eu am inceput sa dau angajatilor de 2 luni tichete de masa.Am sunat la ACCOR SERVICES si mi s-a spus tot ce trebuie sa fac. Intradevar nu am obligatii la stat. Dar poti suna si te lamuresti.tel.0213013311 sau 0741812512 sau intra pe www.accorservice.ro



#8 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 15 April 2005 - 02:04 PM

M-am intersat la Adm.Financiara si am primit urmatoarele clarificari: daca societatea are datorii la bugete atat provenite din datoratul din declaratii cat si din dobanzi si penalizari, cheltuielile cu bonurile de masa vor fi nedeductibile la calculul impz pe profit.Eu am intrebat acolo ptr ca in lege era stipulat doar datorii neachitate la scadenta si credeam ca pot acorna bonuri de masa fara probleme avand doar dobanzii si penalitati.Dar, mi-au spus ca si acestea au termen 15 zile de la constituire. :cry:



#9 Mappy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 April 2005 - 05:40 PM

Daca societatea dumneavoastra a platit datoriile la stat dar are restante in dobanzile pe aceste datorii se considera a fi tot datorii doar daca nu sunt reesalonate.
Legea 142/1998.
Daca aveti neclaritati puteti apela la 021.204.46.46 unde primiti orice raspuns in 1 min., puteti sa ma sunati pe mine la 0722470025 sau sa scrieti un e-mail la gustopass@sodexhopass.ro .
Sodexho Pass are avantajul de a avea in posesie cea mai intinsa retea de magazine unde poti utiliza tichetele de masa. Sa nu imi spune-ti ca acest lucru nu e important.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL