Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate asoc. pers. cu handicap - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate asoc. pers. cu handicap

3 replies to this topic

#1 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 24 January 2010 - 01:09 PM

Habar nu am despre contabilitatea asociatiilor, dar am acceptat la cererea sefului sa ma ocup si de contabilitatea unei asociatii(persoane cu handicap) care are o sectie de productie. Asociatia/sectia a fost infiintata in dec.2009 si are 14 angajati, toti persoane cu handicap.

ca sa va explic mai aplicat:

pe dec. am doar chelt. de infiintare, niste bonuri de rechizite, o receptie(cu TVA, dar assoc. e inregistratain scopuri de tva doar de la 01.01.2010), nu am salarii pe dec 2009(doar de la 01.01.2010)

Ce declaratii trebuie sa depun acum in 25 Ianuarie?
Ce fac cu TVA-ul din receptia din decembrie, daca Assoc. e inreg in scopuri de tvA doar cu acest an.

Va rog dati-mi un sfat. Sunt rupta de obosealaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
A, si inca ceva: daca am inteles eu bine aici nu e cazul de vreun impozit pe profit sau venit. NU?

PROMIT SOLEMN SA MA PUN LA PUNCT si sa nu mai vin cu asemenea intrebari tampite, DAR acum am mare nevoie de ajutor.

Si inca ceva: ce termen are bilantul la genul asta de Asociatii?

Orice sfat, e bine venit.
Va multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2010 - 03:21 PM




#2 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 January 2010 - 02:54 PM

Nu se depune nimic acum pe 25 ian daca nu ai salariati si nici TVA,bilantul mai tarziu,nu te stresa,eu as baga totul de la 01.01.2010,toate actele ,ca si cum atunci ar incepe cu totul activitatea




#3 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 24 January 2010 - 03:14 PM

MULTUMESC din suflet, pentru amabilitatea de a-mi raspunde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


dar pentru cumpararea aceea cu factura care are TVA, nu ar trebui sa depun nimic? nici macar 394?



#4 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 January 2010 - 08:50 PM

Vezi postareaatodor, la Jan 24 2010, 04:14 PM, a spus:

MULTUMESC din suflet, pentru amabilitatea de a-mi raspunde!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


dar pentru cumpararea aceea cu factura care are TVA, nu ar trebui sa depun nimic? nici macar 394?
Începând cu data de 1 ianuarie 2007, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România.Declarația 394 se depune semestrial la organul fiscal competent până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii semestrului de raportare. Formatul electronic al declarației se obține prin folosirea programului de asistență elaborat de Ministerul Finanțelor Publice și este pus la dispoziția contribuabililor, gratuit, de unitățile fiscale sau poate fi descărcat de pe serverul de web al Ministerul Finanțelor Publice






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL