Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rata masina PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rata masina PFA


4 replies to this topic

#1 iorga marian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2010 - 02:08 PM

buna ziua. am un PFA (I) si as dori sa stiu daca pot deduce din venituri rata de la masina. masina are contract de comodat cu PFA.

va multumesc



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 24 January 2010 - 07:45 PM

Nu.




#3 bblondutza_micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 June 2010 - 03:35 PM

Vezi postareacorpus, la Jan 24 2010, 08:45 PM, a spus:

Nu.

Buna ziua,
Spune-ti-mi va rog, daca am un contract de comodat pentru o masina, pot deduce cheltuielile ocazionate de benzina si reparatii ?
Ma refer desigur la un contract de comodat intre o persoana fizica si un PFA.

Multumesc anticipat
bblondutza



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 June 2010 - 07:33 AM

nu se poate deduce nici o cheltuiala pe comodat
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 19 June 2010 - 10:34 PM

Vezi postareaiorga marian, la Jan 24 2010, 02:08 PM, a spus:

buna ziua. am un PFA (I) si as dori sa stiu daca pot deduce din venituri rata de la masina. masina are contract de comodat cu PFA.

va multumesc

Da, se poate. Treci Masina pe PFA si o amortizezi pe o perioada de X luni / ani. Daca ai luato pe un credit pe 36 luni, amortizezi masina pe 36 de luni (masina trecuta in registru sau in ce acte trebuie si imparti valoarea masinii la 36 de luni) si pui rata de amortizare.

Rata de leasing sau credit la orice produs nu se poate deduce, dar produsul poate fi amortizat daca are valoare mai mare de 1800 ron si o amortizezi.

Un contabil te poate ajuta, eu am fost la 2 contabili si mi-au confirmat ca se poate dar cu AMORTIZARE.

Best Regards,
Voicu Rogojan

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jun 9 2010, 07:33 AM, a spus:

nu se poate deduce nici o cheltuiala pe comodat

Cum se face ca majoritatea care au masina pe PFA si le deduc pe baza de comodat?
Am intrebat si eu acest lucru la contabili si mi-au confirmat ca se poate dar trebuie avut grija (ordin de deplasare, etc). E mai stufos, dar se poate. Contractul de comodat cu masina il faci tu intre tine ca PFA si masina. Ca urmare tu folosesti masina ca PFA iar benzina , repartiile, service-ul se pot deduce pe PFA, daca o folosesti in scop de PFA. Daca esti PFA pe IT si mergi la un client care sta la 20 km de tine sa ii reinstalezi un windows sau sa ii repari un calculator, iti poti deduce benzina.

La fel e si cu contractul de comodat pe locuinta unde iti desfasori activitatea. Iti deduci cheltuielile pentru camera unde iti desfasori activitatea.

De unde ati scoso ca nu se poate deduce nici o cheltuiala pe comodat? Din contra, comodatul pentru asta e facut.



Vezi postareacorpus, la Jan 24 2010, 07:45 PM, a spus:

Nu.

Gresit, se poate. Dar cu limita si in scopul activitatii ca PFA.

Dupa mentalitatea voastra de aici, nici o cheltuiala n-ar fi deductibila.

Sunteti cumva angajati la fisc, sau sunteti cumva platiti de vreun partid politic sa speriati lumea pe aici?

Sfatul meu: mergeti la un contabil autorizat, pentru 50-100 ron va lamureste tot. Asa am procedat eu. Mai bine dati 50/100 ron decat sa platiti amenzi. Aia de la fisc nu va ajuta cu nimic.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL