Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa de marcat


6 replies to this topic

#1 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 24 January 2010 - 10:04 PM

Stie cineva cum trebuie sa procedam in cazul in care s-a defectat casa de marcat la un magazin alimentar (vanzare cu amanuntul)? Pe ce perioada se poate inchide magazinul pana se repara casa de marcat?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 January 2010 - 10:25 PM

nu se inchide magazinul, aveti un registru in care treceti incasarile pe perioada nefunct casei de marcat; contactati furnizorul si va povesteste mai multe




#3 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 25 January 2010 - 12:54 PM

Exista un registru special, dar din ce am vazut pe net este pentru cei care emit facturi si au nevoie sa emita si bon fiscal



#4 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 25 January 2010 - 08:30 PM

Dar in OG 28 cu privire la casele de marcat, oare ce ati vazut ? si mai ales cum evidentiaza agentul economic sumele incasate din vanzari indiferent ca emite sau nu facturi ?! daca are defecta casa de marcat.



#5 royalycalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 May 2010 - 10:19 AM

Buna ziua!
Sunt Pfa in sistem real, si am ca obiect de activitate creatie artistica Cod 9003
Am gasit HG 479/2003 care la art 15 prevede exceptie de la obligatia de a folosi casa de marcat pentru activitatea de creatie artistica. Adica vanzarea unei lucrari artistice catre o persoana fizica se poate incadra in aceasta litera de lege??
Se poate emite doar chitanta? Sau factura + chitanta?
Multumesc mult!



#6 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 10 May 2010 - 01:09 AM

Vezi postarearoyalycalin, la May 1 2010, 11:19 AM, a spus:

Buna ziua!
Sunt Pfa in sistem real, si am ca obiect de activitate creatie artistica Cod 9003
Am gasit HG 479/2003 care la art 15 prevede exceptie de la obligatia de a folosi casa de marcat pentru activitatea de creatie artistica. Adica vanzarea unei lucrari artistice catre o persoana fizica se poate incadra in aceasta litera de lege??
Se poate emite doar chitanta? Sau factura + chitanta?
Multumesc mult!
Salut,
Eu sunt cam acelasi lucru. Specificul ne face sa lucram cu persoane juridice nu fizice, contractual vorbind. Asadar nu avem nevoie de casa de marcat. Eu inchei un contract cadru la care atasez o anexa pentru fiecare prestatie (exceptand cazurile de necolaborare in viitor), plus factura si, daca primesc banii cash adaug si chitanta (altfel nu trebuie). Contractul si anexele cica ar trebui sa aiba data incheierii inainte de eveniment (spectacol) cu minim o zi, iar factura data zilei evenimentului sau putin dupa.
Din tot ce am citit, colaborarile numai in acest fel nu implica achizitia unei case de marcat.



#7 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 10 May 2010 - 09:13 AM

Ulterior HG 479/2003, este OG.47/2007 care pentru exceptiile de la punct. h art 2, modifica si introduce urmatorul text: "h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale".Din punctul meu de vedere va incadrati in aceasta exceptie, si trebuie sa eliberati chitanta + factura pentru PJ, iar pentru pf doar chitanta; factura doar la cererea acestora
Faptul ca si vindeti produse, ar putea fi interpretata in favoarae achizitionarii casei de marcat, de aceea va recomand ca printr-o adresa scrisa sa solicitati un raspuns oficial admin. fiscale.
Putina prudenta nu sctrica, este doar o opinie !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL