Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retragere asociat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Retragere asociat

11 replies to this topic

#1 at7

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 May 2005 - 07:03 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema si nu stiu ce trebuie facut.

Un SRL are 2 asociati. Unul dintre asociati este administrator.
Celalat asociat vrea sa se retraga. Ambii asociati au creditat firma in timp.

Care sunt pasii care trebuie efectuati pentru retragerea acelui asociat?

As aprecia cat mai multe detalii, inclusiv daca stiti unde trebuie mers, notar, ORC...

Multumesc.



#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 09 May 2005 - 08:26 AM

prima problema....asociatul care ramane in firma sper sa nu fie asociat unic la alta societate
cu banii bagati in societate e simplu...ii returnezi asociatului care pleaca....proportional cu suma introdusa de el
mai departe, alta intrebare....vine alt asociat in locul astuia sau nu?
daca vine altul, e din aia cu cedare de parti sociale, sau vanzare de parti sociale, etc.....cel mai simplu ar fi sa-ti tragi un avocat care sa umble dupa toate astea si te va costa pe la 10-15 mil lei
daca nu vine altul in loc, atunci cel care ramane devine asociat unic....si alte hartii




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 09 May 2005 - 08:32 AM

atentie ca in urma retragerii sumelor din 455 sa nu decapitalizezi firma ca dai in alte belele



#4 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 09 May 2005 - 09:40 AM

Incearca sa faci rost de NORMELE METODOLOGICE din 17 septembrie 2004 privind reflectarea in contabilitate a principalelor operatiuni de fuziune, divizare, dizolvare si lichidare a societatilor comerciale, precum si retragerea sau excluderea unor asociati din cadrul societatilor comerciale si tratamentul fiscal al acestora*)
Monitorul Oficial 1012bis2004



#5 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 13 April 2006 - 10:24 AM

La retragerea unui asociat cu cedarea partilor sociale altei persoane m-a costat max 5 mil la registrul comertului.
Nu s-a mers decat la registru cu timbru de la primarie ,copie dupa buletinul noului asociat.



#6 flores

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 13 April 2006 - 11:53 AM

Se poate si mai simplu ........ un act aditional intocmit de parti, in fapt o conventie de cesiune...
Timbru de la primarie? - habar n-am despre ce vorbesti!

Celelalte acte ar fi o copie a Ci noului asociat si o declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile pentru a fi fi asociat intr-o societate. Exista si formulare ce trebuiesc completate.
Iar tariful este in functie de ceea ce contine actul aditional - daca ai doar schimbare de asociati e normal sa fie mai putin, dar daca noul asociat va fi si administrator .... costa.....
Nu uita timbrul judiciar de o,3 lei



#7 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 13 April 2006 - 12:35 PM

pt noul asociat mai trebuie cazier de la politie si certificat fiscal de la AF.
Timbrele erau de la Posta.



#8 crys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2006 - 07:51 PM

ideea este ca retragerea se poate face sub forma unei cesiuni de parti sociale.Ori cel care pleaca cedeaza celui care ramane si care astfel devine asociat unic ori partile sociale se cedeaza alcuiva.
D-zeu cu mila!



#9 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 04 December 2006 - 11:28 PM

Am urmatoarea intrebare: Un asociat se retrage fara sa cesioneze partile lui sociale, exista o expertiza care sa determine activul net, sumele care i se cuvin asociatului sunt considerate venituri din dividende ? CF art.27, alin 2 "Distribuirea de active de catre o PJ romana catre participantii sai, fie sub forma de dividend, fie ca urmare a operatiunii de lichidare, se trateaza ca transfer impozabil.."
Daca sunt considerate dividende (sunt terti care nu sunt de acord dar nici nu ma lamuresc ce venituri sunt considerate ca sa stiu cum sunt tratate) si impozitul pe div.se constituie in luna decembrie, cota este de 10% chiar daca se achita pana pe 25 ian.
Este bine cum gandesc?
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#10 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 18 April 2007 - 05:50 PM

nu ti-a raspuns nimeni. cum ai facut pana la urma?



#11 prutyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 October 2007 - 08:06 AM

Am si eu o intrebare, va rog sa ma ajutati:

Un asociat vrea sa se retraga dintr-un SRL, si vrea sa vanda partile sociale ori la ceilalti asociati ori la altcineva. Firma este f profitabila. De aceea daca cap social e 10.000 ron, capitalul propriu 100.000 ron, iar el gaseste pe cineva care cumpara partile lui 30% la suma de 45.000 ron. Poate sa vanda partile doar daca ceilalti asociati sunt de acord? Sunt obligati ceilalti asociati sa cumpere partile sociale minim la valoarea capitalului propriu? Sau cum s-ar putea sa se retraga, sa primeasca cei 45.000 ron, fara sa trebuiasca acordul celorlalti asociati?
Va rog f mult sa ma ajutati! Mersi



#12 auralum

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 October 2007 - 01:25 PM

In privinta cesiunii de parti sociale sunt acte de facut si ai nevoie de un jurist. Daca vrei, te pot ajuta eu. Putem discuta si in privinta capitalurilor societati.
0722552057






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL