Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA import intracomunitar nedeclarat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA import intracomunitar nedeclarat


3 replies to this topic

#1 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2010 - 10:43 AM

Am si eu o problema: mi-a fost adusa odata cu actele lunii ianuarie o factura de achizitie marfa din Grecia, cu data de octombrie 2009. Am vazut ca in declaratiile de TVA de pe 2010 exista si posibilitatea inscrierii de regularizari la achizitiile intracomunitare. Ce parere aveti, sa fac decont rectificativ la octombrie sau sa inscriu in decontul lunii ianuarie suma respectiva? (bineinteles insa ca trebuie sa fac rectificativa la 390 pentru trim.3 2009.)



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 01:41 PM

Corect si conform legii este sa corectezi decontul lunii octombrie 2009, daca aveai tva lunar (probabil ca da) si sa depui 390 sau sa rectifici 390 depusa pentru trim IV (nu III, cum ai spus tu).
Logica este urmatoarea: in primul rand partea cronologica si legala, in al doilea rand - se pot face verificari incrucisate cu statul membru.

Apropo :thumbup: Aceeasi situatie am eu acum: pe data de 15 febr, seara am primit o factura de aic din dec2009. La momentul actual mi s-a spus ca se va incerca modificarea datei facturii la furnizor, pt "rezolvarea" nedeclararilor in termen. :smile:

Madalina



#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 25 February 2010 - 06:20 PM

"Corect si conform legii" este sa inscrii operatiunea pe randurile de regularizari ale urmatorului decont si sa rectifici declaratia 390 a perioadei respective(trim IV 2009).



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 28 February 2010 - 11:16 AM

Singura "grija" in legatura cu 390 este sa existe corelatie lunara cu decontul de TVA la AIC - chiar va inchipuiti ca in tarile vestice se fac declaratii lunare la fisc (gen 390)? Eventualele incrucisari se fac la 2-3 ani dupa momentul declararii anuale a tranzactiilor intracomunitare din tarile "normale" dpdv fiscal, eu unul cred ca numai in cazul unor dosare fiscale de ancheta se trece la verificari de declaratii si incrucisari.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL