Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutor de deces si ajutor de imormantare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajutor de deces si ajutor de imormantare


7 replies to this topic

#1 melaniamocanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2010 - 06:10 PM

Un salariat al unei societati care detine un card de salariu , a decedat. Cum achita societatea aceste ajutoare catre cei care s-au ocupat de inmormantare. Ar mai fi o conditie , sa zicem ca cei care s-au ocupat nu cunosc codul pin al cardului persoanei decedate . Bani vor fi depusi in contul curent sau persoana care se ocupa ar trebui sa ii ridice de la casierie.

Multumesc!



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2010 - 11:16 PM

http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...page/insurances

Cel mai bine si rapid (pt.cel care ridica banii) ar fi sa-i dati cash.
Pentru anul 2010 cuantumul ajutorului de deces este 1.836 lei si se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

La adresa de mai sus gasesti mai multe detalii despre ajutorul de deces.

Din ce am inteles eu, ajutorul de inmormantare este diferit de cel de deces. Poate fi acordat de catre firma din fondul de cheltuieli sociale.

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#3 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2010 - 09:57 PM

Cat de mare poate fi ajutorul de inmormantare ?



#4 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2010 - 10:19 PM

in ce valoare pot sa acord un ajutor de inmormantare din cheltuieli sociale 2% din fondul de salarii brut lunar ? (ca sa fie deductibil fiscal)



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 May 2010 - 09:17 AM

cred ca scrie in contractele colective de munca, daca nu ai unul, uita-te la CCMUN la nivel national sau ramura



#6 andreea0515

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 September 2010 - 01:49 PM

am si eu o problema la o firma. o angajata a decedat acum un an si firma vrea sa acorde rudelor ajutor de inmormantare. se mai poate acorda acum dupa atata timp si care sunt conditiile de acordare? multumesc



#7 bugetar2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 June 2011 - 11:10 AM

Buna ziua,

Cer ajutor pentru ca ma confrunt cu urmatoarea situatie : unui angajat ii moare mama( pensionara ) si primeste de la casa de pensii ajutorul de deces, societatea ii da ajutor de inmormantare de 1.011 lei....intrebarea mea este: DEDUC ACEST AJUTOR AL SOCIETATII DE LA CAS ??? E corect sa-l deduc sau nu ? Daca DA, de ce? Daca NU, de ce?

Multumesc



#8 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2012 - 03:26 PM

ma poate ajuta cineva cu monografia contabila in cazul unui ajutor de deces acordat unui salariat pentru decesul unuia din parinti, nu stiu daca este asimilat sau nu salariilor , va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL