Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 100 - anul 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


decl. 100 - anul 2010

48 replies to this topic

#41 abbygail

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 August 2010 - 02:54 PM

Buna ziua, as dori sa va cer ajutorul deoarece abia m-am angajat si nu cunosc in detaliu legislatia. Lucrez la o firma ca secretara si contabilitatea o tine o firma de expertiza contabila. Luna trecuta contabila si administratorul firmei (care sta numai in strainatate) m-au obligat sa semnez declaratia 100,deoarece mi-au spus ca la fisc nu se accepta aceasta declaratie cu o semnatura scanata (din moment ce de ani de zile aceasta declaratie era semnata de fosta secretara nu am considerat-o o mare problema). Apoi m-am interesat ce este aceasta declaratie si luna aceasta am refuzat semnarea, cauzand tipete din partea sefului si a contabilei si pana la urma declaratia a fost semnata de o alta angajata. Celelalte declaratii nu stiu cine le semneaza,deoarece mie nu mi se spune.
As dori sa va intreb, daca refuz in continuare semnarea declaratiei pot sa am probleme? Si daca luna urmatoare iar o sa fiu obligata sa semnez declaratia 100 ce pot sa fac?
Va multumesc anticipat.



#42 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 August 2010 - 05:25 PM

in ce calitate semnati dvs declaratia 100 ? de regula semneaza administratorul firmei !In situatia in care administratorul e plecat in strainatate , ar fi trebuit sa delege / desemneze pe altcineva care sa-i tina locul ! in orice caz nu dvs trebuie sa semnati decit daca aveti vreo calitate oficiala , asta inseamna ca dispuneti si de plata obligatiilor fiscale !




#43 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 29 August 2010 - 08:15 AM

Din partea firmei de contabilitate sau "seful" trebuiau sa semneze declaratia.

O sa capeti experienta si va trebui sa te "descurci" in astfel de situatii fara scandal: poti inventa orice semnatura care sa nu fie chiar a ta, semnezi indescifrabil si cu asta basta. Numai daca ti-ar verifica semnatura ar fi un semn ca trebuie sa pleci imediat in alta parte.

De regula secretara (ul), asistenta manager si functiile asemanatoare nu pot angaja patrimonial o entitate juridica (firma, asociatie, institutie) in fata tertilor fara a fi desemnat(a) in scris si pe baza competentelor in domeniu.

In fine, la firma unde lucrezi pare sa fie ceva balamuc sau in neregula, daca salariul este bun merita sa ramii si sa te integrezi in dezordine.



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2010 - 01:49 PM

abbygail,

ai deschis topic cand exista deja unul deschis pe tema decl. 100 !! nu ai voie sa faci asta, probabil nu ai citit regulamentul la inscrierea pe forum, pacat - fiindca tocmai te-ai ales cu prima sanctiune, adica AVERTISMENT PUBLIC !

te rog sa respecti regulamentul forumului, in caz contrar iti vom suspenda dreptul de posta.

topic inchis si marcat pt unire cu cel precedent.



#45 ancabozantan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 October 2010 - 03:26 PM

Nu am declarat in declaratie in anul 2007 o factura pe care furnizorul a emis-o cu tva desi trebuia sa aplice taxarea inversa. Am avut control de fond si mi-a fost scoasa de la deducere. Trebuia sa o declar in 394?



#46 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 06 October 2010 - 04:57 PM

Vezi postareaancabozantan, la Oct 6 2010, 04:26 PM, a spus:

Nu am declarat in declaratie in anul 2007 o factura pe care furnizorul a emis-o cu tva desi trebuia sa aplice taxarea inversa. Am avut control de fond si mi-a fost scoasa de la deducere. Trebuia sa o declar in 394?
Nici vorba facturile pentru care se aplica taxarea inversa nu trebuie declarate



#47 ancabozantan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 October 2010 - 04:59 PM

Dar cei de la control ma pun sa depun rectificativa



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 October 2010 - 10:16 PM

s-a diminuat tva-ul din alt motiv:
ART. 160 Măsuri de simplificare

(5) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atât furnizorii/prestatorii, cât și beneficiarii. În situația în care furnizorul/prestatorul nu a menționat "taxare inversă" în facturile emise pentru bunurile/serviciile care se încadrează la alin. (2), beneficiarul este obligat să aplice taxare inversă, să nu facă plata taxei către furnizor/prestator, să înscrie din proprie inițiativă mențiunea "taxare inversă" în factură și să îndeplinească obligațiile prevăzute la alin. (3).



#49 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 October 2010 - 08:43 AM

A aparut o versiune noua pentru declaratiile 100 si 102 care cuprinde si impozitele pentru drepturi de autor si conventiile civile.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL