Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
operatiuni triunghiulare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


operatiuni triunghiulare


29 replies to this topic

#1 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 February 2010 - 02:34 AM

Buna seara,

Desi in mare parte m-am edificat , totusi as vrea si o alta opinie in leg. cu urm situatie:

- se fac AIC de la o firma din Spania inreg. ca platitoare de TVA ( a transmis si codul ) , aici se asambleaza si se mai fac cateva interventii de indoire si lipire.

- ce rezulta ( produsul finit ) se factureaza din nou catre firma din Spania

-insa marfa este livrata direct in Franta la beneficiar ( caruia ii factureaza Spania ) si ea platitoare de tva

Parerea mea este ca face parte din cadrul operatiunilor triunghiulare insa locul nu este in Romania ci in Franta iar Spania este cumparatorul-revanzator .
Acum eu nu stiu daca ar trebui sa mentionez in declaratia 390 aceste AIC ca facand parte din op.triunghiulare.
Voi ce ma sfatuiti?

Va multumesc



#2 fllorentina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 February 2010 - 12:43 PM

Parerea mea este ca tu faci doua tranzactii:
- AIC (daca ai factura de achizitie din Spania) pentru care trebuie sa faci taxare inversa si sa o mentionezi in declaratia recapitulativa;
- Operatiune triunghiulara (livrarea) scutita de tva in romania dar pe care trebuie sa o declari, mentionand Spania ca si cumparator. Livrarea va fi impozabila in Franta si neimpozabila in Spania.

Mai asteptam si alte pareri...

Succes




#3 anitavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 14 February 2010 - 01:43 AM

Ai perfecta dreptate Florentina m-am mai interesat si eu.

Multumesc pentru raspuns .



#4 dianacry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 June 2010 - 10:44 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati, am urmatoarea situatie:
-firma x din Germania, vinde marfa firmei y din Romania, dar marfa merge direct la
firma z din bulgaria
-de transport s-a ocupat firma din Romania, dar aceasta vrea sa refactureze transportul firmei din Bulgaria.
Intrbari:
-marfa si transportul se pot factura firmei din Bulgaria fara TVA?
-se poate incadra la operatiuni triunghiulare?



#5 constructinternational

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 June 2010 - 03:23 PM

Dupa cum spui tu esti firma y din Romania.
sunt 2 operatii distincte:
1. y cumpara de la x din germania. deci y este proprietarul marfii si tot y achita transportul.
2. y vinde lui z in Bulgaria si doreste sa-i refactureze acestuia transportul.
Raspunsuri la intrebarile tale:
1. poti factura fara tva catre z din Bulgaria atata timp cat marfa ajunge la el (adica ai CMR sau altceva, cu stampila bulgarului), are cod valid de TVA, ai contract sau comanda cu el. pentru transport trebuie sa ai specificat cine suporta transportul.
2. nu se poate incadra la op triunghiulare deoarece tu, y, devii proprietarul marfii



#6 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 09 June 2010 - 04:12 PM

Cu privire la marfa, tu esti in postura cumparatorului revanzator in cadrul unei operatiuni triunghiulare, nu declari achizitia in declaratia 390 dar declari livrarea catre firma din Bulgaria cu litera T. Pe facturi se fac toate specificatiile legale(vezi facturare). Facturarea fara TVA. Ipoteza este ca xyz sunt platitori de TVA.
Transportul facturat fara TVA si declarat in 390(prestare intracomunitara de servicii).



#7 crisstinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 July 2010 - 06:23 PM

Buna ziua,
Nu am scris de foarte multa vreme aici.Dar tot sper ca ma va ajuta cineva.
Am o firma care prelucreaza materii prime primite de la o firma din Italia .Produsele finite nu le livreaza inapoi ci le livreaza la beneficiarul ,o a treia firma ,din Ungaria .
toate firmele sunt platitoare de tva.
Deci ,firma A di Italia ,livreaza la firma B din Romania materiile prime .
Firma B din Romania dupa prelucrare factureaza firmei din Italia inapoi materii prime +manopera
dar expediaza firmei C din Ungaria produsele finite.CMR este vizat in Ungaria.
Presupun ca firma din Romania factureaza fara tva si declara livrare intracomunitara,firma din Italia
nu declara achizitia intracomunitara dar declara livrarea ca triunghiulara,iar firma din Ungaria face taxare inversa.
Cel mai important e ca nu sunt sigura firma din Romania trebuie sa factureze cu sau fara TVA.Eu zic ca fara tva.Toata ziua am desenat triunghiuri si am vorbit singura.
Daca aveti timp ajutati-ma.



#8 dianacry

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 July 2010 - 03:53 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o problema.
Am o operatiune triunghiulara, eu sunt cumparator-revanzator, si nu stiu exact ce sa mentionez pe factura.
- beneficiarul livrarii este persoana obligata la plata tva?!(scriu exact asa?) ... si o referire la art. 141 din Directiva 112/2006/CE privind sistemul comun al tva(ce fel de referire?! sa scriu cf. art.141 din Directiva ...?)
-sa fac referire la un alt articol?!

Multumesc foarte mult!



#9 view2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 January 2011 - 07:26 PM

Salutare.
As dori sa stiu mai multe amanunte despre completarea CMR-ului in cadrul operatiunilor triunghiulare.
Avand in vedere ca marfa trebuie transportata de la Furnizor la Beneficiarul final, intrebarea este, ce trebuie completat efectiv pe CMR?.
Exemplu:
-Ce trebuie completat la furnizor? ( Numele Furnizorului, stampila si semnatura sa sau numele Cumparatorului-Revanzator stampila si semnatura acestuia, avand in vedere ca vanzatorul este Cuparatorul _Revanzator, cel care emite factura Beneficiarului)
-La locul incarcarii este suficient sa se treaca adresa furnizorului?
-Beneficiarul trebuie sa stampileze la receptie CMR-ul si daca da sub ce lege trebuie sa faca asta? In cadrul unui control, Cumparatorul-revanzator poate prezenta si o declaratie a Beneficiarului stampilata de acesta ca a primit marfa?

Precizez cadrul tranzactiei:
Beneficiarul (Stat EU, 1) cumpara marfa de la Cumparator-revanzator (Stat EU, 2) si o livreaza direct din tara Furnizorului (Stat EU, 3) catre Beneficiar

Multumesc



#10 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 08 January 2011 - 12:50 AM

Eu as vedea asa:
- Rubrica 1 CMR: Cumparatorul-revanzator
- Rubrica 2: Beneficiarul
- Rubrica 3: Adresa de livrare (beneficiarul ce va semna CMR-ul de primire)
- Rubrica 4: Adresa furnizorului (adresa de incarcare efectiva a marfurilor)

De asemenea, la rubrica 22 furnizorul va mentiona faptul ca marfa a fost livrata in contul contractantilor mentionati la rubricile 1 si 2, cu semnatura si stampila
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#11 view2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 January 2011 - 07:04 AM

E obligatoriu ca numele furnizorului sau/si stampila sa apara pe CMR in situatia in care Cumparator-revanzatorul trimite un transportator sa ridice marfa de la Furnizor care acesta din urma vinde EXW?

Aceasta postare a fost editata de view2: 08 January 2011 - 07:07 AM




#12 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 08 January 2011 - 02:51 PM

Nu am gasit nicaieri o prevedere legala in acest sens, dar avand in vedere ca la controalele in trafic trebuie sa existe semnatura si stampila la rubrica 22 (expeditor), si luand in considerare ca in aceasta speta acest lucru este imposibil (acesta avand sediul in alta tara fata de locul incarcarii...) singurul care poate semna/stampila este furnizorul.

Noi am avut astfel de operatiuni triunghilare si in toate cazurile furnizorul a stampilat, mentionand ca marfa a fost livrata in contul contractantilor mentionati la rubricile 1 si 2
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#13 view2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 January 2011 - 05:57 PM

Deci daca, la rubrica 22, s-ar regasi semnatura si stampila unui representant al Cumparator-revanzatorului aflat la Furnizor in momentul livrarii, ar fi ok si legal?



#14 SharpBCD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2011 - 10:53 PM

Buna ziua,
Am o comanda de la un client din Spania pentru produse care le import din China. Evident am optat pentru transportul direct in Spania ca sa economisesc costurile. Initial vream sa fac vama in Spania pe numele meu. Am inteles insa ca nu se poate.

Sapand mai adanc, am inteles (daca e corect) ca ceea ce fac eu se numeste operatiune triunghiulara:
Circuitul facturilor:
Furnizor: China -> Cumparator/vanzator (Eu - Romania) -> Beneficiar final: Spania
Circuitul fizic al marfii:
China -> Spania

Vedeti mai jos ce articole de lege am gasit. Le pun mai jos, a.i. sa nu plictisesc pe cei care le cunosc mai bine ca mine.

Intrebarea mea e: cum procedez? Fac Vama in Romania pe baza facturii de achizitie si dovada transportului direct in Spania? Ce si cum trebuie sa fac ca sa realizez aceasta operatiune?


Articolele gasite:


– Art. 1321 alin. (5): „achizitia intracomunitara de bunuri (...), in cadrul unei operatiuni triunghiulare in alt stat membru decat Romania, de catre cumparatorul-revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania, in conformitate cu art. 153, se va considera ca a fost supusa la plata taxei pe valoarea adaugata in acel alt stat membru, daca se indeplinesc urmatoarele conditii:

● cumparatorul-revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania, in conformitate cu art. 153, face dovada ca a efectuat achizitia intracomunitara in vederea efectuarii unei livrari ulterioare in acel alt stat membru, livrare pentru care beneficiarul, care este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru unde este stabilit, a fost desemnat ca persoana obligata la plata taxei aferente;

● obligatiile privind declararea acestor operatiuni, stabilite prin norme, au fost indeplinite de catre cumparatorul-revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania, in conformitate cu art. 153.“



Obligatiile cumparatorului-revanzator

Atragem atentia ca regimul cumparatorului- revanzator este strict reglementat de Codul fiscal, astfel ca acesta nu trebuie confundat cu regimul fiscal al intermediarilor (comisionarilor).

Coroborand dispozitiile legale mai sus aratate, rezulta ca operatiunile realizate de catre cumparatorul-revanzator nu sunt impozabile in Romania daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

● achizitia sa fie efectuata in vederea realizarii unei livrari ulterioare a bunurilor;

● bunurile achizitionate in calitate de cumparator-revanzator sa fie transportate, direct de la furnizor la destinatarul livrarii ulterioare. Relatia de transport al bunurilor la destinatarul final trebuie sa existe intre furnizor si dumneavoastra, oricare putand fi responsabil pentru transportul bunurilor, in conformitate cu conditiile Incoterms sau in conformitate cu prevederile contractuale;

● cumparatorul-revanzator sa fie inregistrat in scopuri de TVA in Romania;

● cumparatorul-revanzator sa-l desemneze pe beneficiarul livrarii ulterioare ca persoana obligata la plata taxei. Acest lucru se realizeaza pe baza facturii pe care o emiteti si care contine codul de TVA al beneficiarului final.

Codul fiscal stabileste un regim special (derogatoriu) pentru persoanele inregistrate in scopuri de TVA si care actioneaza in calitate de cumparator-revanzator, achizitionand si livrand mai departe bunuri pe seama si in numele sau. Aceasta calitate nu poate fi confundata in niciun caz cu cea a comisionarului sau a mandatarului, care actioneaza intotdeauna la ordinul expres al persoanei care o reprezinta.



#15 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 04 May 2011 - 08:12 AM

Ceea ce faci tu nu este o operatiune triunghiulara.
China nu este membra UE. :thumbup:
Prima conditie pt. o op. triunghiulara este ca participantii sa fie inreg in scopuri de tva in state membre UE.



#16 SharpBCD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 May 2011 - 02:53 PM

Vezi postareamagda2000, la 04 May 2011 - 08:12 AM, a spus:

Ceea ce faci tu nu este o operatiune triunghiulara.
China nu este membra UE. :thumbup:
Prima conditie pt. o op. triunghiulara este ca participantii sa fie inreg in scopuri de tva in state membre UE.


Corect. Este "operatiune triunghilara falsa" (sper sa nu zic prostii).

totusi, cum se poate face? indiferent de cum se numeste, cum se face?



#17 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 05 May 2011 - 10:25 AM

Din cate vad eu la tine nu este aic/ci import, dar bunurile nu ajung la tine, motiv ptr care as tinde sa cred ca nu tu faci vama la importul acesta. Acel client probabil ar trebui sa iti vireze cval unui depozit gen garantie vamala,ca tu sa ai siguranta ca vama va fi facuta la el in Spania.
Eu asa gandesc.

Exemplu: am avut o achizite auto nou din Germania dar adus din Sua, am platit un depozit de garantie catre neamt, masina a venit direct aici in Ro, am facut vama, accize, tva, iar neamtul mi-a restituit depozitul .



#18 SharpBCD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 May 2011 - 07:23 PM

Ok. Multumesc.
Asa am facut pana la urma. Si-a facut singur vama si a platit accizele si TVA-ul la el in tara, pe contul meu de EORI, ca sa se inchida bucla.


Vezi postareaDanutzaa, la 05 May 2011 - 10:25 AM, a spus:

Din cate vad eu la tine nu este aic/ci import, dar bunurile nu ajung la tine, motiv ptr care as tinde sa cred ca nu tu faci vama la importul acesta. Acel client probabil ar trebui sa iti vireze cval unui depozit gen garantie vamala,ca tu sa ai siguranta ca vama va fi facuta la el in Spania.
Eu asa gandesc.

Exemplu: am avut o achizite auto nou din Germania dar adus din Sua, am platit un depozit de garantie catre neamt, masina a venit direct aici in Ro, am facut vama, accize, tva, iar neamtul mi-a restituit depozitul .




#19 Silvica Macovei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2011 - 12:54 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea speta:
Sunt 3 firme in cadrul operatiunii: 1 Firma A din Italia(cu cod TVA valabil) vinde firmei B (platitoare TVA) din Romania(firma cu asociat unic roman)marfa. Fima B inregistreaza import fara TVA.
2. Firma B vinde marfa cu adaos si fara TVA catre firma C tot din Italia( cu cod TVA valabil). Marfa este transportata direct de la firma A la C.
Intrebare: Cine plateste TVA la tot acest transfer?
Multumesc!



#20 mihai88h

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 December 2011 - 10:15 AM

SC X SRL din Romania vinde marfa catre Y in Ungaria (UE), iar Y o vinde mai departe catre Z din Romania. In vederea diminuarii costurilor de transport, marfa este livrata direct de la X catre Z, deci marfa nu paraseste teritorul Romaniei. Care este regimul TVA, obligatiile declarative (300, 390) si de evidenta dpdv a lui X?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL