Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inventariere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inventariere

5 replies to this topic

#1 ghiocel0

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 February 2010 - 05:22 PM

am un restaurant si nu am intocmit fise de magazie si bon de consum ,am ramas cu stoc mare de materii prime si marfuri cum ma sfatuiti sa reglez, daca se mai poate in 2010?
am transformat pe baza raportului de fabricatie materiile prime in marfuri:
601=301
371=%
378
4428



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 February 2010 - 06:17 PM

S-a facut inventarierea la 31.12.2009? Si cum sunt stocurile rezultat din inventariere fata de cele contabile? Daca sunt egale este bine, chiar daca e mare (din punct de vedere contabil nu ca mod de administrare a afacerii).
Daca stocul factic este mai mare decat cel scriptic (contabil) atunci se aplica Reglementarile contabile, Codul fiscal si Normele privind inventarierea.
1) In primul rand trebuie aflat, pe cat se poate, cauza minusurilor. Daca sunt erori de inregistrare in contabilitate sau in fisele de magazie trebuie corectate erorile.
2) Daca s-a vandut fara factura trebuie facuta o autofactura (furnizorul=beneficiarul); la fel pentru marfa disparuta.
3) Valoarea marfii minus la inventar se imputa celor vinovati, daca exista vinovati.
Daca nu exista vinovati, se trec pe cheltuieli nedeductibile, daca marfa nu a fost asigurata.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 ghiocel0

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 February 2010 - 08:25 PM

sold la marfuri din balanta a fost mare deoarece eu nu am evidentiat clar cate marfuri din bucatarie au fost vandute (ciorbe....)
ca atare in sold ct.371 la 31.12.2009 inseamna ca am avut produse finite in stoc ceea ce nu este corect sunt perisabile
eu le-am vindut dar din nestiinta unui angajat care nu a stiut sa taie bon fiscal nu stiu cum sa reglez anomalia



#4 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 14 February 2010 - 10:25 AM

dar daca nu a taiat bon fiscal ce a facut cu banii ? Eu cred ca pt aceste marfuri (ciorbe ) care s-au vandut si nu s-a taiat bon fiscal se face decizie de imputare celui vinovat.



#5 mihnevicim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 February 2010 - 09:55 AM

Vezi postarealenus959, la Feb 14 2010, 12:25 PM, a spus:

dar daca nu a taiat bon fiscal ce a facut cu banii ? Eu cred ca pt aceste marfuri (ciorbe ) care s-au vandut si nu s-a taiat bon fiscal se face decizie de imputare celui vinovat.

Cat de mare este diferenta intre scriptic si faptic? ...



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 February 2010 - 02:39 PM

cel mai bine v-a raspuns nopris. de ce nu faceti asa?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL