Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contul 455 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contul 455


17 replies to this topic

#1 ioanavasileteodora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 February 2010 - 08:21 PM

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu modul de functionare a contului 455.
Am pe credit o suma destul de mare care "reprezinta" sume depuse de asociat in casierie. Sunt reglementate printr-un act normativ depunerile si retragerile de aport asociati?
Multumesc mult!



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 01:09 AM

omfp 3055/2009 ar trebui sa va lamureasca ce e cu acest cont.
Daca nu , e contul de imprumut al firmei de catre asociati si pot imprumuta si retrage diverse sume ( daca sunt cash trebuie tinut cont de plafonul de 15 000 euro care trebuie raportata ( numi vine acum in minte dar sigur trebuie , rog colegii sa specifice unde )




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 February 2010 - 06:13 AM

In baza Legii nr. 656/2002 privind prevenirea și sancționarea spălării banilor, precum și pentru instituirea unor măsuri de prevenire și combatere a finanțării actelor de terorism.
Obligatii:
1. Desemnarea unui reprezentant în relația cu Oficiul pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor.
Potrivit art. 14 din Legea nr, 656/2002, toate persoanele juridice au obligatia de a desemna una sau mai multe persoane care au responsabilități în aplicarea legii pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor, ale căror nume vor fi comunicate Oficiului pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor, împreună cu natura și cu limitele responsabilităților menționate.
Decizia se poate comunica prin poștă, cu confirmare de primire, la adresa Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor: Str. Ion Florescu Nr. 1 ,Sector 3, Bucuresti (langa Spitalul Coltea)
Toate datele de contact ale Oficiului Național de Prevenire și Combatere s Spălării Banilor le găsiți pe site-ul: www.onpcsb.ro.

2. Raportarea Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor, de catre reprezentantul astfel numit, în cel mult 24 de ore, a operațiunilor cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro.
Raportarea se face indiferent dacă tranzacția se realizează prin una sau mai multe operațiuni legate între ele.



#4 georgy_cmc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 February 2010 - 12:30 PM

Buna ziua
Si eu tot o intrebre legata de contul 455 .
Tin contabilitatea unei firme cu capital strain. Asociatii pana in prezent au tot pus baniin firma care apar in contul 455. Eidetin o alta societate externa care are datorii fata de firma din Romania. Asociatii vor sa achite datoria societatii externe prin contul 455. Va rog mult sa imi spuneti daca acest lcru ar fi corect si ce acte ar trebui completate. Va multmesc.



#5 ioanavasileteodora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 February 2010 - 06:37 PM

Va multumesc! Pentru depunerea si retragerea sumelor este suficienta dispozitia de incasare/plata sau este nevoie si de chitanta?
:smile:



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 07:10 PM

Dispozitia de plata/incasare.

Dana




#7 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 November 2010 - 07:04 PM

Buna seara.Referitor la contul 455 am preluat si eu de curind o societate care are in contul 455 valoarea de 436.672lei bani care in decursul anilor i-ar fi imprumutat patronul firmei.Eu unu la mana stiu ca nu are voie sa depaseasca valoare de 40.000 si la el e de 11 ori mai mult dati si doi la mana este un singur asociat ce pot face in cazul asta deoarece de acum inainte daca are inca de dat bani la firma fiindca nu-i ajung pentru plati as putea face vreun contract fictiv cu cineva care crediteaza firma?



#8 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 November 2010 - 12:18 PM

Primo: Unde scrie că s-a limitat suma cu care poate credita un asociat firma sa ?
Eu, sincer, chiar prima dată ...aflu, că cineva s-ar fi gândit la un asemenea act normativ.
Secundo: Dacă creditarea firmei de până acum a fost cu rost, adică se și vede , este materializată în active achiziționate, atunci ... trebuie propus ... majorarea capitalului social subscris și vărsat, cu aportul corespunzător rezultat din folosirea sumelor avansate de asociat și evidențiate ca sold creditor la contul 455.
Este adevărat că această operație - majorare capitalului -.nu se face pe gratis, dar și "forța" firmei crește! Nu mai este o firmuliță de 2 bani , de apartament, etc.etc.etc.
Și dacă asociatul -patronul - nu ar ști , i se poate aduce la cunoștință că și operația inversă se va putea hotărâ și realiza cândva dacă se va dori și va fi necesar, adică ... diminuarea capitalului ... atunci!
Tertio: Fictivitățile lăsați pe seama altora. În momentul în care sugerați că ... se poate,s-ar putea să vă treziți și cu propunerea că ... ce ar fi să ... fiți chiar și plătit ... cu minim .. de ochii lumii ... și restul ... veți primi în cash ... zilnic ori săptămânal ori lunar, și la un moment dat ... de loc.
Pentru că ... uită-te-n jur: nu vezi că nu am din ce ?!-va zice patronul dvs. atunci.
Oare? Chiar ? Îl veți crede ?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 29 November 2010 - 12:21 PM




#9 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 November 2010 - 12:36 PM

Vezi postareaDana42, la Feb 18 2010, 08:10 PM, a spus:

Dispozitia de plata/incasare.

Pentru cei care de aici vor să se documenteze, vă spun:
Depunerile asociaților, patronilor, administratorilor în numerar la casieria firmei trebuie , pot să fie consemnate și-n dispoziție de încasare în numerare, dar obligatoriu și-ntro chitanță eliberată de casier!
La o discuție între asociați , unul dintre asociați a pus la îndoială depunerile colegului -asociatului său și - a cerut expertiză judiciară contabilă pentru a se dovedi justețea îndoielilor sale. Și a avut câștig de cauză! Au fost recunoscute doar depunerile care s-au și dovedit justificate, fiind dovedite prin chitanțele eliberate de furnizori cum că au primit sumele respective. În rest ... depunerile concretizate doar în majorări ale soldului casei ... pe motivul ... de ce ar fi depus dacă firma nu avea obligații de plată ... au fost ANULATE!
De fapt recunoașterea lor ar fi însemnat constatarea unei lipse consistente de numerar din casierie!
În schimb în cazul plăților pe DP în numerar exista și semnătura de primire a sumei ridicate din casierie, deci documentul justificativ a fost OK!



#10 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 November 2010 - 02:39 PM

Deci in primul rand nu stiu ce a fost in urma si credeti-ma nu sint platita sa caut ce s-a facut in urma cu 12 ani dar numai la mine intr-o luna patronul care este asociat unic face multe depuneri in banca pentru plata furnizorilor si numai intr-o luna am avut depuneri de 32.000 lei care normal ca sint din firma dar in casa are incasari mult mai mici fiindca tot asa cum plateste prin banca are si incasari doar ca nu acopera platile,iar referitor la limitarea sumei de a credita o spun in urma unui control al garzii financiare care mi-au spus ca mai mult de 10.000 euro nu are voie sa crediteze patronul ci doar facand un contract de creditare cu tot ce se presupune la un imprumut si cum el numai crediteaza si inapoi nu are cum sa-i ia ar creste penalizarile enorm.De aceea am pus intrebarea fiindca realmente chiar da banii astia ca ii are de undeva asta nu stiu.Eu i-am raportat ca am preluat firma cu contul 455 in valoare de 463.000 si m-a intrebat pe mine ce putem face acuma?



#11 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 29 November 2010 - 05:36 PM

Organele de control v-au spus,povestit ...indicații!
Da , e bine ca fiecare asociat dacă-i cazul să -și împrumute firma , odată pentru totdeauna și , pe urmă firma să-i ramburseze creditul, împrumutul. Cu dobândă cu tot.
Numai și pentru că, uită ,atunci patronul nu va mai dovedi zi de zi tuturor că dumnealui chiar are ... niște venituri ... deloc neglijabile ... dar cam greu (oare?) de dovedit de unde și cum făcute, și din care cauză, iată că-își permite să-și care "pe spate" firma ca pe un balast, chiar cu pierderi cu tot .
Deși ... dumnealui susține că-n loc de profit. firma sa ... doar belele îi aduce!
Deci ...
Însă ... dvs. știți bine că activele sunt partea din patrimoniu care ... generează venituri.
Și că veniturile ...implică cu siguranță, cheltuieli.
Cheltuieli care sunt, trebuie să fie ... conectate la venituri.
Deci ... cu excepția metodelor evazioniste când și o parte din venituri și ...în mod corespunzător și o parte din cheltuieli ... sunt uitate a fi contabilizate (vezi alimentația publică unde dintro oală de ciorbă poți face vânzări de 500 lei nefiscalizate, iar ... materia primă ... este procurată de pe piața țărănrească ... tot nefiscalizat ... ), rezultă că dacă pricepeți ce se-ntâmplă în jurul dvs. atunci cu siguranță știți și de unde are patronul, asociatul firmei, bani! De depus în casierie!. Ceea ce de fapt nici pentru cei de la gardă ... nu a fost un secret! Ei ... s-au dovedit ...doar înțelegători!Sau doar ...grăbiți?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 29 November 2010 - 05:42 PM




#12 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2010 - 07:48 PM

Banuiesc ca te referi la Legea 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, care zicea ca orice tranzactii efectuate prin casa in valoare de 10000 euro ( sau echivalent in lei ), indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni legate intre ele, se va raporta in 24 ore la Oficiul cu pricina. Apoi s-a modificat la suma de 15000 euro.
Dar in OUG 53/2008 pentru modificarea L626/2002, art.2 h) se specifica clar ca este vorba despre o operatiune efectuata in cursul aceleasi zile bancare.

Si da, ar trebui sa existe un contract pentru creditarea firmei, pentru platile necesare desfasurarii activitatii curente, fara dobanda, iar societatea ii va restitui sumele in masura in care va avea disponibil.



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2010 - 08:06 PM

Documentul pe baza caruia sumele au fost inregistrate in contul 455 este contractul de creditare/imprumut, care este un document obligatoriu in cazul asociatului unic- art.15 din Lg. 31/1990.
Se pot incheia mai multe contracte de creditare corespunzatoare fiecarei sume imprumutate de asociat.
Daca creditarea se face in numerar peste limita de 15000 euro, in cursul aceleiasi zile bancare, ai obligatia raportarii catre Oficiu. Daca creditarea se face prin banca, chiar daca depaseste echivalentul a 15000 euro, banca este cea care raporteaza.

Sumele inregistrate in creditul contului 455 pot fi folosite la marirea capitalului social al societatii prin conversia creantelor asociatilor in parti sociale, daca sunt lichide si exigibile-cf art. 210 din Lg. 31/1990. Marirea capitalului social se face la Reg.com. pe baza unei Hotarari AGA si pe baza unui raport de expertiza contabila prin care se confirma caracterul lichid si exigibil al sumelor existente in contul 455.
455=456
456=1011
1011=1012
Sumele inregistrate in creditul contul 455 reprezentand creante ale asociatilor se pot anula printr-o Hotarare AGA prin care societatea este scutita de restituirea sumei datorate catre asociati. 455=758
Conform Reglementarilor contabile armonizate cu directivele europene, aprobate prin OMFP 3055/2009:
In debitul contului 455 "Sume datorate actionarilor/asociatilor" se inregistreaza:
- sumele restituite actionarilor/asociatilor (512, 531);
- diferente favorabile de curs valutar aferente datoriilor fata de actionari/asociati (765);
- sume reprezentand datorii fata de actionari/asociati, prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii (758).
Soldul contului reprezinta sumele datorate de entitate actionarilor/asociatilor.



#14 biancateodora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 02 December 2010 - 02:58 PM

Vezi postareaioanavasileteodora, la Feb 16 2010, 09:21 PM, a spus:

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in legatura cu modul de functionare a contului 455.
Am pe credit o suma destul de mare care "reprezinta" sume depuse de asociat in casierie. Sunt reglementate printr-un act normativ depunerile si retragerile de aport asociati?
Multumesc mult!


in creditul contului 455 stau intradevar sumele pe care asociatul le-a adus in societate pt a dezvolta firma pt ca aceasta nu avea bani pt a plati. se face contract de creditare la fiecare creditare, dispozitie de incasare/chitanta de la asociat(administrator)care crediteaza firma. Cand se restituie suma, aceasta operatiune se face ori prin casa ori prin banca: 455= 5121/5311, si aici se face contract de restituit imprumut si dispozitie de plata. Cam asa stau treburile in acest cont. Atentie, in acest cont
sunt numai asociatii/administratorii. Altcineva care crediteaza firma sta in 462/461. Sper ca ti-a fost de folos.
Spor la treaba!



#15 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 02 January 2011 - 09:31 AM

Buna,
De la 01.01.2011 creditarea societatii de catre patron va fi considerata venit ? Deci impozitata cu 16 % ?



#16 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2011 - 10:39 PM

Vezi postareamarcelabogatean, la Jan 2 2011, 08:31 AM, a spus:

Buna,
De la 01.01.2011 creditarea societatii de catre patron va fi considerata venit ? Deci impozitata cu 16 % ?

Serios? Pe ce te bazezi?



#17 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 22 January 2011 - 11:58 AM

buna ziua,
la un control asociatul ar trebui sa dovedeasca de unde a avut banii necesari creditarii societatii???

si cred ca si mai mare ar fi problema daca nu este nici angajat si nici nu s-au ridicat dividende,ce credeti?



#18 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 22 January 2011 - 12:53 PM

Asa am auzit si eu si chiar si clientii mei,cu 01.01.2011 se impoziteaza sumele din 455.Deja isi fac probleme si ma intreaba ce alternative au,adica alte inginerii financiare sa mai gaseasca,solutia:sa bage cat mai mult pe casa sau sa mentina imprumuturile catre firma in sume mici nu de ordinul a 100000 lei.Aici sunt banii dvs ,in cele mai multe cazuri






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL