Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rezultat reportat (117) si asociati (455) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Rezultat reportat (117) si asociati (455)

2 replies to this topic

#1 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 16 February 2010 - 11:38 PM

buna seara,
am gasit anexa la Ordin nr.2.374 din 12 decembrie 2007 in care spune ca 117 se crediteaza cu 455 si se debiteaza cu 121.
acum am urmatoarea intrebare :
este corecta inreg de mai jos? eu asta inteleg din anexa respectiva
117=455
121=117

multumesc ,
loredana



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 February 2010 - 12:37 AM

Ordinea este aproximativ aceasta:
1) Mai intai se trece (in ianuarie) profitul anului anterior din 121 in 1171 (121=1171).
2) Se face inchiderea de an si bilantul.
3) Daca exista rezerve legale neconstituite integral se acopera din profit aceste rezerve conform reglementarii.
4) Daca exista pierderi din ani anteriori se acopera din profit aceste pierderi.
5) Doar daca mai ramane ceva profit se poate decide repartizarea lui.
Presupunand ca firma e cu actionar unic, acesta va aproba bilantul si va semna o decizie daca doreste repartizarea sau nu a profitului, iar daca da, pe ce destinatii: pentru rezerve, pentru dividende etc.
6) Daca se aproba repartizarea de dividende se hotaraste termenul (sau esalonarea pe maxim 8 luni) si modul de plata.
a) Se conteaza repartizarea profitului pentru dividende:
1171 = 457 si retinerea impozitului pe dividende 446 = 457
b) Se face plata conform modului de plata aprobat, cum ar fi:
- suma trimisa asociatului prin mandat postal;
- in numerar, cu plata la casieria firmei (457=5311);
- virament in contul bancar personal al asociatului (457=5121);
- acoperirea unor datorii ale asociatului fata de firma (caz cam anormal);
- folosirea dividendelor pentru a acorda firmei un imprumut din partea actionarului.
Eu cred ca doar in acet ultim caz se poate folosi contarea 457 = 455.
In nici un caz nu e corecta si nu exista reglementare pentru contarea directa 117=455.
Reglementarea contabila actuala este aprobata prin Ordinul nr. 3.055 din 29 octombrie 2009.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 May 2010 - 07:19 PM

Se poate face direct 455 = 1068 ? Sau 455 = 117 si apoi 117 = 1068 ? Se doreste treaba asta pentru calcul gradului de indatorare, pentru un imprumut la banca, si vrem sa scapam de soldul contului 455, care intra la datorii pe termen lung si astfel s-ar transfera la capitaluri proprii. Banca, din cate am inteles, calculeaza gradul de indatorare ca raport intre datorii totale si total pasiv si nu trebuie sa fie mai mare de 0,85.
Va multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL