Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Firma din UE refuza plata facturii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Firma din UE refuza plata facturii


9 replies to this topic

#1 T-Kopf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2010 - 03:08 PM

Bună ziua

Sunt în situația ingrată în care o firmă italiană refuză să îmi plătească o factură invocând că nu am nr. de TVA, iar eu chiar nu cunosc legislația sau ce aș putea să le spun pentru îi face să-și reconsidere poziția.

Este afectată în vreun fel firma, plătitoare de TVA, din UE de primirea unor facturi fără TVA de la o firmă din România, neplătitoare de TVA? Au vreo problemă în legătură cu TVA-ul?

Precizez că sunt PFA neplătitor de TVA, iar serviciul reprezintă intemediere în comerț.

Ce pot să fac în acest caz?

Mulțumesc pentru sprijin!



#2 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 18 February 2010 - 07:26 PM

Mi-e frica ca nu poti face nimic. Din 1 ianuarie 2010 serviciile intracomunitare trebuie sa aiba ambii parteneri cu coduri TVA valide. Eu ti-as recomanda sa dai fuga la AF, sa treci pe platitor de TVA si sa-i facturezi italianului dupa aceea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 02:03 PM




#3 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 09:45 AM

Vezi postareaT-Kopf, la Feb 18 2010, 03:08 PM, a spus:

Este afectată în vreun fel firma, plătitoare de TVA, din UE de primirea unor facturi fără TVA de la o firmă din România, neplătitoare de TVA? Au vreo problemă în legătură cu TVA-ul?

Da este, nu-si poate recupera tva-ul...



#4 pfaovidiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 February 2010 - 07:02 PM

Si eu lucrez cu o firma din comunitate, si tot neplatitor de tva sunt. Cum noua prevedere confom careia locul serviciului se muta in locul beneficiarului e destul de ambigua am fost la finante de cateva ori sa ma clarifice daca sunt obligat sau nu sa devin platitor de tva, am primit invariabil acelasi raspuns , in cazul in care sunt cel care presteaza serviciul, nu sunt obligat. Acum daca compania din comunitate tine neaparat sa faca taxarea inversa va trebui sa te inregistrezi ca sa nu afectezi relatia cu ei.



#5 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 12:21 AM

Propune-le italienilor urmatoarele variante:
1. sa emiti factura pe o suma mai mica cu 19% (sau cat o fi TVA in Italia). In acest fel e ca si cum si-ar recupera imediat TVA-ul.
2. Sa le emiti o factura de pe firma unui prieten/cunoscut, care este inregistrat in scopuri de TVA.

Daca tot nu vor, inseamna ca sunt tzepari, si in acest caz ameninta-i cu publicitate negativa pe site-uri, forumuri, Camera de Comert din Italia etc.

Succes!
Dan



#6 c@meli@_04_03_1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 February 2010 - 02:51 PM

Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania - are calitatea de prestator, nu este inregistrata in scopuri de TVA si presteaza servicii catre:
– o persoana impozabila din afara Comunitatii - nu va obliga persoana din RO la inregistrare, decat daca va depasi plafonul pentru mici intreprinderi ( art. 152) de 35.000 euro
– o persoana impozabila din Comunitate – prestatorul va avea obligatia inregistrarii in scopuri de TVA inainte de realizarea operatiunii conform art. 1531 in cazul de fata alin 1 litera b care suna astfel :
" b) persoana impozabilă care are sediul activității economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 153 și care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului; "


NOU- si obligatoriu de retinut - serviciile prestate in/din comunitate se vor declara in declaratia recapitulativa lunara adica 390 care o gasesti aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asite...ile/DF/390.html este un pdf "inteligent" care de completeaza in 2 exemplare

dupa ce devi platitor de tva , facturile emise catre o persoana impozabila din Comunitate sunt fara tva



#7 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 11:27 PM

@ Camelia,
Cand am vazut "NOU" si "obligatoriu" m-am panicat si am dat fuga la pagina cu pricina... ANAF precizeaza faptul ca:

Citeaza

Declaratia 390 VIES - Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri" conform cu OPANAF nr.76/ 21.01.2010.
Eu intelesesem ca aici e vorba de prestari servicii si nu de livrari de bunuri. Sau intra si serviciile in 390?

Citeaza

dupa ce devi platitor de tva , facturile emise catre o persoana impozabila din Comunitate sunt fara tva...
Deci, pe cale de consecinta, inainte de a deveni platitor de TVA, facturile sunt cu TVA? :smile:
Dan



#8 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 23 February 2010 - 09:01 AM

Vezi postareaDan I., la Feb 22 2010, 11:27 PM, a spus:

@ Camelia,
Cand am vazut "NOU" si "obligatoriu" m-am panicat si am dat fuga la pagina cu pricina... ANAF precizeaza faptul ca:

Citeaza

Declaratia 390 VIES - Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri" conform cu OPANAF nr.76/ 21.01.2010.
Eu intelesesem ca aici e vorba de prestari servicii si nu de livrari de bunuri. Sau intra si serviciile in 390?

Citeaza

dupa ce devi platitor de tva , facturile emise catre o persoana impozabila din Comunitate sunt fara tva...
Deci, pe cale de consecinta, inainte de a deveni platitor de TVA, facturile sunt cu TVA? :smile:

- 390 contine si prestari/achizitii de servicii intracomunitare.
- facturile intracomunitare sunt fara TVA. Singura diferenta aparuta in 2010 este ca prestatorul trebuie sa aiba cod TVA valid ( deci nu se mai poate emite factura intracomunitara daca nu esti inregistrat TVA)

In opinia mea italienii nu sunt rau platnici, ci doar respecta noile reguli aparute la 01.01.2010.



#9 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 11:09 AM

Citeaza

- facturile intracomunitare sunt fara TVA. Singura diferenta aparuta in 2010 este ca prestatorul trebuie sa aiba cod TVA valid ( deci nu se mai poate emite factura intracomunitara daca nu esti inregistrat TVA)

Va rog sa ma lamuriti si pe mine (PFA neplatitor de TVA, servicii=traduceri si adiacente - verificare terminologie, proofreading, etc, <35000 EUR/an):

- pot fi inregistrat in scopuri de TVA (pentru a factura catre clienti in UE) FARA sa devin platitor de TVA?
NU sunt contabil.



#10 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 27 February 2010 - 02:06 PM

153*1 in cazul de fata alin 1 litera b care suna astfel :
" b) persoana impozabilă care are sediul activității economice în România,
-neînregistrată și care
-nu are obligația să se înregistreze conform art. 153 și care
-nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2),
dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru,
pentru care beneficiarul serviciului este
- persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului; "

Prestatorul unui serviciu care prin utilizare va avea locul in’nafara statului RO, dar intr-un stat membru al UE, trebuie sa solicite un cod fiscal cu indicativ RO, pentru a raporta servicii intracomunitare livrate in UE.

Acest atribut si aceasta situatie nu-l tranforma in persoana INREGIRTATA IN SCOPURI TVA, desi va depune D390 si D300?????????

CITE DE &laquo;INTREGA&raquo; ESTE PREVEDEREA, (cu cap si coada) DATI-MI VOIE SA NU MA PRONUNT!

Serviciile furnizate la sediul clientului din afara RO, dar aflat cu sediul in alt stat membru UE, deci neridicata-livrata in forma materiala la sediul prestatorului in RO, respectiv P.V. de predare intocmit la sediul prestatorului din RO, se considera SERVICU PRESTAT IN’NAFARA RO SI INTR-UN ALT STAT MEMBRU UE, DECIT RO.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL