Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neplata impozitului pe profit - consecinte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neplata impozitului pe profit - consecinte


6 replies to this topic

#1 sand

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 February 2010 - 10:21 AM

Va rog sa ma ajutati intr-o problema!
Odata cu introducerea impozitului forfetar am inceput sa acumulez datorii pe firma. N-am suspendat activitatea crezand ca o sa reusesc sa castig suficient cat sa acopar acest impozit asa zis minim. Dar nu mai am bani sa platesc aceste impozite!
Deja am primit notificari cum ca nu am platit de la adm. fin. Ce se poate intampla dpv legal daca nu platesc? Executare silita? Se poate ajunge pana la executarea conturilor personale ale asociatilor? Care sunt etapele pe care le va urma fiscul?

Multumesc.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 08:32 PM

Da se poate recurge la executarea silita si blocarea conturilor firmei nu si cele personale ale asociatilor, doar daca se continua procedura cu executarea silita a bunurilor firmei.




#3 sand

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 February 2010 - 01:13 PM

Multumesc.
Insa, in ultima instanta sa poate ajunge si la executarea conturilor personale ale asociatilor? Daca da, ce presupune aceasta? Care sunt etapele? As vrea sa stiu la ce sa ma astept!



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 08:23 PM

Depinde ce hotare ia instantade judecata, deoarece dupa blocarea contului firmei fiscul poate recurge la instanta pentru recuperarea datoriilor si se poate ajunge la sechestrarea si scoaterea la licitatie a bunurilor personale ale asociatilor.
Cititi si codul de procedura fiscala deoarece acolo se specifica care sunt etapele de recuperare a datoriilor fiscale.



#5 sand

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 February 2010 - 10:26 AM

Multumesc inca o data. E edificator raspunsul. Am aruncat is o privire in codul de procedura fiscala.
Cunoasteti insa cazuri concrete in care s-a ajuns la asa ceva?



#6 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 11:56 PM

Sincer nu cred ca in cazul dvs. sa se ajunga asa departe.
Poate o sa va blocheze contul firmei dar nu cred ca vor face mai mult. Inteleg ca este vorba de sume mici datorate.
Dar este doar o parere. Nu stiu pe nimeni sa fi patit mai mult decat blocarea conturilor firmei.



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2010 - 12:57 AM

Nici eu nu cred sa se ajunga asa departe, dar insistand i-am zis cam ce se poate intampla ( stiu patron care i sa scos casa la licitatie pentru impozite neplatite ( cam mari e adevarat )).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL