Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#1 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 10:40 AM

Buna ziua!
Si aceasta saptamana incepe rau pentru mine. Vestile sunt tot mai urate.
Proiectul de modificare a legii contabilitatii prevede:

4. La Articolul 10, dupa alineatul (2), se introduse alineatul (2-1), cu urmatorul cuprins

Alin (2-1) Prin compartiment se intelege ansamblul persoanelor cu pregatire economica sau complementara care desfasoara activitati de natura financiar contabila. Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile.


Sunt angajata part time la mai multe societati ca si contabil si aceasta modificare ma lasa fara obiectul muncii.

Am adaugat si un sondaj la care va invit sa raspundeti si daca aveti timp va rog sa va sustineti parerea in cateva cuvinte.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 April 2010 - 11:14 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 10:54 AM

prevederea e cretina !!! si neconstitutionala fiindca imi ingradeste/limiteaza dreptul la munca !! si-au pierdut mintile de tot ?

sincera sa fiu, eu nu cred ca se va aproba asa o idiotenie ...

dar si astia de la CECCAR, chiar asa nasol stau cu colectarea, chiar asa flamanzi sunt ?? :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2010 - 10:54 AM




#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 22 February 2010 - 11:29 AM

iata si PROIECTUL

interesant este si aceasta nouatate din proiect:
5. La Articolul 10, dupa alineatul (3), se introduc doua noi alineate (3-1) si )3-2), cu urmatorul cuprins:

Alin (3-1) Persoanele prevazute la art. 1, la care contabilitatea nu este organziata in compartimente distincte, vor incheia contracte de prestari servicii, pentru conducerea contabilitatii si intocmirea situatiilor financiare, trimestriale si anuale, cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpurilor Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

sa inteleg de aici, ca nici acolo unde avem CIM 8 ore, fara compartimente distincte (doar o singura persoana tine contabilitatea) nu putem semna situatiile financiare?????????? :aggressive:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 11:40 AM

ba da, cel putin eu asa inteleg... doar unde exista o sg. pers. cu cim partial nu se mai vrea sa se poata :smile:

e limpada ca CECCAR-ul vrea sa nu mai existe nici un contabil care sa practice ac. meserie in afara acestei organizatii, cu cotizatiile aferente, e numai si numai o chestiune de bani, dragii mei :thumbup: si de dorinta de a avea controlul asupra sumelor platite/incasate pt servicii contabile.



#5 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 11:43 AM

Dna Otilia este clar foame mare la CECCAR! Dar cat de mare de isi doresc sa ne scoata complet de pe piata?

Asa cum spunea si mara2000 este nevoie de minim doi angajati cu norma intreaga pentru a forma un compartiment de contabilitate.

Poate cei inscrisi la CECCAR au alta parere. Ca doar le da o pita in plus. Pacat ca este a noastra.
Fiecare avea clientii sai si diferentele se faceau prin calitatea lucrarilor indiferent daca erau sau nu inscrisi la CECCAR.

Bafta tuturor!

Aceasta postare a fost editata de contasoft: 22 February 2010 - 11:44 AM




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 12:41 PM

Vezi postareacontasoft, la Feb 22 2010, 11:43 AM, a spus:

Asa cum spunea si mara2000 este nevoie de minim doi angajati cu norma intreaga pentru a forma un compartiment de contabilitate.
asta-i interpretarea ?? eu n-am inteles asa, dar e si mai grav cum ziceti voi ... adica e imposibil pt firme mici, ceea ce inseamna ca ne obliga sa devenim membrii CECCAR. :smile:



#7 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 22 February 2010 - 01:09 PM

Vezi postareacontasoft, la Feb 22 2010, 12:40 PM, a spus:

Buna ziua!
Si aceasta saptamana incepe rau pentru mine. Vestile sunt tot mai urate.
Proiectul de modificare a legii contabilitatii prevede:

4. La Articolul 10, dupa alineatul (2), se introduse alineatul (2-1), cu urmatorul cuprins

Alin (2-1) Prin compartiment se intelege ansamblul persoanelor cu pregatire economica sau complementara care desfasoara activitati de natura financiar contabila. Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile.


Sunt angajata part time la mai multe societati ca si contabil si aceasta modificare ma lasa fara obiectul muncii.

Am adaugat si un sondaj la care va invit sa raspundeti si daca aveti timp va rog sa va sustineti parerea in cateva cuvinte.
Multumesc.
i
- CECCAR-ul ar trebui sa -si revizuiasca modul, stagiul,bibliografia la acces,pentru experti, in sensul sa fie mai usoara , ca atare vor exista mai mult experti care vor plati taxa catre CECCAR
- CECCAR-ul ptr a aduna bani ar trebui sa organizeze , asa NUMITELE MASTERATE si pe baza acestui masterat sa fie echivalata accesul la stagiu

- ca acesti experti vor avea firme sau nu , ramane de vazut
- ca acesti experti vor depune o munca de calitate? ramane de vazut



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 01:30 PM

dragilor, parerea mea :

daca japcaraia asta devine lege, firmele mici se vor reorienta ca si la impoz. minim, puteti fi siguri, asta daca nu isi baga picioarele in ele de firme si le inchid, suspenda, asa cum au facut si anul trecut.
cei care au mai multe firme vor muta toata activitatea pe una singura si vor plati poate un pic mai mult, dar in nici un caz cat ar fi platit pt. toate in cond. cerute de CECCAR, la acea firma isi pot angaja 1-2 contabili cu 8 ore si gata !! CECCAR-ul tot un ciuciu o sa vada :thumbup:
in plus, din cele inchise care sunt in plata la membrii Ceccar, se cheama ca tot pierdere va fi, ca 1% sau cat mai e cota la facturi emise nu se mai incasseaza, cotizatia e aceeasi indiferent cate firme se lucreaza, restul ramane la fel.
prin urmare, unde-i avantajul acestei organizatii "paramilitare" ?? :smile:



#9 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 22 February 2010 - 01:35 PM

Daca sunt angajata cu timp partial la mai multe firme, acele firme platesc darile catre stat dupa mine . In cazul in care se introduce prostia de la CECCAR atunci numai CECCAR-ul incaseaza bani , deci nu cred ca se va materializa ceva din ceea ce vrea CECCAR-ul pentru ca statul castiga daca eu sunt angajata la mai multe firme.

Repet inca odata CECCAR-ul trebuie sa-si revizuiasca accesul la stagiu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2010 - 01:56 PM
eliminare citare integrala mesaj anterior




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 01:55 PM

Vezi postareaikki, la Feb 22 2010, 01:35 PM, a spus:

Daca sunt angajata cu timp partial la mai multe firme, acele firme platesc darile catre stat dupa mine . In cazul in care se introduce prostia de la CECCAR atunci numai CECCAR-ul incaseaza bani ,
incaseaza daca toate firmele trec de la angajat cu timp partial la membrii Ceccar, insa daca adopta alte strategii de genul celor expuse de mine (cu mare posibilitate de adoptare si exper. anului trecut a dovedit-o) atunci Ceccar-ul mai incaseaza fix nimic, daca nu cumva chiar i se vor diminua veniturile, asta zic ...



#11 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 22 February 2010 - 02:10 PM

Eu ma gandesc la cei care au studii superioare si conduc contabilitatea unei firme integral si unde nu au nevoie de personal in subordine, ce fac? ii trimit angajatorii in somaj si cheama un expert?

Suntem condusi de un guvern de tot kkt-ul.

Auzi la ei, sa impoziteze si pensiile, sa ia alocatiile copiilor ale caror parinti au venituri mari, o sa ne puna si taxa pe respirat, referitor la veniturile lor de ce nu iau decizii?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 02:24 PM

la asta cu ceccar-ul nu e guvernul de vina, e proiectul Ceccar-ului nu al guvernului.
abia daca tine de guvern sa il aprobe si o face, atunci e de "impuscat", nu mai devreme.

restul... sunt de acord cu tine, mai ales la faza cu alocatiile copiilor, desi la cei 40 lei cat e ... nu cred sa fie o problema pt familiile cu venituri financiare medii si peste medie, insa e vb de un principiu !! dragilor, NU asta e tema discutiei de fata !! sa nu amestecam lucrurile, va rog... aici discutam despre proiectul de modif. a L82, propus de "nenea" Ceccar



#13 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2010 - 03:01 PM

"40 de deputati PDL au initiat un proiect de modificare a Legii Contabilitatii, proiect care a fost deja prezentat in Biroul Permanent al Camerei Deputatilor si se afla in discutie la Senat."

Traiasca revolitia portocalie!!!!

Exista firme care emit 2-3 facturi pe luna. Sunt curios ce face la firma aia un contabil angajat cu 8ore/zi?



#14 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 February 2010 - 03:16 PM

minim 2
trebuie minim 2 angajati :smile:



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 03:29 PM

deci asa, minim 2 ... am pus-o daca se aproba :thumbup:

e uimitor ca o asemenea masura vine din partea unui partid de drepta :smile: nu ma asteptam nicicum la asa ceva !! mi-e teama ca are sanse sa treaca avand in vedera ca sunt intr-o majoritate fie ea si fragila ...

da' o petitie online, ceva , nu putem face ??

se poate vedea proiectul asta pe un site al senatului/camerei deput. ?? ca la Ceccar n-am vazut-o... voi ati vazut-o ?? e sigur de la Ceccar ? ca pe un alt site tocmai am vazut si eu faza cu 40 de deputati pdl... poate nu e de la Ceccar ...



#16 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2010 - 03:39 PM

partid de drepta :smile:

O petitie semnez si eu! Dar nu stiu sa o incep.



#17 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2010 - 03:41 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 22 2010, 04:16 PM, a spus:

minim 2
trebuie minim 2 angajati :smile:

Atunci e in regula. Nu mai am de ce sa ma plictisesc. Daca suntem 2, jucam si noi o tabla, un sah ceva....

L.E. Din experienta pot spune ca exista si firme cu 20-30 de facturi emise si 30-40 facturi de achizitii lunar, pe care le termini in 2-3 zile fara probleme.
Atunci cum se justifica angajarea a 2 oameni pe acelasi post ? Pai nu se justifica si aici intervine CECCAR. Adica de ce sa anjajezi 2 oameni care sa joace table cand poti apela la o societate de contabilitate membra CECCAR. Si uite asa, CECCAR si BOC merita o statuie. Ca micutii de ei se gandesc la patroni sa ii scuteasca de costuri suplimentare cu salariatii...

Deci ce atata "complicaciune" cu departament intern, director economic, contabil sef? Apeleaza domne la o firma de contabilitate si gata cu balciul.
Ce se gadesc micutii la toate...

Aceasta postare a fost editata de John2008: 22 February 2010 - 03:50 PM




#18 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 February 2010 - 03:46 PM

"Misto" proiect !!! O gogoserie cu 2 angajati are nevoie de 2 contabili cu 8 ore/zi !!! 1 ora pe zi contabilii lucreaza la acte si restul timpului ce fac .....??? gogosi ???!!! :smile:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 03:54 PM

Vezi postareacontasoft, la Feb 22 2010, 03:39 PM, a spus:

O petitie semnez si eu! Dar nu stiu sa o incep.
pai, se intra in www.petitieonline.ro, apoi la "creeaza o petitie", s.a.m.d., nu cred ca e prea complicat, mai pretentios e de conceput decat de postat pe site, nu ?

haideti sa o concepem impreuna si o postam din partea comunitatii active "conta.ro", hmm ? vreti asa ?

later : am vazut 5 voturi cu da, insa nici un comentariu pro ac. proiect, de ce oare cei care sunt de acord cu el nu spun de ce sunt de acord ?? lipsa de timp sau lasitate ?? :smile:



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2010 - 04:04 PM

si totusi ... proiectul zice asa : "Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile"
iar eu cred ca daca se dorea compart. cu mai mult de o pers. se spunea asa : "Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana", punct !! si era clar ca nu se poate cu sg. pers. indiferent de cat e ctr de munca, nu vi se pare logic ?? ce rost mai are precizarea cu CIM partial la o sg. pers. daca tot e nevoie de minim 2 pers. ? v-a derutat virgula aia, nu ?

de aia ziceam ca nu e voie o sg. pers cu cim partial, dar e voie o sg. pers cu cim complet=8 ore ... asa cred eu ... :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2010 - 04:09 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL