Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenda pt.decl rectif 390 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amenda pt.decl rectif 390


7 replies to this topic

#1 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2010 - 06:12 PM

va rog,spune-ti-mi,daca am depus gresit,am decl o suma mai mare,in D390,primesc amenda?pt.ca imi este frica sa ma duc la admin cu ea...... :smile:



#2 Alexx25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 February 2010 - 06:22 PM

Vezi postareailiam, la Feb 22 2010, 06:12 PM, a spus:

va rog,spune-ti-mi,daca am depus gresit,am decl o suma mai mare,in D390,primesc amenda?pt.ca imi este frica sa ma duc la admin cu ea...... :smile:
nu se plateste amenda la decl 390 atunci cand vii cu rectificativa prin care scazi suma declarata initial.




#3 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2010 - 06:25 PM

Vezi postareaAlexx25, la Feb 22 2010, 09:22 PM, a spus:

Vezi postareailiam, la Feb 22 2010, 06:12 PM, a spus:

va rog,spune-ti-mi,daca am depus gresit,am decl o suma mai mare,in D390,primesc amenda?pt.ca imi este frica sa ma duc la admin cu ea...... :thumbup:
nu se plateste amenda la decl 390 atunci cand vii cu rectificativa prin care scazi suma declarata initial.
am o mare rugaminte,pt ca eu tot caut,si nu gasesc,imi poti trimite legea,sa ma duc maine la admin pregatita pt orice??? :smile:



#4 Alexx25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 22 February 2010 - 11:18 PM

Vezi postareailiam, la Feb 22 2010, 06:25 PM, a spus:

Vezi postareaAlexx25, la Feb 22 2010, 09:22 PM, a spus:

Vezi postareailiam, la Feb 22 2010, 06:12 PM, a spus:

va rog,spune-ti-mi,daca am depus gresit,am decl o suma mai mare,in D390,primesc amenda?pt.ca imi este frica sa ma duc la admin cu ea...... :thumbup:
nu se plateste amenda la decl 390 atunci cand vii cu rectificativa prin care scazi suma declarata initial.
am o mare rugaminte,pt ca eu tot caut,si nu gasesc,imi poti trimite legea,sa ma duc maine la admin pregatita pt orice??? :smile:
eu ti-am spus din propria experienta, si crede-ma am achizitii intracomunitare lunar.



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 February 2010 - 12:54 AM

Textul de mai jos din Codul de procedura fiscala se aplica pentru nereguli la declaratiile depuse dupa 1.01.2010:
ART. 219^1
Contravenții în cazul declarațiilor recapitulative
(1) Constituie contravenție nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declarațiilor recapitulative reglementate la titlul VI din Legea nr. 571/2003 , cu modificările și completările ulterioare, sau depunerea de astfel de declarații cu sume incorecte ori incomplete.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1) se sancționează cu amendă de 2% din suma totală a achizițiilor/livrărilor intracomunitare de bunuri nedeclarate sau, după caz, din diferențele nedeclarate rezultate ca urmare a declarațiilor incorecte ori incomplete.
(3) Nu se sancționează contravențional persoanele care corectează declarațiile recapitulative până la împlinirea termenului legal de depunere a acestora.
(4) Nu se sancționează contravențional persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corectează declarațiile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile.
(5) Amenda prevăzută la alin. (2) se reduce cu 50% în situația în care persoana impozabilă corectează declarația recapitulativă până la termenul legal de depunere a următoarei declarații recapitulative.
(6) Dispozițiile art. 221 alin. (1) și (5) se aplică în mod corespunzător.
Art. 221.
(5) În cazul aplicării sancțiunii amenzii potrivit art. 219 și 220, contribuabilul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute în prezentul cod, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare și sancționare contravențională.

Si eu interpretez textul in sensul ca nu se acorda amenda pentru declaratiile 390 facute in plus ci doar pentru cele facute in minus.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 23 February 2010 - 01:02 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 oanamiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 February 2010 - 12:12 PM

Buna ziua,
va rog daca puteti sa ma ajutati cu o mica nelamurire:
am primit o factura de la un hotel din Germania care contine tva si nu stiu cum ar trebui sa o inregistrez firma este platitoare de tva si a transmis codul de tva.
Trebuie sa o inregistrez si in 390 :smile:



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 07:57 PM

Daca contine tva nu intra sub incidenta achizitiilor intracomunitare nu se declara in 390.( eu le inregistrez pe valoarea totala fara sa le consider cu taxare inversa )



#8 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 February 2010 - 09:36 PM

am uitat sa va spun:am fost la admin si am depus rectificativa la 390 fara sa platesc amenda,dar v-am zis suma decl initial era mai mare :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL