Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Export servicii in afara UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Export servicii in afara UE


18 replies to this topic

#1 Cornel Pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2010 - 10:24 AM

Buna,

Sunt PFA neplatitor de TVA pentru servicii prestate unor companii americane. Serviciul este prestat in RO pt aceste companii cu sediul in USA. In cazul in care as depasi limita de 35,000 EU cifra de afaceri ar trebui sa platesc TVA 19% catre statul roman? Nu exista cumva o exceptare a platii TVA pt. servicii exportate in afara UE dat fiind faptul ca acest TVA nu se poate recupera devenind astfel un impozit pe toata cifra de afaceri?

Multumesc.



#2 fylyp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 September 2010 - 10:53 AM

BUNA ZIUA,

VA ROG SA-MI RASPUNDETI SI MIE LA URMATOARELE INTREBARI:
O SOCIETATE DIN ROMANIA ARE UN DEPOZIT IN ROMANIA SI A INCHEIAT UN CONTRACT DE DEPOZITARE CU O SOCIETATE DIN SUA. SOCIETATEA DIN ROMANIA ESTE PLATITOARE DE TVA. CUM FACTUREAZA SOCIETATEA DIN ROMANIA PRESTAREA DE SERVICIU CATRE SOCIETATEA DIN SUA DIN PUNCT DE VEDERE AL TVA-ULUI? CU TVA? SCUTIT CU DREPT DE DEDUCERE? SCUTIT FARA DREPT DE DEDUCERE? CARE SUNT INREGISTRARILE CONTABILE? CARE ESTE TEXTUL DE LEGE ?

VA MULTUMESC,

ASTEPT RASPUNSUL URGENT




#3 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 20 September 2010 - 11:07 AM

Daca locul prestarii serviciilor este in Romania conform regulii generale de taxare prevazute la art 133 alin (2) din Codul fiscal, operatiunea va fi impozabila in Romania si in conformitate cu art 150 alin (2) din Legea 571/2003 , TVA este datorata de beneficiar, prin mecanismul taxarii inverse 4426=4427..



#4 fylyp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 September 2010 - 12:01 PM

Vezi postareajandor61, la Sep 20 2010, 12:07 PM, a spus:

Daca locul prestarii serviciilor este in Romania conform regulii generale de taxare prevazute la art 133 alin (2) din Codul fiscal, operatiunea va fi impozabila in Romania si in conformitate cu art 150 alin (2) din Legea 571/2003 , TVA este datorata de beneficiar, prin mecanismul taxarii inverse 4426=4427..


MULTUMESC FRUMOS



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2010 - 02:12 PM

fylyp,

de bine ce ai venit ai si incalcat regulamnetul de 3 ori in 3 postari : ai postat intr-o sectiune complet gresita primul post (ti l-am sters), apoi l-ai refacut si postat in sectiunea corecta, dar scris integral cu majuscule si asta nu e permis de regulament. la fel in 3-lea mesaj (tot integral cu majuscule)

imi pare rau, dar pt incalcarea repetata a regulamentului privind postarea, ai AVERTISMENT PUBLIC (cea mai usoara sanctiune). la urmatoarea abatere iti voi restrictiona dreptul de a posta si pt a evita asta te rog sa citesti reglumanetul pe care l-ai accepatat la inscriere si sa-l respecti. fara suparare ...

numai bine. :lnr (1):



#6 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 27 February 2011 - 09:48 AM

Prestez servicii unei firme din China si sunt inregistrata in scopuri TVA in Romania.Am un contract la baza trebuie sa facturez si nu stiu cum sa tratez TVA-ul. Pe factura trec la TVA trec 0? Ce date ale clientului sunt strict necesare sa am pe factura? Eu am numai denumire si adresa...
Este adevarat ca este musai sa am atat factura in limba engleza cat si in limba romana
Plizzz! :thumbup:



#7 nyulas edit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 September 2011 - 06:53 PM

Buna Ziua!

Am si eu o intrebare daca o firma platitoare de tva din Romania face o factura catre o firma din Ungaria tot platitor de tva , pe factura trebuie sa trec tva ? daca nu ce sriu.Firma din Romania face lucrari de constructii monatj la imobilul situat in Ungaria si imobilul apartine de firma din Ungaria.Va multumesc anticipat ajutatima ca trebuie sa fac in curand factura si nu sunt sigura in legatura cu Tva-ul.



#8 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 September 2011 - 07:06 PM

vei factura fara TVA , operatiunea fiind impozabila in Ungaria .
Nu vei declara in 390 , operatiunea se incadreaza la exceptia de la art 133 alin (4) lit a :

"Prin excepþie de la prevederile alin. (2) ºi (3), pentru urmãtoarele prestãri de servicii, locul prestãrii este considerat a fi:

a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestãrile de servicii efectuate în legãturã cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experþi ºi agenþi imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcþie similarã, precum tabere de vacanþã sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregãtire ºi coordonare a lucrãrilor de construcþii, precum serviciile prestate de arhitecþi ºi de societãþile care asigurã supravegherea pe ºantier;




#9 anamariap

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 September 2011 - 07:25 PM

buna seara!

lucrez la o firma de intermedieri transport ( activitati conexe transportului) din Romania, platitoare de tva. recent am avut o cursa Romania - Elvetia , deci marfa vamala. transportatorul, societate romana (platitoare de tva) vrea sa imi trimita factura cu tva . intrebarea mea este urmatoarea : este corect ca factura de transport international (export) sa fie cu tva?
eu am cautat in Codul Fiscal si am gasit art. 143 punct 1 lit. a) si c), art. 144 respectiv art. 145, unde scrie ca e scutit cu drept de deducere.

Va multumesc anticipat



#10 Zsoka22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 December 2011 - 08:37 PM

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Primesc facturi de servicii Non EU.Ce trebuie sa fac? Tva-ul e taxare invesa?



#11 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 December 2011 - 08:42 PM

Referitor la TVA, da, se face taxare inversa.



#12 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 31 December 2011 - 01:42 PM

Daca e non UE...de ce taxare inversa ? :rolleyes:



#13 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 31 December 2011 - 02:43 PM

NORME COD FISCAL:

(8) Serviciile prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliți în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți în afara Comunității sau, după caz, prestate de prestatori stabiliți în afara Comunității către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 156^4 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 153 și 153^1 din Codul fiscal.



#14 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 01 January 2012 - 07:55 PM

Dar daca e UE de ce se face taxare inversa?
Din cauza ca obligat la plata taxei este beneficiarul(indiferent daca e UE sau non UE). Diferenta e la decont(fara rd 7.1 si 7.1.1. respectiv 19.1 si 19.1.1.)



#15 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 02 January 2012 - 07:58 PM

mde...si daca beneficiarul nu e inregistrat ca si platitor TVA ? :rolleyes:



#16 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 03 January 2012 - 03:39 PM

Raspunsul e acelasi daca vorbim de o persoana impozabila, numai ca inregistrarea este pe 153'1 si decontul este special 301, existand pentru bunuri o derogare pana la 10 000 euro.



#17 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 05 January 2012 - 12:13 PM

o persoana impozabila neinregistrata ca platitor TVA conform art.153, dar inregistrata ca platitor TVA conform 153^1, nu poate deduce (sau recupera) TVA de la statul roman....Sau d.p.d.v. tehnic/contabil , nu poate face NC 4426 = 4427...parerea mea



#18 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 05 January 2012 - 02:25 PM

De unde si decontul special de care ziceam mai sus. O sa vezi ca e mai sarac in rubrici ca cel clasic.
Recapituland(tehnic) persoana obligata la plata taxei pentru serviciile achizitionate din afara RO dar care au locul prestarii in RO este de regula beneficiarul(chiar daca sunt prestate din UE sau afara UE). Plata efectiva se realizeaza prin autotaxare pt platitorii de TVA si la intern sau efectiv pentru celelalte persoane impozabile.



#19 steluta_pet@yahoo.com

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 09 September 2013 - 10:02 AM

Buna ziua,

Am urmatoare intrebare:am importat marfa din Bulgaria dar cand a venit tirul a lovit usa de la hala.Reparatia m-a costat 2.800 cu tva(facuta in tara).Firma transportatoare din Bulgaria vrea sa-i facturez reparatia pentru a o recupera de la asigurari.Cum ii facturez?prestari servicii cu 2.800 lei ca baza, dupa care vin cu taxare inversa?iar in 390 o trec la livrari intracomunitare?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Steluta






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL