Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 102 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 102

13 replies to this topic

#1 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2010 - 10:36 AM

Buna ziua! Ma confrunt pt prima data cu o problema de genul asta si ma vad silita sa va cer ajutorul... :smile:
Am o fata care este in concediu medical, pe stat imi apare la "concedii si indemnizatii" o suma cu minus, suma cu care ... nu stiu ce sa fac. S-o trec in 102 ca fiind datorata si deductibila? Sau ce trebuie sa fac?
:thumbup:
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#2 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2010 - 11:15 AM

o treci in 447.concedii ca fiind de recuperat, si automat, in 102, ca fiind datorata si deductibila, nefiind de plata.
asa treci pana se scade toata suma si ajungi pe zero
eu asa fac




#3 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2010 - 03:09 PM

Vezi postareaHANDA76, la Feb 23 2010, 12:15 PM, a spus:

o treci in 447.concedii ca fiind de recuperat, si automat, in 102, ca fiind datorata si deductibila, nefiind de plata.
asa treci pana se scade toata suma si ajungi pe zero
eu asa fac

Multumesc frumos pt ajutor! :smile:
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#4 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 13 July 2010 - 08:06 AM

Buna ziua,

este prima data cand intalnesc o astfel de situatia care probabil se va repeta inca multe luni la rand :laugh:

am concediu medical de recuperat pt 18 zile si suportate de angajator 4 zile pentru luna Iunie.

matematic am de recuperat total de plata de pe statul de plata = 1639/22=74.50x18=1341 lei
si suportata de angajator 1639-1341=298?????

in decl 102 am de plata la fd concedii 120 lei, cum fac? trec deductibil numai 120 in luna Iunie si descarc in fiecare luna diferenta din 471 ??????

si cum fac inregistrarile contabile??????
641-421 cu suma suportata de angajator
si diferenta??????

va rog mult sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!
:lnr (1):



#5 Anca Branza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2010 - 09:44 AM

Buna,

Baza de calcul se stabileste prin raportarea veniturilor la zilele lucrate pentru care s-a achitat CCIASS, din cele 6 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical. Astfel se insumeaza veniturile realizate pe ultimele 6 luni si se inparte la nr de zile lucratoare din cele 6 luni rezultand o medie zilnica care se inmulteste cu nr de zile de concediu medical. Concediul medical se plateste 100% pt afectiuni grave precum urgenta medico-chirurgicala, tuberculoza etc.; indemnizatia pt incapacitate temporara de munca pt boala obisnuita reprezinta 75% din media veniturilor din ultimele 6 luni ce constituie baza de calcul a concediului medical.

Nota contabila pt concedii medicale este:

6458 = 423 pt concediu suportat de firma
4313 = 423 pt concediu suportat din FNUASS

Pentru recuperarea concediului medical suportat de FNUASS se poate face cerere la Casa de Sanatate



#6 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 13 July 2010 - 10:52 AM

Buna Anca,

da, calculul este ok, am facut statul de plata, dar nu stiu care suma se trece in cererea de recuperare de la casa suma bruta sau restul de plata, adica netul aferent celor 18 zile suportate de casa??????

scuze, dar eu calculez totul de mana, nu am program de salarii si este prima data cand ma lovesc de astfel de concediu medical.


concediu medical Iunie 22 zile, 75% boala obisnuita
brut pe stat de plata 2016, net 1639, dupa ce am calculat cas 10.5, impozit..........
suportate de firma primele 5 zile, adica 4 zile lucratoare, iar de casa 18 zile lucratoare.

dar cu care suma neta sau bruta???????????
multumesc frumos
:lnr (1):



#7 Anca Branza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2010 - 11:31 AM

Nu am inteles cum ai calculat concediul medical, daca imi dai veniturile pe ultimele 6 luni iti pot spune daca calculele tale sint corecte.

In alta ordine de idei suma care se suporta din FNUASS este SUMA BRUTA = (Media zilnica * 18 zile )*75% din care scazi 102 contributia lunara la FNUASS si iti da suma pe care o treci in cererea de recuperare.

In cererea de recuperare se trece: - totalul cuantumului prestatiilor suportate din bugetul FNUASS pt luna iunie 2010;
- totalulcontributiilor pt concedii si indemnizatii datorate de angajator pt luna iunie 2010;
- totalul sumei de recuperat de la FNUASS pt concedii sin indemnizatii pt luna iunie 2010;



#8 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 13 July 2010 - 11:47 AM

multumesc frumos pt ajutor,

venituri pe 6 luni = 15276
zile lucratoare ultimele 6 luni = 125
brut = (15276/125)x22)x75% = 2016
cas 10.5% = 63
cas 20.8% = 125
5.5% = 0
5.2% = 19
0.5% = 1
0.5% = 1
0.85% = 3
0.159% = 1
am completat concediul medical
am facut declaratiile, doar ca nu am stiut ce suma se cere la rambursat, neta sau bruta?

multumesc frumos
si doamne ajuta sa-mi dai o veste buna, ca am calculat corect.
:lnr (1):



#9 Anca Branza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2010 - 12:38 PM

Ai calculat corect, ai omis sa treci impozitul, fondul de garantare si comisionul la ITM dar banuiesc ca le-ai retinut

Deci suma de recuperat de la FNUASS este cea bruta si anume 1548 lei ( 1650 lei din care scazi 102 contributia pt concedii din luna iunie)



#10 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 13 July 2010 - 01:00 PM

Vezi postareaAnca Branza, la Jul 13 2010, 01:38 PM, a spus:

Ai calculat corect, ai omis sa treci impozitul, fondul de garantare si comisionul la ITM dar banuiesc ca le-ai retinut

Deci suma de recuperat de la FNUASS este cea bruta si anume 1548 lei ( 1650 lei din care scazi 102 contributia pt concedii din luna iunie)

adica (2016/22)x18)-(din declaratia 102 contrib concedii iunie pe toata firma = 120)=>
1649-120=1529lei


am calculat si celalalte : impozit = 312, fd garantare = 1, comision itm :lnr (1): :laugh: = 15
sper ca am inteles bine
multumesc mult pt ajutor
:ohmy:



#11 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 July 2010 - 01:01 PM

in declaratia 102 treci suma datorata si la deduceri aceeasi suma, daca suma de recuperat e mai mare. Daca nu ceri diferenta totala de la CASA atunci faci acelasi lucru in 102 pana ajungi sa ai de plata. Daca ai cerut suma de la CASA astepti s-o primesti in cont, nu prea repede!- si platesti sumele lunilor viitoare deci numai faci recuperare prin 102.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#12 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 13 July 2010 - 01:13 PM

Vezi postareacornell, la Jul 13 2010, 02:01 PM, a spus:

in declaratia 102 treci suma datorata si la deduceri aceeasi suma, daca suma de recuperat e mai mare. Daca nu ceri diferenta totala de la CASA atunci faci acelasi lucru in 102 pana ajungi sa ai de plata. Daca ai cerut suma de la CASA astepti s-o primesti in cont, nu prea repede!- si platesti sumele lunilor viitoare deci numai faci recuperare prin 102.


buna Cornell

adica vrei sa spui sa nu fac cerere de recuperare de la casa ci pur si simplu sa trec deductibila suma in fiecare luna pana cand se acopera toata valoarea?

adica sa inreg in 471 si sa descarc in fiecare luna?
dar persoana respectiva va fi inca mult timp de acum incolo in concediu medical, asa mi s-a spus.
cred va iesi in pensie de boala
si atunci e ok sa fac asa?

bun.
si este ok ce am calculat mai inainte referitor la valoarea ce o am de recuperat de la casa?
multumesc
:lnr (1):



#13 Anca Branza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2010 - 01:18 PM

Este corect 1529 lei daca contributia pt concedii din luna iunie este 120 lei

Comisionul ITM 0.75% se aplica doar la concedii suportate de firma, deci in cazul tau ar trebui sa fie 3 lei



#14 Anca Branza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2010 - 01:42 PM

Eu am avut de recuperat bani de la Casa de sanatate in 2008 cinci luni la rand si mi-au virat la aproximativ o luna de la depunerea fiecarei cereri

Sint curioasa anul asta daca sint la fel de promti, am avut si eu un concediu medical in mai si am depus cererea de recuperare pe 01.07.2010






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL