Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete cadou la angajati care nu au copii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tichete cadou la angajati care nu au copii

1 reply to this topic

#1 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 February 2010 - 03:47 PM

Buna ziua


va rog sa ma lamuriti si pe mine, am citit tot topicul acesta si deja nu mai stiu nici ce credeam ca stiu:)))

Am angajati care nu au copii (unii defel, altii nu mai au copii minori). Cum as putea sa le dau si acestora tichete cadou in limita a 2% deductibil din fondul de salarii?
1. De ex, pt doamne sa le dau cate 150/ cap de doamna/ de 8 martie? Sunt acesti 150 lei impozabili pe venit salarial daca domnele respective nu au copii? In lege nu zice clar de persoanele fara copii minori.

2. Sau de ex, pot sa zic ca eu dau tichete cadou pt angajati ca protocol (pt fidelizare lor) , caz in care, cum procedez, calculez tot asa deductibilitatea de 2% din fd de salarii ?

3. Sau idem, de Pasti/Craciun sa acord tuturor angajatilor 150 lei (angajati fara copii) si sa -i consider deductibili daca valoarea totala nu depaseste 2% din fondul de salarii?

In cadrul cheltuielilor sociale asa cum sunt definite in codul fiscal nu ma prea incadrez: ajutoare la inmormantari-nu e cazul, ajutoare nasteri-nu e cazul , ajutoare pt boli, iar nu am cazuri etc.


4. Si mai am o maaare nelamurire ref la art 21 , alin (3) pct c):


"c)cheltuielile sociale, in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare. Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati sau unitati aflate in administrarea contribuabililor; gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. In cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor, [u]cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor[/u], costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament; "

Adica as putea sa dau direct si bani doamnelor de 8 martie (in loc de tichete cadou) si sa-i consider deductibili fiscal daca se incadreaza in cei 2% din total fond salarii?Si nici nu-s impozabili pe venit salarial? Sau cum?


Multumesc



#2 dadas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2010 - 11:57 AM

Buna ziua,

Suma de 150 lei care se poate acorda de ziua femeii, poti sa o dai si in bani si nu se impoziteaza. Ea trebuie sa se incadreze in limita de 2% cheltuieli sociale. Tot ce depaseste aceasta limita, e cheltuiala nedeductibila pentru angajator.

Sumele cadou care se dau de Paste/Craciun salariatiilor care nu au copii sunt impozabili.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL