Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG care face cursuri de dans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ONG care face cursuri de dans

11 replies to this topic

#1 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 February 2010 - 05:22 PM

Buna ziua.

Am urmatoarea situatie:

Un ONG care se ocupa de dans sportiv. Practic activitatea ONG-ului consta in realizarea unor "cursuri" de dans care implica inchirierea unor sali, plata utilitatilor si a profesorului de dans. Pentru participare, cursantii platesc o taxa de participare.

Aceste venituri sunt neimpozabile sau sunt considerate ca provenind din activitate economica ?

Mentionez ca am citit scutirile din Codul Fiscal, de la capitolul "Impozit pe Profit" referitoare la veniturile scutite aferente ONG-urilor, dar tot nu mi-e clar.

Daca ma poate lamuri cineva ...

Multumesc.



#2 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 March 2010 - 07:25 PM

daca se incaseaza taxe pentru prestare de servicii, atunci este activitate economica




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 March 2010 - 09:02 PM

activitate economica cu siguranta!



#4 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 March 2010 - 10:29 PM

Asa m-am gandit si eu. :thumbup:

Totusi daca majoritatea cursantilor sunt membri asociati ai ONG-ului si platesc o cotizatie anuala ? Veniturile din cotizatiile membrilor sunt scutite de impozitul pe profit.

N-ar mai fi vorba de clienti ci de membri care isi impart costurile aferente desfasurarii activitatii de dans, adica plata salii de dans si a salariului instructorului (membru fondator) care la o adica poate fi incadrat in munca (director general).

Pana la urma este vorba de oameni pasionati de dans care se intalnesc pentru a-si manifesta pasiunea, inclusiv ca antrenamente pentru participarea la concursuri interne si internationale. :smile:

Ce ziceti ? Merge ?


Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Andrei_D: 11 March 2010 - 10:29 PM




#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 11:05 PM

Be seriouse!
De ce ati constituit ONG-ul si nu va intalneati simplu la dansuri in disco?!

Care e scopul ONG-ului? declarat in statut adica



#6 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 March 2010 - 01:49 AM

Sotul instructoarei se ocupa de partea administrativa iar ea se ocupa de dans. Sotul a murit. Contabila i-a pus instructoarei in brate actele si a lasat-o balta. Nici eu, nici instructoarea nu avem habar de ce-au creat ONG-ul. Nici nu castiga sume exorbitante care sa-i permita sa apeleze la consiliere juridica si oricum nu stim pe cine sa intrebam. La 70 RON/luna de cursant abia daca-i ajung banii de un salariu minim pe patru ore (cu taxele aferente).

E cu nervii la pamant, total scoasa din elementul ei si tot ce vrea este sa transmita mai departe tinerilor talentul ei. Evident ca daca se ocupa doar de asta isi doreste sa aiba si carte de munca. Eu incerc s-o ajut, sa fie in legalitate, dar ma cam depaseste partea juridica a problemei.

Instructoarea avea o societate comerciala, suspendata de cand cu impozitul minim, prin care se ocupa de dans, deci pot sa banuiesc ca s-a incercat evitarea impozitului minim.

Dansul sportiv (de performanta) nu se face in discoteci. E nevoie de sali, de muzica si de antrenamente imposibil de realizat in cluburi sau alte d'astea.

Are perechi pe care le pregateste de ani de zile, cu care participa la concursuri de specialitate. De asemenea, se ocupa de copii atat de mici ca n-ar fi acceptati in nici o discoteca. De obicei lucreaza cu ei chiar in sala de sport a scolii unde are grupe de cursanti.

Practic nu vrea sa faca profit dar deoarece se ocupa doar de dans, isi doreste o carte de munca.

Acu' citez din statut:

Asociatia are drept scop principal organizarea cursurilor de dans sportiv.

In vederea realizarii acestui scop, asociatia:

- va promova dansul sportiv la nivel local;
- va atrage practicanti din toate categoriile de varsta;
- va participa cu membrii cursanti la concursuri locale, nationale si internationale in scopul motivarii acestora.



#7 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2010 - 06:11 PM

Vezi postareaAndrei_D, la Mar 15 2010, 01:49 AM, a spus:

Sotul instructoarei se ocupa de partea administrativa iar ea se ocupa de dans. Sotul a murit. Contabila i-a pus instructoarei in brate actele si a lasat-o balta. Nici eu, nici instructoarea nu avem habar de ce-au creat ONG-ul. Nici nu castiga sume exorbitante care sa-i permita sa apeleze la consiliere juridica si oricum nu stim pe cine sa intrebam. La 70 RON/luna de cursant abia daca-i ajung banii de un salariu minim pe patru ore (cu taxele aferente).

E cu nervii la pamant, total scoasa din elementul ei si tot ce vrea este sa transmita mai departe tinerilor talentul ei. Evident ca daca se ocupa doar de asta isi doreste sa aiba si carte de munca. Eu incerc s-o ajut, sa fie in legalitate, dar ma cam depaseste partea juridica a problemei.

Instructoarea avea o societate comerciala, suspendata de cand cu impozitul minim, prin care se ocupa de dans, deci pot sa banuiesc ca s-a incercat evitarea impozitului minim.

Dansul sportiv (de performanta) nu se face in discoteci. E nevoie de sali, de muzica si de antrenamente imposibil de realizat in cluburi sau alte d'astea.

Are perechi pe care le pregateste de ani de zile, cu care participa la concursuri de specialitate. De asemenea, se ocupa de copii atat de mici ca n-ar fi acceptati in nici o discoteca. De obicei lucreaza cu ei chiar in sala de sport a scolii unde are grupe de cursanti.

Practic nu vrea sa faca profit dar deoarece se ocupa doar de dans, isi doreste o carte de munca.

Acu' citez din statut:

Asociatia are drept scop principal organizarea cursurilor de dans sportiv.

In vederea realizarii acestui scop, asociatia:

- va promova dansul sportiv la nivel local;
- va atrage practicanti din toate categoriile de varsta;
- va participa cu membrii cursanti la concursuri locale, nationale si internationale in scopul motivarii acestora.
Practic cursantii pot fi priviti ca si membrii ai asociatiei. Ei pot participa la diverse concursuri ca membrii ai acestei asociatii. Asociatia poate crea unele facilitati pentru diferite categorii de cursanti prin atragerea de 2%. Astfel nu se poate numi activitate economica faptul ca doritorii se inscriu in asociatie si cineva angajat cu contract de munca sau printr-un contract de colaborare ii invata dansul sportiv. Cata performanta reuseste sa faca fiecare depinde numai de el. Ei raman membrii atata timp cat vor sa vina sa urmeze aceste cursuri sau chiar sa participe la unele evenimente gen concursuri de dans organizate de asociatie. Cursantii pot deveni membrii ai asociatiei prin plata unei cotizatii lunare care sa fie echivalentul acelei taxe de urmare a cursurilor.Vor avea legitimatii de membrii ai asociatiei.



#8 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 April 2010 - 04:13 PM

Buna ziua tuturor,

Am si eu o micuta problema: preiau o scoala de dans si nu stiu cat sa cer pentru contabilitate. Are un angajat si este asociatie. Nu este platitoare de tva.

Multumesc anticipat.



#9 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 April 2010 - 06:31 PM

Poate sa-mi raspunda si mie cineva?? Cat ati cere ptr contabilitatea unei asociatii - scoala de dans?



#10 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 April 2010 - 09:12 PM

Vezi postareaAnita1, la Apr 15 2010, 05:13 PM, a spus:

Buna ziua tuturor,

Am si eu o micuta problema: preiau o scoala de dans si nu stiu cat sa cer pentru contabilitate. Are un angajat si este asociatie. Nu este platitoare de tva.

Multumesc anticipat.
Intrii in lumea ong-urilor. Ce ai zice daca pentru inceput ai face-o gratis. Voluntariat.



#11 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 April 2010 - 09:28 AM

Daca ar fi numai activitate non profit ok dar de fapt este o scoala de dans cu activitati economice. Deci?



#12 Anita1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 April 2010 - 11:54 AM

Tu ai face munca patriotica acolo unde altii fac profit?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL