Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cota din impozit profit directionat catre ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cota din impozit profit directionat catre ONG


2 replies to this topic

#1 oanam2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 March 2010 - 03:18 PM

Buna ziua,

Am rugamintea de a-mi spune cum se procedeaza in cazul in care se doreste virarea catre un ONG a cotei de 2% din impozitul pe profit si care este modalitatea de inregistrare in contabilitate, declaratii, virament. :smile:

Va multumesc,
Astept parerile dvs.

O primavara frumoasa :thumbup:



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 March 2010 - 10:11 PM

Vezi postareaoanam2, la Mar 2 2010, 03:18 PM, a spus:

Buna ziua,

Am rugamintea de a-mi spune cum se procedeaza in cazul in care se doreste virarea catre un ONG a cotei de 2% din impozitul pe profit si care este modalitatea de inregistrare in contabilitate, declaratii, virament. :smile:

Va multumesc,
Astept parerile dvs.

O primavara frumoasa :thumbup:
Cred ca faci o mica - mare confuzie. Treaba cu 2% se refera la impozitul pe salariu sau alte venituri asimilate care automat i se retine salariatului, se vireaza la bugetul de stat si din acesta statul directioneaza aceasta cota de 2% catre un ONG pe care-l specifici tu prin completarea si depunerea formularului 230 pana pe 15 mai 2010.
Din impozitul pe profit se poate deduce sponsorizarea, adica o cota de 3 la mie din cifra de afaceri dar nu mai mult de 20% din impozitul datorat la stat. Ce depaseste aceasta limita nu mai e deductibila. Acesta sponsorizare se face de catre firma in cursul anului 2010 si se evidentiaza in declaratia 101 pe care o va depune firma pana pe 25 februarie 2011.




#3 oanam2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 March 2010 - 09:16 AM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la Mar 2 2010, 10:11 PM, a spus:

Vezi postareaoanam2, la Mar 2 2010, 03:18 PM, a spus:

Buna ziua,

Am rugamintea de a-mi spune cum se procedeaza in cazul in care se doreste virarea catre un ONG a cotei de 2% din impozitul pe profit si care este modalitatea de inregistrare in contabilitate, declaratii, virament. :smile:

Va multumesc,
Astept parerile dvs.

O primavara frumoasa :thumbup:
Cred ca faci o mica - mare confuzie. Treaba cu 2% se refera la impozitul pe salariu sau alte venituri asimilate care automat i se retine salariatului, se vireaza la bugetul de stat si din acesta statul directioneaza aceasta cota de 2% catre un ONG pe care-l specifici tu prin completarea si depunerea formularului 230 pana pe 15 mai 2010.
Din impozitul pe profit se poate deduce sponsorizarea, adica o cota de 3 la mie din cifra de afaceri dar nu mai mult de 20% din impozitul datorat la stat. Ce depaseste aceasta limita nu mai e deductibila. Acesta sponsorizare se face de catre firma in cursul anului 2010 si se evidentiaza in declaratia 101 pe care o va depune firma pana pe 25 februarie 2011.


Va multumesc,

Asa stiam si eu, dar a venit directorul si a spus ca a vazut la nu stiu cine ca se poate vira 2% din impozit.
Prima reactie a fost sa-i arat D101 sa vada ca nu am rubrica unde sa declar.....

Pe cand in 230 exista....

Am dus munca de lamurire aproape o zi, fapt pentru care am apelat la ajutor, aici.

Va multumesc inca o data.
O zi perfecta

Aceasta postare a fost editata de oanam2: 03 March 2010 - 09:17 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL