Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografii contabile servicii lohn - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografii contabile servicii lohn

9 replies to this topic

#1 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 02 March 2010 - 04:33 PM

Buna, aduc in dezbatere urmatoarea problema: lucrez la o societate care prelucreaza in lohn materia prima si materialele puse la dispozitie de beneficiar. Acestea le-am evidentiat in ct 8032 extrabilantier insa nu stapanesc bine inregistrarile contabile pentru servicii. La productie se folosesc ct 345, 331, 348 si 711, precum si repartizarea cheltuielilor directe si indirecte de productie. Cum este in cazul prelucrarii caci si aici putem vorbi de cheltuieli directe-personalul energia etc. cat si indirecte?Imi cer scuze daca aceasta tema a mai fost dezbatuta si eu n-am observat-o pana acum si totodata va multumesc de ajutor.



#2 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 02 March 2010 - 07:39 PM

Vezi postareaadyd, la Mar 2 2010, 06:33 PM, a spus:

Buna, aduc in dezbatere urmatoarea problema: lucrez la o societate care prelucreaza in lohn materia prima si materialele puse la dispozitie de beneficiar. Acestea le-am evidentiat in ct 8032 extrabilantier insa nu stapanesc bine inregistrarile contabile pentru servicii. La productie se folosesc ct 345, 331, 348 si 711, precum si repartizarea cheltuielilor directe si indirecte de productie. Cum este in cazul prelucrarii caci si aici putem vorbi de cheltuieli directe-personalul energia etc. cat si indirecte?Imi cer scuze daca aceasta tema a mai fost dezbatuta si eu n-am observat-o pana acum si totodata va multumesc de ajutor.




Poate am gresit eu,dar cu 5-6 ani in urma am lucrat la o sc cu aceeasi situatie.Dar ,n-am inregistrat productie si cheltuieli directe si indirecte. Am inregistrat prestari servicii ( confectii lohn ) pe baza facturilor emise de mine :
4111=704
Cheltuielile cu facturie de utilitati,salarii si alte , 605,626,628 s.a. = 401

Am avut si controale de la fisc,aveam TVA de rambursat, garda,nu s-a legat nimeni de asta,ca n-ar fi bine.
Atata timp cat lucrez cu materialul clientului,nu cred ca e productie.




#3 gfctitti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 March 2010 - 05:50 PM

eu tot de vreo 10 ani lucrez in lohn iar soc. mea de 20 si mereu a folosit contul 345 pt. ca nu este sigur ca toate produsele executate sunt livrate in aceeasi luna si trebuie sa apara manopera acestora nefacturata in balanta. Nici garda si nici fiscul nu s-a legat de acest lucru, dar au cautat mereu daca am evidenta materialelor clientilor .



#4 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 March 2010 - 11:47 AM

Vezi postareagfctitti, la Mar 9 2010, 07:50 PM, a spus:

eu tot de vreo 10 ani lucrez in lohn iar soc. mea de 20 si mereu a folosit contul 345 pt. ca nu este sigur ca toate produsele executate sunt livrate in aceeasi luna si trebuie sa apara manopera acestora nefacturata in balanta. Nici garda si nici fiscul nu s-a legat de acest lucru, dar au cautat mereu daca am evidenta materialelor clientilor .



Buna, multumesc de ajutor. Din ceea ce ai relatat inteleg ca folosesti pentru servicii aceleasi conturi ca la productie 345,711, 348?



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 01:25 AM

activitatea in lohn este serviciu, nu productie.
345, produsul finit, trebuie sa fie al meu, proprietar, si sa reflecte pretul materialelelor, manopera, generala etc. Si nu este la lohn care ar include doar manopera si generale, materialul este al clientului.



#6 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 March 2010 - 08:12 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 11 2010, 02:25 AM, a spus:

activitatea in lohn este serviciu, nu productie.
345, produsul finit, trebuie sa fie al meu, proprietar, si sa reflecte pretul materialelelor, manopera, generala etc. Si nu este la lohn care ar include doar manopera si generale, materialul este al clientului.


atunci din punctul tau de vedere care este monografia contabila la servicii lohn?



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 04:35 PM

venit lohn 4111=704,
colectez cheltuieli 641, 645, 628, 681, 603, 602 etc
fac valoare serviciilor in curs (deviz) 332=712 descarc etc Vezi 3055/2010



#8 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 29 March 2010 - 08:43 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 11 2010, 05:35 PM, a spus:

venit lohn 4111=704,
colectez cheltuieli 641, 645, 628, 681, 603, 602 etc
fac valoare serviciilor in curs (deviz) 332=712 descarc etc Vezi 3055/2010

Conform O 3055/2009 cu ajutorul ct 332 se tine evidenta serviciilor in curs de executie existente la sf. perioadei, respectiv lunii, iar ct 712 la fel. Aceste conturi sunt, dupa parerea mea, corespondente cu ct 331 si 711 produse in curs de executie, respectiv venituri folosite in productia neterminata la sf. lunii.
In cazul meu prelucrarea in lohn incepe si se incheie in cursul unei luni calendaristice, deci nu cred ca ar trebui sa utilizez ct 332 si 711. Daca gresesc va rog sa-mi spuneti concret cu procedati. Venit 411=704 , colectez cheltuielile aferente ,insa se mai evidentiaza intr-un fel, are corespondenta ca la productie (345,711)?



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 March 2010 - 10:01 AM

produsul finit nu este al tau, el incorporeaza materialul clientului. A ta este doar lucrarea in curs : salarii+chelt.sectie, generale. Chiar daca incepi lucrarea si o termini in aceeasi luna, chiar daca o si vinzi, tot trebuie sa ai 332=711. Monografia ti-am prezentat-o deja.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 29 March 2010 - 10:01 AM




#10 Claudiu12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 May 2014 - 10:53 AM

Buna ziua! As avea si eu nevoie de un bilant detaliat pe ultimii 5 ani din partea a 2-3 firme cu productie in lohn, ma poate ajuta sa obtin aceste informatii?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL