Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont bancar pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cont bancar pfa


15 replies to this topic

#1 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2010 - 04:38 PM

Daca am un PFA (cu norma de venit ,deci nu trebuie tinuta nicio evidenta) trebuie sa am cont deschis pt pfa sau pot incasa facturile emise in contul personal ?( practic sunt pfa nu persoana juridica).



#2 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 02 March 2010 - 09:06 PM

nu este obligatoriu existenta unui cont PFA, insa in foarte multe situatii anumite tranzactii cu diferiti parteneri, se fac prin cont bancar. De aceea in asemenea situatii trebuie sa va deschideti cont bancar pe PFA adica identificat prin CUI si nu prin CNP. Imaginati-va cum este pentru partenerul dvs care va achita o suma in contul dvs de pf, cum se justifica el in propria-i contabilitate ! cel mai probabil renunta la afacere cautandu-si un alt partener, sau cum puteti dovedi dvs ca atii achitat un bun in interesul PFA daca plata se face dintr-un cont de pf




#3 gabrielaliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 March 2010 - 04:55 AM

Vezi postareagabrielaliana, la Mar 2 2010, 05:38 PM, a spus:

Daca am un PFA (cu norma de venit ,deci nu trebuie tinuta nicio evidenta) trebuie sa am cont deschis pt pfa sau pot incasa facturile emise in contul personal ?( practic sunt pfa nu persoana juridica).


Am inteles dar la banca cand vreau sa scot numerar din contul pfa sunt intrebat pe ce baza si pt ce anume scot bani din cont.
Daca nu se tine evidenta contabila deci la finante nu raportez ce fac cu banii (nu intereseaza depuneri sau ridicari numerar) atunci de ce trebuie sa ma justific la banca?



#4 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 08:02 AM

Vezi postareagabrielaliana, la Mar 3 2010, 04:55 AM, a spus:

Vezi postareagabrielaliana, la Mar 2 2010, 05:38 PM, a spus:

Daca am un PFA (cu norma de venit ,deci nu trebuie tinuta nicio evidenta) trebuie sa am cont deschis pt pfa sau pot incasa facturile emise in contul personal ?( practic sunt pfa nu persoana juridica).


Am inteles dar la banca cand vreau sa scot numerar din contul pfa sunt intrebat pe ce baza si pt ce anume scot bani din cont.
Daca nu se tine evidenta contabila deci la finante nu raportez ce fac cu banii (nu intereseaza depuneri sau ridicari numerar) atunci de ce trebuie sa ma justific la banca?

1.Cei de la banca sunt niste incapabili angajati acolo pe pile, marea majoritate. NU este nevoie sa jstificati pentru ce scoateti banii. Daca insista spuneti-le sa va arate legea unde scrie ca trebuie ca un pfa sa justifice incasarile. Daca tot insista spuneti-le ca vreti sa va retrageti de la ei si...chiar sa o faceti. Ca pfa banii sunt ai DVS. PERSONAL, NU ai firmei (ca la un srl) si puteti sa faceti ce vreti cu ei.
2. In legatura su reply-ul dat de "corpus". Daca incasati bani de la un partener (prin banca sau lichizi) partenerul NU are nici o problema pentru ca el se justifica CU FACTURA SI CHITANTA de la dvs. Iar daca dvs. faceti cheltuieli, la fel va justificati cu factura si chitanta pentru bunul cumparat.
Daca partenerii dvs sunt preponderent persoane fizice, e bine sa NU fiti platitor de tva, iar daca sunt srl.-uri e bine SA FITI platitor de tva, adica sa aveti si CIF



#5 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 08:23 AM

Cititi si de AICI in jos:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...mp;#entry191366
Argumentele de la sfarsitul discutiei al lui "Lara Dean" sunt total gresite, ea amesteca PFA-ul (pers fizica) cu IMM-ul (pers juridica)
PFA-ul NU are personalitate juridica!

Aceasta postare a fost editata de kristen69: 03 March 2010 - 08:28 AM




#6 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 03 March 2010 - 09:12 AM

Vezi postareacorpus, la Mar 2 2010, 09:06 PM, a spus:

nu este obligatoriu existenta unui cont PFA, insa in foarte multe situatii anumite tranzactii cu diferiti parteneri, se fac prin cont bancar. De aceea in asemenea situatii trebuie sa va deschideti cont bancar pe PFA adica identificat prin CUI si nu prin CNP. Imaginati-va cum este pentru partenerul dvs care va achita o suma in contul dvs de pf, cum se justifica el in propria-i contabilitate ! cel mai probabil renunta la afacere cautandu-si un alt partener, sau cum puteti dovedi dvs ca atii achitat un bun in interesul PFA daca plata se face dintr-un cont de pf
Corpus, te credeam baiat serios.....Tu de unde iti dai seama daca un cont este de pfa sau pf, avand numai IBAN-ul? Clientul trimite niste bani intr-un cont si punct. Iar faza cu " cel mai probabil renunta la afacere cautandu-si un alt partener" e chiar hilara.

Banii din contul de pfa se pot ridica fara nici o justificare la banca. Sunt bani personali si asimilati unui salariu. Dealtfel, contul de pfa are 2 valente, si de persoana juridica si de persoana fizica. Personal, nu vad necesitatea unui astfel de cont. Sunt curios daca in alte tari exista notiunea de cont bancar pentru freelanceri.
Daca doresti, ataseaza un card la acest cont, si iti scoti banii de la ATM. In felul asta nu mai intri in contact cu ghiseul bancar si discutiile aferente.

PS. Si eu am un astfel de cont si vad deja un dezavantaj la el: toate comisioanele aferente lui sint cele ale unei persoane juridice, deci mai mari. Ca asa vrea banca....



#7 kristen69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 10:31 AM

Vezi postareatopala_gustav, la Mar 3 2010, 09:12 AM, a spus:

Corpus, te credeam baiat serios.....Tu de unde iti dai seama daca un cont este de pfa sau pf, avand numai IBAN-ul? Clientul trimite niste bani intr-un cont si punct. Iar faza cu " cel mai probabil renunta la afacere cautandu-si un alt partener" e chiar hilara.

Banii din contul de pfa se pot ridica fara nici o justificare la banca. Sunt bani personali si asimilati unui salariu. Dealtfel, contul de pfa are 2 valente, si de persoana juridica si de persoana fizica. Personal, nu vad necesitatea unui astfel de cont. Sunt curios daca in alte tari exista notiunea de cont bancar pentru freelanceri.
Daca doresti, ataseaza un card la acest cont, si iti scoti banii de la ATM. In felul asta nu mai intri in contact cu ghiseul bancar si discutiile aferente.

PS. Si eu am un astfel de cont si vad deja un dezavantaj la el: toate comisioanele aferente lui sint cele ale unei persoane juridice, deci mai mari. Ca asa vrea banca....

Absolut corect!



#8 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 March 2010 - 04:48 PM

Domnule topala_gustav, va rog fiti bun si milostiv, iertati-ma ! Daca e nevoie achit si indulgente, puteti sa-mi indicati un cont? negresit voi urma profilul clintului dvs, "voi timite niste bani intr-un cont si punct"
Iar daca pe lista celor seriosi, autoarea subiectului se mai afla inca, incercati sa-i raspundeti la intrebarea adresata, eu cel putin in prima parte am incercat.

Aceasta postare a fost editata de corpus: 03 March 2010 - 04:48 PM




#9 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 06 March 2010 - 09:12 PM

Eu inca de la infiintare, initial PFA, apoi I.I, folosesc un cont pe persoana fizica. De ce? Pentru ca banca m-ar incadra la persoane juridice, iar comisioanele ar fi pe masura. Nici o banca nu furnizeaza in momentul de fata servicii dedicate PFA/II, cu comisioane ca pt persoane fizice.

Atata timp cat banca ma incadreaza ca persoana juridica, nu am de ce sa imi fac cont pentru PFA/II ca persoana juridica. Si nu exista nici o lege care sa ma oblige sa fac treaba asta, atata timp cat nici o banca nu este capabila sa ofere un astfel de cont.



#10 SMircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 March 2010 - 09:11 AM

Vezi postareaZzuper, la Mar 6 2010, 09:12 PM, a spus:

Eu inca de la infiintare, initial PFA, apoi I.I, folosesc un cont pe persoana fizica. De ce? Pentru ca banca m-ar incadra la persoane juridice, iar comisioanele ar fi pe masura. Nici o banca nu furnizeaza in momentul de fata servicii dedicate PFA/II, cu comisioane ca pt persoane fizice.

Atata timp cat banca ma incadreaza ca persoana juridica, nu am de ce sa imi fac cont pentru PFA/II ca persoana juridica. Si nu exista nici o lege care sa ma oblige sa fac treaba asta, atata timp cat nici o banca nu este capabila sa ofere un astfel de cont.


Sunt incepator in probleme legate de PFA si as dori sa va intreb in acest caz, in care nu este infiintat un cont bancar pt PFA ci pur si simplu contul persoanei, cum se face inregistrarea incasarilor in Registrul de incasari si plati?
Se inregistreaza ca si incasare in numerar si se taie chitanta?
Dar plata prin acest cont al unui furnizor, cum se inregistreaza, si pe baza carui document?

Va multumesc.



#11 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 08 March 2010 - 10:12 AM

Pai daca e incasare prin banca, nu mai e numerar, nu? Deci nu tai chtanta. Fiecare operatiune prin banca are cate un numar de tranzactie si este evidentiata in extrasul de cont, care se elibereaza lunar. In RJIP eu trec data, numarul acelei tranzactii si la rubrica "Explicatii" trec numarul facturii. Indiferent daca e incasare sau plata o factura trebuie sa existe.

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 08 March 2010 - 10:13 AM




#12 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 March 2010 - 11:13 AM

Daca mai intereseaza pe cineva si eu folosesc un cont bancar personal si nu unul special pentru PFA-uri.



#13 crissim99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 March 2010 - 08:31 AM

Vezi postareaZzuper, la Mar 8 2010, 10:12 AM, a spus:

Pai daca e incasare prin banca, nu mai e numerar, nu? Deci nu tai chtanta. Fiecare operatiune prin banca are cate un numar de tranzactie si este evidentiata in extrasul de cont, care se elibereaza lunar. In RJIP eu trec data, numarul acelei tranzactii si la rubrica "Explicatii" trec numarul facturii. Indiferent daca e incasare sau plata o factura trebuie sa existe.


salut. eu la "sfatul" unui nene contabil am taiat chitante un an de zile pe incasarile din contul meu personal pe rationamentul ca nefiind contul declarat ca pfa cu codul fiscal al cabinetului atunci nu pot sa completez rubrica de "banca" din RJIP si trebuie sa emit chitante ca pentru mine incasarile sunt ca numerarul, fiind egal daca ii primesc in contul ala, prin western union sau mandat postal.

In fine, dpa ce am facut chestia un an de zile linistit, prind o discutie pe tema asta cu atcineva si aflu stupefiat ca nu era bine.
ma corectez din 2009 si incep sa folosesc un alt cont cu depunerea extraselor de cont si completarea rubricii de banca, ceea ce fac si in prezent.

intrebare: la un eventual control, chestia asta se amendeaza si cu cat ?

multumesc.



#14 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 March 2010 - 08:49 AM

Vezi postareabogec, la Mar 9 2010, 11:13 AM, a spus:

Daca mai intereseaza pe cineva si eu folosesc un cont bancar personal si nu unul special pentru PFA-uri.
si eu la fel ...bine dar nu am avut control inca.... :biggrin:



#15 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 21 March 2010 - 03:22 PM

Vezi postareacrissim99, la Mar 12 2010, 08:31 AM, a spus:

Vezi postareaZzuper, la Mar 8 2010, 10:12 AM, a spus:

Pai daca e incasare prin banca, nu mai e numerar, nu? Deci nu tai chtanta. Fiecare operatiune prin banca are cate un numar de tranzactie si este evidentiata in extrasul de cont, care se elibereaza lunar. In RJIP eu trec data, numarul acelei tranzactii si la rubrica "Explicatii" trec numarul facturii. Indiferent daca e incasare sau plata o factura trebuie sa existe.


salut. eu la "sfatul" unui nene contabil am taiat chitante un an de zile pe incasarile din contul meu personal pe rationamentul ca nefiind contul declarat ca pfa cu codul fiscal al cabinetului atunci nu pot sa completez rubrica de "banca" din RJIP si trebuie sa emit chitante ca pentru mine incasarile sunt ca numerarul, fiind egal daca ii primesc in contul ala, prin western union sau mandat postal.

In fine, dpa ce am facut chestia un an de zile linistit, prind o discutie pe tema asta cu atcineva si aflu stupefiat ca nu era bine.
ma corectez din 2009 si incep sa folosesc un alt cont cu depunerea extraselor de cont si completarea rubricii de banca, ceea ce fac si in prezent.

intrebare: la un eventual control, chestia asta se amendeaza si cu cat ?

multumesc.
Asa am procedat si eu la inceput, in primul an. Ce sfaturi ai primit acum? Sa anulezi chitantele?

Si inca o intrebare: se scria pe forum ca in registrul inventar se trece si contul bancar, pe langa obiectele de inventar ale PFA-ului. In cazul acesta, cel mai frecvent, cand contul este unul personal nu de PJ, este corecta trecerea contului in registrul inventar? Practic pe acest cont se deruleaza orice tranzactie personala + operatiunile aferente activitatii de PFA, deci nefiind exclusiv nu vad de ce ar fi nevoie sa fie trecut in registru...

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 21 March 2010 - 03:23 PM




#16 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 21 March 2010 - 09:41 PM

Intrebarea dvs este f interesanta, cred ca doar cei care s-au intalnit in practica cu o asemenea situatie ar putea sa ne lamureasca.
Opinia mea este ca in cazul unui cont personal, nu se trece, deorece nu este al persoanei fizice autorizate asemeni unor ob de inventar sau mijl. fixe si nici nu a fost declarat ca apartinand patrimoniului de afectatiune, chiar daca raspunde cu acesta pentru obligatiile sale ( art 3 lit j si art 20.1 din OUG 44/2008)
Prin extrapolare, ar trebui sa trecem si alte bunuri personale ?!!
Pentru mine raman foarte multe situatii neclare privind inventarieirea in cazul PFA , referitoare la numirea unor comisii, procese verbale ...etc in conformitate cu nnormele legale in acest sens, mai ales ca PFA este doar o persoana.
Am si fost sanctionat de 2 ori de garda, pentru erori de inventariere ( privind chiar documentele la care m-am referit)
Nereusind sa aflu cum ar putea o PFA sa dea comisie de invenatriere, am insistat cu intrebarea " cum sa procedez pe viitor...?" iar unul din comisari mi-a spus pe un ton prietenesc sa nu arhivez exemplarul de amenda ci sa-l pastrez in RUC pentru a putea fi observat mai bine la urmatorul control ! ... cei drept, anul trecut si pana in prezent am scapat
Sunt binevenite si alte opinii, sa asteptam !

Aceasta postare a fost editata de corpus: 21 March 2010 - 09:48 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL