Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cumparat produse UE(laptop,detector) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cumparat produse UE(laptop,detector)


9 replies to this topic

#1 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 02 March 2010 - 08:54 PM

Buna seara!
As avea si eu o nelamurire: Daca cumperi din Germania un laptop, telefon mobil,detector radar de la media market,iar factura este cu tva se considere achizitie intracomunitara? Trebuie sa declari in 390 si sa treci la perioada de tva lunar?Va rog frumos un raspuns.
Va multumesc si va doresc o seara placuta!



#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 11:17 PM

Nu e achzitie intracomunitara, nu declari nimic ,val. TVA intra in costul produsului




#3 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 03 March 2010 - 09:50 AM

Iti multumesc mult. Asa m-am gandit si eu ca nu este intrucat nu cumpar aceste produse ca sa le vand si nu am la baza documente (ex: transport) ca au ajuns in tara.
O zi buna!



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2010 - 01:24 PM

maaaaaaare atentie!

inregistrezi aceste obiecte in gestiune ca obiecte de inventar? daca da> dovada ca au ajuns la sediu/punct de lucru unde inregistrezi in gestiune, exista, ca gestionarul semneaza pentru primire.

este achizitie intracomunitara, valoarea (baza la care calculezi TVA) este totalul platit. poti cere rambursarea TVA-ului platit in Germania de la Statul German.

trebuie declarat si trecut la perioada de TVA lunar.
Bea



#5 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 18 March 2010 - 05:11 PM

eu consider ca DoinaP are dreptate... nu este AIC, nu se declara in 390.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 07:52 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!



#6 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 March 2010 - 07:54 AM

Bea,

Nu este asa, este cum spune Doina si Raisa, nu poti plati TVA la o factura deja purtatoare de TVA, pentru ca taxarea inversa este asimilata platii TVA. Ce poti face cu factura de la Media Markt, este sa incerci sa recuperezi TVA-ul din Germania, daca vrei si te uiti prin legislatie gasesti cum se face acest lucru, mult mai usor din acest an, dar depinde ce anume s-a cumparat. Retine : declaratia 390 se face pentru a "gestiona" traficul cu marfa si de acum si cu servicii care nu mai trec prin "vamile" care existau intre tarile UE, din punct de vedere al TVA, orice achizitie care are la baza o factura purtatoare de TVA din tara de provenineta, se inregistreaza aici ca neimpozabil si TVA-ul intra in costul/ valoarea serviciului/produsului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 07:53 PM

Don't worry! Just panic!



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2010 - 08:16 PM

Nu este achizitie intracomunitara deoarece transferul drepului de proprietate se face in statul UE in care a fost achizitionat bunul, in acest caz factura respectiva va avea inscris TVA-ul statului respectiv, achitat odata cu valoarea bunului respectiv.

Conform Ordinului 4/2010 pentru aprobarea Procedurii de primire a cererilor de rambursare a TVA achitate de catre persoanele impozabile stabilite in Romania pentru importuri si achizitii de bunuri/servicii efectuate in alt stat membru al Uniunii Europene depunerea cererii in format electronic pe site-ul ANAF se face pentru bunurile mobile care le-au fost livrate sau serviciile care au fost prestate in beneficiul lor.
1.1 Cererea de rambursare se depune de catre persoanele impozabile stabilite in Romania, pentru rambursarea taxei pe valoarea adaugata achitate de acestea pentru bunurile mobile care le-au fost livrate sau serviciile care au fost prestate in beneficiul lor in statul membru in care taxa a fost incasata, precum si a taxei achitate pentru importul bunurilor in respectivul stat membru.



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 30 March 2010 - 08:43 AM

Nu am avut timp perioada asta, dar am marcat topicul si revin cu analiza problemei.

Speta: se cumpara laptop din Germania, factura este emisa si platita cu TVA.

1. este livrare de bunuri - clar.

2. este achizitie intracomunitara, pentru ca:
"ART. 1301
Achizițiile intracomunitare de bunuri

(1) Se consideră achiziție intracomunitară de bunuri obținerea dreptului de a dispune, ca și un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinația indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.

(2) Sunt asimilate unei achiziții intracomunitare cu plată următoarele:

a) utilizarea în România, de către o persoană impozabilă, în scopul desfășurării activității economice proprii, a unor bunuri transportate sau expediate de aceasta sau de altă persoană, în numele acesteia, din statul membru pe teritoriul căruia aceste bunuri au fost produse, extrase, achiziționate, dobândite ori importate de către aceasta, în scopul desfășurării activității economice proprii, dacă transportul sau expedierea acestor bunuri, în cazul în care ar fi fost efectuat din România în alt stat membru, ar fi fost tratat ca transfer de bunuri în alt stat membru, în conformitate cu prevederile art. 128 alin. (10) și (11);"

3. locul achizitiei intracomunitare: in Romania
"ART. 1321
Locul achiziției intracomunitare de bunuri

(1) Locul achiziției intracomunitare de bunuri se consideră a fi locul unde se găsesc bunurile în momentul în care se încheie expedierea sau transportul bunurilor."

4. exigibilitate: la data facturii

5. baza pentru TVA: daca se va recupera TVA-ul din Germania>suma platita fara TVA, daca nu se intentioneaza recuperarea TVAului din Germania>suma totala platita

6. persoana obligata la plata taxei: persoana impozabila care efectueaza achizitia intracomunitara.

ca urmare> taxare inversa(vezi determinarea bazei pentru TVA), declaratie 390 si se trece la perioada lunara.
Bea



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 March 2010 - 07:10 PM

Nu este achizitie intracomunitara deoarece transferul dreptului de proprietate se face in statul UE in care a fost achizitionat bunul, furnizorul este obligat la plata TVA-ului si nu declara in statul lui livrarea intracomunitara. Beneficiarul achizitiei nu este obligat la plata TVA-ului in Romania si nu are drept de deducere a TVA-ului in Romania.
In cazul in care beneficiarul achizitiei ia legatura cu furnizorul, transmite un cod valid de TVA si acesta storneaza vechea factura si intocmeste o noua factura fara TVA si o considera livrare intracomunitara, atunci se intocmeste in tara autofactura pentru TVA, se declara achizitie intracomunitara in Declaratia 390 - se calculeaza TVA-ul la intraga valoare a facturii initiale, cu TVA inclus in baza de impozitare, face taxare inversa si intocmeste Declaratia 390 la primirea noii facturi.



#10 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 12 April 2010 - 07:04 PM

Bea,
am dat intamplator din nou de acest topic. Nu pot sa cred cum unii ca tine citeaza CF si interpreteaza total aiurea legislatia.
Eu intru destul de rar si nu dau raspunsuri daca deja rapsunsul corect a fost dat. Aici sunt multi profesionisti care stiu despre ce e vorba si nu induc lumea in eroare. Te-as ruga spre binele tau sa citesti cu atentie sau sa ceri parerea cuiva in care tu ai incredere, daca nu ai inteles nimic din ceea ce au scris florinmladin si Letiroxi. Ei sunt unii dintre cei care "stiu despre ce e vorba"...crede-ma.

In general, firmele din UE care sunt detailisti in principal, nu pot factura in orice conditii fara TVA, pentru ca nu au certitudinea si dovada ca bunurile parasesc teritoriul SM din care fac parte sau ajung in SM care a eliberat CIF-ul valid de TVA, sau din comoditate fiscala in alte cazuri.
Nu este AIC si nici nu se declara in 390.

Aceasta postare a fost editata de Raisa: 12 April 2010 - 07:10 PM

Sa dormim noaptea linistiti!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL