Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scutire impozit pe venitul din salariu programatori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Scutire impozit pe venitul din salariu programatori


15 replies to this topic

#1 mihamada

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 January 2008 - 11:20 AM

Sunt angajata la o firma pe postul de inginer electronist (HW developer) si am terminat in 2007 Facultatea de Electronica si Telecomunicatii, domeniul Inginerie Electronica, sectia Microtehnologii. Pana luna asta (ian. 2008) nici un inginer electronist din cadrul firmei nu beneficia de scutirea de impozit de 16%, insa acum cateva zile, cativa din colegii mei au primit aceasta scutire. Cei care au primit scutirea sunt colegi de facultate cu mine, doar ca au terminat sectiile Electronica Aplicata si Comunicatii.
Problema e ca eu nu primesc aceasta scutire pentru ca sunt absolventa a sectiei de Microtehnologii, desi am aceeasi functie, am terminat aceeasi facultate si sectia Microtehnologii era chiar cea mai cautata, in alte cuvinte, doar o simpla denumire a unei sectii ma impiedica sa obtin aceasta scutire. In aceeasi situatie sunt mai multi angajati ai firmei si ne intrebam daca e vina facultatii ca nu isi prezinta toate sectiile si ce am putea face pentru a rezolva problema.

Aceasta postare a fost editata de mihamada: 22 January 2008 - 11:22 AM




#2 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 22 January 2008 - 11:30 AM

Trimite scris la Administratia Financiara, Minister apoi Guvern. Pana primesti raspunsul care iti convine
Daca sunteti mai multi cu atat mai bine.
Vorbesc serios




#3 Salerm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2010 - 12:21 AM

Buna ziua,

De cativa ani exista o lege care permite angajatilor care sunt angajati pe functia de programator intr-o firma sa nu mai "plateasca" cei 16% impozit pe salariu.

Daca se poate si nu incalc vre-o regula forumului (am cautat un topic cu ceea ce am nevoie si nu am gasit...) as avea nevoie de raspunsuri la urmatoarele intrebari:

1. Mai este valabila legea aceea despre deducerea impozitului pentru programatori?
2. Cine trebuie sa anunte pe cine? Este obligaita companiei de a opri acel impozit si a-l directiona catre angajat sau este obligatia angajatului de a se duce la circa financiara de care apartine (by the way cum isi da seama care e?) si spune acolo ca vrea impozitul inapoi?
3. Care este mai exact legea care spune acest lucru....nu am reusit sa gasesc exact legea, poate de acolo ma mai lamuream de cateva chestiuni...

Multumesc mult...



#4 asdf2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 March 2010 - 01:28 AM

http://www.fiscalitatea.ro/scutire-de-impo...ogramatori-650/



vezii ord 748/2004 si codul fiscal



#5 Salerm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2010 - 11:13 AM

Vezi postareaasdf2009, la Mar 3 2010, 01:28 AM, a spus:


Multumesc mult pentru raspuns.

Concluzia ar fi urmatoarea si va rog sa ma corectati daca gresesc:

In cazul in care ma incadrez in urmatoarele conditii din Ordinul 748 din 2004:

1. posturile pe care sunt angajati corespund listei cuprinzand ocupatiile mentionate in anexa nr. 1;
2. postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatica, evidentiat in organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, directie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
3. au diploma de absolvire a unei forme de invatamant superior de lunga durata, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile: Automatica, Calculatoare, Informatica, Matematica, Cibernetica, Electronica, respectiv una dintre specializarile cuprinse in anexa nr. 2, si presteaza efectiv una dintre activitatile prezentate in anexa nr. 1;
4. angajatorul a realizat in anul fiscal precedent si a inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari S.U.A. (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Nationala a Romaniei, aferent fiecarei luni in care s-a inregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea de impozit pe venit.

se intampla ce este precizat in Legea Nr. 571 din 2004:
Art. 56, Al. 4 , Lit. L,

(4)Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile,
în înțelesul impozitului pe venit:

l)veniturile din salarii, ca urmare a activității de creare de programe pentru calculator;
încadrarea în activitatea de creație de programe pentru calculator se face prin ordin
comun al ministrului muncii, solidarității sociale și familiei, al ministrului comunicațiilor
și tehnologiei informației și al ministrului finanțelor publice;

si acest lucru este raspunderea angajatorului conform codului muncii Art. 269 Al. 1:

Art. 269. [răspunderea angajatorului; acțiunea în regres]
(1) Angajatorul este obligat, în temeiul normelor și principiilor răspunderii civile contractuale, să îl despăgubească pe salariat în situația în care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului în timpul îndeplinirii obligațiilor de serviciu sau în legătură cu serviciul.



#6 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 03 March 2010 - 12:26 PM

Se intocmeste stat separat pentru acest departament care beneficiaza de scutire si se avizeaza la ITM,
Se inregistreaza veniturile (704) creeate de acestia separat intr-un analitic in balanta de verificare.



#7 Salerm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 March 2010 - 12:50 PM

Buna ziua,

Nefiind contabil eu personal ma vad nevoit sa va cer o confirmare a ceea ce am inteles eu:

Tot ceea ce am scris eu un pic mai devreme este corect iar ultima afirmatie ca este datoria angajatorului sa ia masuri in privinta neimpozitarii mele se face conform spuselor dumneavoastra. corect? sau nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:55 PM




#8 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 03 March 2010 - 09:49 PM

Angajatorul este responsabil pentru stabilirea sumei impozitului pe salarii. Trebuie sa verifice daca se indeplinesc conditiile pentru a nu fi impozitate aceste venituri,
iar ceea ce v-am spus eu anterior sunt masuri care trebuiesc indeplinite pentru a beneficia de scutire .



#9 Mykey

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 May 2011 - 04:21 PM

Buna ziua tuturor!

Vin si eu cu o problema: firma la care am fost angajata mi-a aplicat fara probleme scutirea de impozit. Apoi mi-am schimbat locul de munca si la primul fluturas am observat ca nu mi s-a aplicat reducera. Am discutat problema cu departamentul HR care mi-a spus ca nu imi poate aplica reducerea inainte sa implinesc un an in firma.

De curiozitate am intrebat la fostul departament HR, unde mi s-a spus cu foarte mare uimire: "daca maine imi vine om si satisface conditiile, imediat i-am aplicat reducerea". Si ca nu trebuie sa am eu 1 an vechime, ci firma sa lucreze de cel putin un an in domeniul IT (ceea ce face).


Va rog, daca are cineva cunostinte solide, sa imi dea un sfat. Daca mi s-a incalcat dreptul, am de gand sa cer daune.



#10 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 17 May 2011 - 05:17 PM

nu cred ca se mai aplica scutirea pt programatori



#11 Mykey

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 May 2011 - 05:20 PM

Vezi postareadragosdana, la 17 May 2011 - 05:17 PM, a spus:

nu cred ca se mai aplica scutirea pt programatori

:thumbup: se aplica



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 May 2011 - 07:48 PM

Eu vad ca Ordinul 748/2004 nu este abrogat, trebuie doar verificate noile coduri CAEN corespondente si sa fie indeplinite conditiile din Ordin.
Fisier atasat  Ordin_748_2004.doc   53K   27 downloads

Dana




#13 Mykey

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 May 2011 - 08:17 PM

Multumesc pentru doc. Iar in completare la problema initiala: Scutirea se aplica si pentru bonuri? Adica: Impozitul pe bonuri de masa este inclus in acei 16%?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:52 PM




#14 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 18 May 2011 - 08:11 AM

nu cred ca se aplica scutirea pt programtori

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:53 PM




#15 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 18 May 2011 - 08:52 AM

Vezi postareadragosdana, la 17 May 2011 - 05:17 PM, a spus:

nu cred ca se mai aplica scutirea pt programatori

ORDIN nr. 748 din 13 mai 2004, privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator, este in vigoare.
Mai mult, din 2004 n-a suferit nicio modificare.

Vezi postareaMykey, la 17 May 2011 - 04:21 PM, a spus:

Am discutat problema cu departamentul HR care mi-a spus ca nu imi poate aplica reducerea inainte sa implinesc un an in firma.

Cineva n-a inteles bine. Una din conditii este:
Art.1 aliniat 4 zice asa:
4. angajatorul a realizat in anul fiscal precedent si a inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract,.......
Daca firma este nou infintata sau doar din acest an au inceput comercializarea de softuri, duduia de la HR are dreptate.



#16 Mykey

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 May 2011 - 02:09 PM

Dap, firma are mai mult de 1 an :)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 04:54 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL