Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facilitati fiscale 6 luni daca angajam someri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facilitati fiscale 6 luni daca angajam someri


13 replies to this topic

#1 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 03 March 2010 - 09:28 AM

Prin O.U.G. 13/23.02.2010 publicata in M.O. 136/01.03.2010 inteleg ca avem scutiri timp de 6 luni la contributiile angajator daca angajam someri timp de 12 luni, cu conditia sa nu concediem in aceste 12 luni persoana angajata si nici alte persoane.
Intrebarea mea e cum se procedeaza pentru a obtine aceste facilitati fiscale? Facem conventii cu casele de pensii, sanatate, etc exact ca la somaj ca la legea aceea cu someri peste 45 ani sau absolventi? Sau retinem aceste sume cu nota contabila si declaram in 102 mai putin la cat avem de plata?



#2 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 13 April 2010 - 09:33 AM

Nu ma ajuta nimeni? Stie cineva cum trebuie sa procedez? Vreau sa angajez acum un somer si sa beneficiez de aceste facilitati. Cum fac?




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 April 2010 - 09:55 AM

Exista aceste facilitati specifice pentru 2010 pe care le gasesti in OUG 13 din 2010. Aceasta nu stabileste norme de aplicare dar spune ca se coreleaza cu Legea 76/2002. Probabil se aplica aceeasi procedura ca la ajutoarele anterioare date prin Legea 76 (actualizata) la angajarea somerilor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 23 April 2010 - 02:16 PM

Nu prea cred. Fara norme nu se aplica ! Asa mi-au spus ai nostri de la somaj.



#5 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 06 May 2010 - 08:10 PM

Se ia de la somaj o adeverinta din care rezulta ca ai angajat somerul. Nu se fac conventii pentru acest caz, pur si simplu se tine cont in contabilitate si declaratii. Asta a fost solutia corpului de control de la somaj unde am intrebat si eu.



#6 filip florentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 31 May 2010 - 02:38 PM

Buna ziua, eu am luat adeverinta de la somaj, dar cum inregistrez in declaratia la somaj facilitatea? la care rand la scutiri? Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 June 2010 - 09:59 AM




#7 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 31 May 2010 - 03:44 PM

fara norme nu se aplica



#8 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 10:45 AM

Firma a angajat un salariat care era somer si are peste 45ani, ma poate ajuta cineva cu nota contabila si cu modul de intocmire al declaratiilor, in ce rubrici trec scutirile? Care sunt sumele ce tb platite la salariul brut de 720 lei in acest caz, contributie salariat respectiv angajator? In SAGA pot configura asa ceva? Multumesc



#9 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2010 - 12:55 PM

Nu stie nimeni cum se intocmesc declaratiile de CAS, sanatate, fd concedii, somaj, AFP in aces caz?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 03:57 PM




#10 michim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 July 2010 - 12:51 PM

te rog frumos ajuta-ma si pe mine daca ai aflat cumva intre timp cum facem declaratiile pentru angajat cu og 13!; am nedumeriri si cu inregistrarile contabile, dar ma gandesc sa folosesc 7415...ideea declaratiilor mi se pare inspaimantatoare; de la finante am primit 2 raspunsuri diferite, Sanatatea si cas-ul se mai gandesc....se apropie 25 si nu stiu exact ce sa fac! Multumesc mult



#11 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 06 July 2010 - 02:56 PM

Vezi postareamihaci, la Jun 7 2010, 12:55 PM, a spus:

Vezi postareamihaci, la Jun 2 2010, 08:45 AM, a spus:

Firma a angajat un salariat care era somer si are peste 45ani, ma poate ajuta cineva cu nota contabila si cu modul de intocmire al declaratiilor, in ce rubrici trec scutirile? Care sunt sumele ce tb platite la salariul brut de 720 lei in acest caz, contributie salariat respectiv angajator? In SAGA pot configura asa ceva? Multumesc


Nu stie nimeni cum se intocmesc declaratiile de CAS, sanatate, fd concedii, somaj, AFP in aces caz?
-declaratiile nominale raman neschimbate
- pentru declatia 102- contributiile aferente persoanei angajate diminueaza obligatia de plata angajator
- contarea: 6451,6452,6453 aferent persoanei angajate este contata ca o plata ( 43xx= 74xx)
art1: .... scutire de la plata contributiilor de asigurari sociale pentru aceste persoane



#12 miadan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 November 2010 - 09:29 PM

Rog pe cei care stiu sa-mi spuna cum trebuie sa procedez la retinerile din salarul unui absolvent de invatamant superior care a incheiat conventie la AJOFM ? retin toate :CAS, CASS, SOMAJ,....etc, si apoi le declar in toate declaratiile aferente ? Va multumesc mult



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 November 2010 - 12:16 AM

retii tot si declari la cas, cass, itm si 100 la fisc la fel ca la salariatii "normali". La somaj si la fisc 102 sunt diferite declaratiile in sensul ca treci suma de recuperat si dif de plata/
inreg ctb. prin 445 subventia



#14 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 14 January 2011 - 11:46 AM

Buna. As vrea sa stiu daca ordonanta 13 poate fi aplicata numai pentru anul 2010. Daca am aplicat-o din luna noiembrie 2010, poate fi mentinuta si in 2011 pana la implinirea celor 6 luni de scutire angajator ma gandesc. Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL