Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recuperare pierdere - impoz. profit / microintrep. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


recuperare pierdere - impoz. profit / microintrep.


23 replies to this topic

#1 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 03 March 2010 - 12:48 PM

am urmatoarea situatie :
-microintreprindere pl imp venit 2009- pierdere la 31 dec 2009
- la 01.01.2010 devine pl de imp profit
- ian si febr 2010 obtine un profit frumusel deci cu siguranta la sf trim I- 2010 va avea imp profit >imp forfetar
intrebarea este : cum calculez imp pe profit ? (din profitul trim 1 2010 scad pierderea anului 2009 si compar cu imp forfetar ???? -este corect asa avand in vedere ca anul 2009 a fost platitor de imp pe venit ? iar acum calc imp /profit ?)
-conf art 26 alin 4 CF am voie sa recuperez pierderea fiscala in 7 ani ???? este corect asa ???



#2 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 03 March 2010 - 01:15 PM

Nu este corect.Nu are nici o legatura pierderea anului 2009 cu modul de calcul al impozitului pe profit din anul 2010(intreprinderea fiind in 2009 platitoare de impozit pe venit)




#3 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 03 March 2010 - 01:59 PM

deci sa inteleg ca fac calculul doar pt trim 1 2010 si platesc imp aferent , iar pierderea anului 2009 o acopar din profitul anilor precedenti in luna martie in baza hot AGA



#4 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 March 2010 - 08:29 PM

Pana in anul 2009 inclusiv este profit/pierdere contabila deoarece a fost platitoare de impozit pe venit....
din 2010 o sa aiba profit/pierdere fiscala deoarece va fi platitoare de impozit pe profit...
nu mai aveti cum sa recuperati acea pierdere de cand era platitoare de impozit pe venit decat contabil sau daca veti reveni cumva, candva
la acelasi tip de impozit...indiferent ce pierdere ati avut in trecut acum daca aveti profit il veti impozita...nici anul viitor cand veti face
.declaratia 101 aferenta anului 2010 nu tineti cont de acea pierdere



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 March 2010 - 10:30 AM

Vezi postareamiti, la Mar 3 2010, 03:59 PM, a spus:

deci sa inteleg ca fac calculul doar pt trim 1 2010 si platesc imp aferent , iar pierderea anului 2009 o acopar din profitul anilor precedenti in luna martie in baza hot AGA

este diferenta intre profit contabil si fiscal. Pierderea o acoperiti tot din profitul pe urmatorii 7 ani, dar este contabila. Fiscal platiti impozit pe profit pentru 2010, fara a lua in considerare pierderea pe perioada micro.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 05 March 2010 - 10:30 AM




#6 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 14 April 2010 - 10:17 AM

La o fosta microintreprindere se poate recupera pierderea din anii precedenti la calculul imp. pe profit pe trim I 2010 ?

Eu zic ca nu .
Dar poate sunt si alte pareri .

Mersi



#7 laura.curic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 April 2010 - 10:46 AM

societatile care au fost platitoare de impozit pe venitul micro. nu depun declaratia 101; prin urmare, pierderea pe care o are societatea nu se poate recupera;

Norme metodologice cod fiscal:
73. Recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
74. Pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declaraţia de impunere a anului precedent.



#8 oanab04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 19 April 2010 - 03:25 PM

Vezi postarealaura.curic, la Apr 14 2010, 10:46 AM, a spus:

societatile care au fost platitoare de impozit pe venitul micro. nu depun declaratia 101; prin urmare, pierderea pe care o are societatea nu se poate recupera;

Norme metodologice cod fiscal:
73. Recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
74. Pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declaraţia de impunere a anului precedent.

Aceiasi nelamurire as avea si eu, pt ca totusi in CF la pierderi fiscale avem asa:

Art. 26. - (1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
(2) Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care îşi încetează existenţa prin divizare sau fuziune nu se recuperează de către contribuabilii nou-înfiinţaţi sau de către cei care preiau patrimoniul societăţii absorbite, după caz.
(3) În cazul persoanelor juridice străine, prevederile alin. (1) se aplică luându-se în considerare numai veniturile şi cheltuielile atribuibile sediului permanent în România.
(4) Contribuabilii care au fost obligaţi la plata unui impozit pe venit şi care anterior au realizat pierdere fiscală, intră sub incidenţa prevederilor alin. (1) de la data la care au revenit la sistemul de impozitare reglementat de prezentul titlu. Această pierdere se recuperează pe perioada cuprinsă între data înregistrării pierderii fiscale şi limita celor 5 ani.

Mai astept o parere, pls.



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 April 2010 - 03:51 PM

Categoric nu. Pierderea contabila inregistrata de fostele microintrepr este definitiva, nu se ia in considerare ulterior la stabilirea profitului impozabil.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2010 - 07:22 PM

Microintreprinderile care au inregistrat in 2009 pierdere contabila nu vor putea recupera aceasta pierdere din punct de vedere fiscal, ci numai contabil. In situatia in care societatea comerciala a fost platitoare de impozit pe profit inainte de a fi microintreprindere si in acea perioada a inregistrat pierdere fiscala (inregistrata in Declaratia 101), aceasta se poate recupera in limita a 5 ani de la inregistrarea pierderii.



#11 sandita_florina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 April 2010 - 09:40 AM

Deci , pana la urma pierderea contabila a unei microintreprinderi se recupereaza decat contabil ( prin 121 ) dar cand calculam impozitul pe profit anul acesta ne raportam decat la cheltuielile din 2010 , trebuie sa tinem evidenta in registru . Eu asa am inteles din ce ati discutat aici. Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit.



#12 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 April 2010 - 01:53 PM

Ai inteles corect
Eu trec in registru asa: pierdere contabila irecuperabila fiscal an 2009, dupa care incep 2010-trim I etc...pierdere contabila x lei, pierdere fiscala x lei (sau profit ).



#13 Ena

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 April 2010 - 12:09 PM

Am si eu o nedumerire: o micro anul trecut trim II si III a avut imp mai mare decat minimul. In trim IV, a fost mai mic decat minimul si a platit minimul. Pe total an, platile sunt mai mari decat ce se datora si decat minimul. Ce pot face?



#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 April 2010 - 12:39 PM

ce poti face in ce sens? Trebuie sa platesti cat datorezi, fii fericita ca nu platesti minim de pomana pe toata perioada.



#15 Ena

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 April 2010 - 12:16 PM

Adica daca se mai poate recupera diferenta dintre ce se datora si ce s-a platit, avand in vedere ca ce se datoreaza este mai mult decat minimul (platile sunt mai mari). La impozitul pe profit se poate recupera, dar la micro?



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 April 2010 - 01:17 PM

In functie de ceeace ai declarat in Declaratia 100, ce plati ai facut fata de ce ai declarat, ce ai in Fisa pe platitor si daca ai sold debitor la sfarsitul anului in Balanta, faci analiza si daca totul este corect, poti solicita la Adm.financiara compensarea sumei achitate in plus pentru impozitul pe venit cu impozitul pe profit de plata in 2010.
Fara cerere de compensare nu poti folosi suma pentru compensarea altor impozite, deoarece impozitul pe venit are pozitie separata in Fisa pe platitor, iar in 2010 nu se mai datoreaza acest impozit.



#17 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2010 - 06:37 PM

Miti ,parerea mea este ca nu vei recupera nimic , chiar daca ai incheiat anul cu pierdere. Impozitul se platea la trimestru ,nu cumulat si nici nu s-a dat la micro decl 101 unde poate mai recuperai ceva ... Considera ca ai facut pomana statului ...si eu am platit la Micro impozit 28% in 2009 ..asta e politica MF



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2010 - 05:32 PM

am urmatoarea situatie la 30.06.2010, relativ la 2 ani precedenti :

2008 : micro, profit net = 100.000
2009 : micro, pierdere neta = 50.000
2010 : trecere la imp. profit, acoperire contabila = 50.000 (100.000-50.000),
inreg. conta e cea obisnuita, adica 117=121... pe 4 ian 2010, nu e necesara hot AGA pt acoperirea pierderii contabile, da ?
pierdere fiscala irecuperabila : 50.000

corect ? ca parca mi s-a blocat mintea ... :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 18 July 2010 - 05:45 PM




#19 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 18 July 2010 - 06:26 PM

Sigur ca e bine. Sunt convinsa ca deja stii asta. :lnr (1):
Totusi cere-le hotararea aga pentru acoperirea pierderii, ca sa nu se razgandeasca si sa repartizeze profitul din 2008 la dividende, iar pierderea din 2009 contabila sa o acopera in anii urmatori.

Aceasta postare a fost editata de leu50: 18 July 2010 - 06:27 PM




#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2010 - 06:49 PM

ms mult de tot, sfatul tau e f bun, il voi urma cu siguranta :lnr (1): initial ma gandisem la asta, pe urma am ezitat si modificat mesajul relativ la hot. AGA; cateodata, cred ca de oboseala, parca mi se opreste mintea-n loc si nu mai sunt sigura de lucruri simple :ohmy:

o seara super :laugh:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL