Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
alegere statut ne/platitor TVA pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


alegere statut ne/platitor TVA pt PFA


16 replies to this topic

#1 cristinarichter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 March 2010 - 03:37 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema legata de alegerea statutului de ne/platitor TVA pt un PFA pe care sunt pe cale sa-l infiintez. Chiar azi am fost la ONRC, mi-am obtinut rezervarea de nume si acum incerc sa-mi fac dosarul ca luni sa merg sa stau la coada. Am in fata formularul pt inregistrarea fiscala,(http://www.pfacontab..._fiscala_v3.jpg) dar mi-e teama ca o sa-mi prind urechile. Codul CAEN pe care il voi folosi este 7022 "Activitati de consultanta pt afaceri si management" (mentionez ca sunt economist licentiat si m-am gandit ca acest cod acopera cel mai bine activitatile pe care le voi factura). Ma puteti ajuta cu un sfat in completarea corecta a acestui formular?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 March 2010 - 04:42 PM

In circa 90% din cazuri este recomandabil sa fii neplatitor de TVA. In cazul PFA cred ca e vreo 97%.
Singura problema e ca sunt unii clienti platitori de TVA care prefera sa lucreze doar cu parteneri platitori de TVA, ca sa-si poata deduce TVA. Daca stii care-ti vor fii principalii clienti, e bine sa-i intrebi.
Daca esti platitor de TVA pretul bunurilor si serviciilor tale vor fi automat marite cu taxa TVA.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 05 March 2010 - 07:59 PM

Vezi postareanopris, la Mar 5 2010, 04:42 PM, a spus:

In circa 90% din cazuri este recomandabil sa fii neplatitor de TVA. In cazul PFA cred ca e vreo 97%.
Singura problema e ca sunt unii clienti platitori de TVA care prefera sa lucreze doar cu parteneri platitori de TVA, ca sa-si poata deduce TVA. Daca stii care-ti vor fii principalii clienti, e bine sa-i intrebi.
Daca esti platitor de TVA pretul bunurilor si serviciilor tale vor fi automat marite cu taxa TVA.
Atentie, daca intentionezi sa prestezi serviciul si pentru parteneri intracomunitari ( deci din spatiul UE ) ai nevoie de cod valid de TVA.



#4 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 08 March 2010 - 02:38 AM

Salutari tuturor!Fiind primul post va rog indurare :wink:
Eu mi-am deschis de curand un coafor pe P.F.A,cod caen 9602, sunt neplatitoare de TVA, la norma de venit, fara carte de munca in alta parte.Dilema mea ar fi urmatoarea:
Eu platesc TVA-ul pe factura de produse de coafor..... nu trebuie sa-l includ in pretul produselor, sau merg pe paguba...ce fac?Bun,in cazul afirmativ, am dreptul cu acelasi cod caen sa si vand produse de coafor(vopsea ,sampon,etc) si daca da cu ce adaos?
Va multumesc si astept nerabdatoare raspunsul vostru!

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 08 March 2010 - 02:41 AM




#5 cristinarichter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 March 2010 - 07:37 AM

Vezi postareanopris, la Mar 5 2010, 04:42 PM, a spus:

In circa 90% din cazuri este recomandabil sa fii neplatitor de TVA. In cazul PFA cred ca e vreo 97%.
Singura problema e ca sunt unii clienti platitori de TVA care prefera sa lucreze doar cu parteneri platitori de TVA, ca sa-si poata deduce TVA. Daca stii care-ti vor fii principalii clienti, e bine sa-i intrebi.
Daca esti platitor de TVA pretul bunurilor si serviciilor tale vor fi automat marite cu taxa TVA.

Multumesc pentru raspuns! Intr-adevar firma cu care voi colabora este platitoare de TVA, dar e problema lor cum se vor descurca cu acest aspect.
Inca o data multumesc!

Vezi postareatopala_gustav, la Mar 5 2010, 07:59 PM, a spus:

Vezi postareanopris, la Mar 5 2010, 04:42 PM, a spus:

In circa 90% din cazuri este recomandabil sa fii neplatitor de TVA. In cazul PFA cred ca e vreo 97%.
Singura problema e ca sunt unii clienti platitori de TVA care prefera sa lucreze doar cu parteneri platitori de TVA, ca sa-si poata deduce TVA. Daca stii care-ti vor fii principalii clienti, e bine sa-i intrebi.
Daca esti platitor de TVA pretul bunurilor si serviciilor tale vor fi automat marite cu taxa TVA.
Atentie, daca intentionezi sa prestezi serviciul si pentru parteneri intracomunitari ( deci din spatiul UE ) ai nevoie de cod valid de TVA.
Multumesc pentru mentiune! Momentan nu este cazul, dar din ce am citit pe internet am inteles ca este posibil sa schimbi statutul din neplatitor in platitor de TVA, dar nu si invers. Daca va trebui la un moment dat, voi face aceasta schimbare.



#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 08 March 2010 - 10:08 AM

pentru A taretare: sunt doua aspecte diferite prestarea de servicii si vanzarea cu amanuntul a produselor cosmetice
Codul CAEN 9602 va da dreptul doar la servicii de coafura si infrumusetare.
Pentru a vinde si produse cosmetice, chiar daca o faceti in acelasi salon trebuie adaugat un alt cod CAEN ( pentru vanzarea cu amanuntul).Doar in aceasta situatie se poate vorbi de adaos comercial (adica: pret furnizor-intocmire NIR-adaos comercial - pret de vanzare- eliberare bon fiscal)



#7 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 08 March 2010 - 07:17 PM

Multumesc pt. raspuns Corpus!
Am inteles ca nu am voie sa comercializez, ok.Dar eu vopseaua si celelealte produse pe care le cumpar si le folosesc pentru prestarea serviciilor de coafor trebuie sa le includ in pret si sa le fac pret per gramaj(De ex. Manopera vopsit =40 lei, plus 20 grame vopsea folosita la vopsit="X" lei).Acum cum trebuie sa stabilesc pretul vopselei folosite si la care eu platesc tva?Cu tva, cu adaos?

Aceasta postare a fost editata de A_taretare: 08 March 2010 - 07:18 PM




#8 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 11 March 2010 - 07:52 PM

Nu primesc si eu nici un raspuns?Sunt presata de timp, din pacate...si nu stiu ce sa fac
Va rog, daca ma puteti indruma....



#9 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 11 March 2010 - 08:28 PM

Cred ca sunteti pe o pista falsa, este foarte simplu daca ramaneti doar pe prestarea de servicii. Nu trebuie sa urmati procedura la care faceti referire, ci pur si simplu stabiliti dvs pretul unui serviciu tinand cont desigur de cheltuielile facute pentru a presta acel serviciu ( in acest pret se regaseste pretul substantelor, materialelor...etc folosite asa cum au fost ele achizitionate + pretul manoperei pe care dvs il considerati)
Apoi deumirea acestor servicii le introduceti in casa de marcat astfel incat la sfarsitul prestatiei clientul sa primesca bon fiscal cu serviciul prestat si suma achitata
Substantele si materialele pe care le achizitionati le treceti in RJIP la cheltuieli
Le scadeti din gestiune pe baza de bon de consum ( respecatnd desigur anumite cantitati pe care dvs le stiti mai bine . Nu puteti scadea o cantitate f mare vopsea doar pentru un bon fiscal eliberat !!!)
Nu este cazul dvs. aspectul cu adaosul comercial, acesta se intalnste doar la vanzarea produselor.
Pentru mai multe detalii va pot ajuta prin mesaj privat. dar activati-va mesageria ca nu pot sa va trimit nimic /sau lasati o adresa de email

Aceasta postare a fost editata de corpus: 11 March 2010 - 08:30 PM




#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 08:32 PM

Esti neplatitoare de tva, deci in pretul bunului incluzi tva. Exemplu:

Cumperi vopsea cutie 100 grame, factura:
Cant Pret unitar Valoare TVA
2buc 5 lei 10lei 1,9 lei
Total 11,9 lei

Faci nota de receptie vopsea:
Cant Pret unitar Valoare TVA
200grame 0.0595 11,9 0

Ai client si prestezi serviciul:
Faci bon consum:
Cant Pret unitar Valoare
20grame 0.0595 1,19

Faci deviz (sau cum s-o numi la voi):
consum materiale 1.19 lei
manopera 40 lei
alte cheltuieli 5 lei (chirie, telefon, publicitate etc, cote procentuale)
Total 46.19lei

Vinzi cu 50 lei vopsitul:
- inregistrezi in Reg de incasari si plati, incasare 50 lei
Platesti vopseaua cumparata:
- inregistrezi in Reg de incasari si plati, plata 11.9 lei

Nu stiu daca la PFA cu norma de venit mai trebuie sa tii atatea acte, colegii pot sa te ajute sau cauta pe forum.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 11 March 2010 - 08:32 PM




#11 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 13 March 2010 - 09:24 AM

Multumesc Corpus, multumesc Mihaela_cva !
Mi-ati fos de mare folos.Am citit mesajele voastre si inca mai am nevoie de sfaturi de la voi....Cred ca pe privat ar fi mai bine. Dar sa-mi fac numarul de mesaje.Si acum o intrebare bomba:De unde imi activez mesageria sa pot primi mesaje, sau sa transmit mailul pe privat?Ca mi-am prins degetele prin setari...de trimis am vazut ca, de la 10 pot trimite.
Asa e la inceput....atat in forum, cat si in pfa.Si de curand sunt si noua la volan.Dar o sa le invat eu pe toate.Nu am sa ma las.
Mai am atatea nelamuriri...
Va pup, multumesc !



#12 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 13 March 2010 - 09:19 PM

Incercati asa : Panoul meu / in partea stanga se deschide lista Meniu / la capitolul Optiuni, ceva mai in josul listei gasiti Setari e_mail, clik pe acesta si in parte dr. se deschide Setari de Confidentialitate. debifati prima optiune, cea cu ascunde adresa mea de email altor mebri de pe forum.
Ar trebui sa mearga



#13 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 March 2010 - 12:07 AM

Este debifata, am mai incercat o data si am salvat setarile.......cred ca fara sa-mi fac numarul de mesaje nu merge..
Ms ....si sa nu uitati de mine, ca voi face in curand mesajele



#14 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 March 2010 - 08:45 AM

Nu stiu cum, dar merge acum...



#15 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 19 March 2010 - 04:30 PM

Un moderator ar putea decupa discutia despre cosmetice si integra apoi intr-un topic separat "PFA Coafor", poate le va fi si altora folositoare. In plus lasam curat topicul pt. cristinarichter, despre alegere intre platitor/neplatitor de TVA...
Ca sa fiu ontopic: si eu am avut dilema aceasta la inceput, am ales sa fiu platitor de TVA si la cateva luni m-am dus la finante "domne...ce acte imi trebuie sa trec neplatitor?" A inceput sa rada...nu se mai poate! Asadar gandeste-te foarte bine inainte de a opta pentru a fi platitor. Eventual poti incepe fara sa fii platitor si daca simti ca te preseaza clientii, completezi niste hartii si incepand cu luna urmatoare devii platitor.
Insa sunt si avantaje, sa stii! Tu adaugand mereu 19% la serviciile tale, peste onorariu, timp de trei luni pana la decont, vei avea un plus de cash, folositor de cele mai multe ori. Un fel de imprumut pe trei luni, fara dobanda :) Apoi gandeste-te ca vei avea de cumparat multe lucruri necesare activitatii. Pentru toate acestea, in sens larg vorbind, vei beneficia de o reducere de 19%, compensand TVA-ul lor cu TVA-ul primit de la clienti pentru serviciile tale. INtervine insa "hartogaraia" de completat si de plimbat. Pt ca esti platitor de TVA completezi la trei luni declaratia 300, semestrial 394, plus inca doua registre care trebuie tinute. Unde mai pui ca greselile costa - ai intarziat cu declaratiile... niste milioane bune amenda.
Practic, daca majoritatea clientilor (sau cei mai importanti) sunt persoane juridice, atunci TVA-ul e un must. Daca lucrezi cu multe persoane fizice atunci te dezavantajeaza pt ca pretul prestatiei tale va creste cu "19%". Eu dupa doi ani de PFA (platitor de TVA) ma declar multumit de alegere. Daca s-ar da o lege de trecere la neplatitor nu as sari in barca cealalta.

Aceasta postare a fost editata de Lyvyoo: 19 March 2010 - 04:33 PM




#16 stelutabujor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 March 2011 - 12:37 PM

Buna,

Sunt PFA din februarie 2011, am bifat in documentele depuse la Reg.Comertului ca NEPLATITOR TVA, dar nu apare in nici unul din actele primite (Rezolutie + certificat de inregistrare + certificat constatator) de la RC ca sunt neplatitor TVA.

Trebuia sa primesc un act special pt NEPLATITOR TVA?
Unde pot verifica ca sunt NEPLATITOR TVA.

Multumesc, astept raspunsul dvs.

Steluta



#17 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 01 March 2011 - 03:45 PM

Din Anexa 1 - Date privind vectorul fiscal rezulta ca sunteti sau platitor de TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL