Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Constituire si deducere rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Constituire si deducere rezerva legala


6 replies to this topic

#1 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 March 2010 - 11:04 AM

Buna ziua.Cum si cand inreg.constituirea rezervei legale.Firma a fost infiintata in iulie 2009,capital social 200 lei.Vreau ca constitui rez.legala in suma de 40 lei si este deductibila integral.Am gasit peste tot constituire prin 129=106 dar ma gandesc ,avand in vedere ca 129 nu se mai foloseste la inchiderea ex financiar, la constituirea rezerlei se foloseste si daca da, cum se inchide?Adica fac 129=106 cu 40 lei in decembrie si tot in decembrie fac 121=129 cu 40 lei pt a evidentia deducerea ei la calculul imp. pe profit?E corect asa?Apoi declar asta in D.101 ?
Multumesc mult celor care vor sa ma ajute.



#2 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 10 March 2010 - 11:14 AM

Vezi postareaGianinutza, la Mar 10 2010, 11:04 AM, a spus:

Buna ziua.Cum si cand inreg.constituirea rezervei legale.Firma a fost infiintata in iulie 2009,capital social 200 lei.Vreau ca constitui rez.legala in suma de 40 lei si este deductibila integral.Am gasit peste tot constituire prin 129=106 dar ma gandesc ,avand in vedere ca 129 nu se mai foloseste la inchiderea ex financiar, la constituirea rezerlei se foloseste si daca da, cum se inchide?Adica fac 129=106 cu 40 lei in decembrie si tot in decembrie fac 121=129 cu 40 lei pt a evidentia deducerea ei la calculul imp. pe profit?E corect asa?Apoi declar asta in D.101 ?
Multumesc mult celor care vor sa ma ajute.




121=129 40 lei in ianuarie

The art of knowing is knowing what to ignore.



#3 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 10 March 2010 - 11:19 AM

pt definitivarea exercitului finaciar aferent lui 2009, este valabil OMFP 1752/2005, care zice astfel:
Art.222
-----
(4) Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercitiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistreaza prin articolul contabil 129
«Repartizarea profitului» = 106 «Rezerve». Profitul contabil ramas dupa aceasta repartizare se preia la începutul exercitiului financiar urmator celui pentru care se întocmesc situatiile financiare anuale în contul 117 «Rezultatul reportat», de unde urmeaza a fi repartizat pe celelalte destinatii legale. Evidentierea în contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza dupa adunarea generala a actionarilor sau asociatilor care a aprobat repartizarea profitului, prin înregistrarea sumelor reprezentând dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor, rezerve si alte destinatii, potrivit legii. Entitatile nu pot reveni asupra înregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.
----
(6) Închiderea conturilor 121 si 129 se efectueaza la începutul exercitiului financiar urmator celui pentru care se întocmesc situatiile financiare anuale. Ca urmare, cele doua conturi apar cu soldurile corespunzatoare în bilantul întocmit pentru exercitiul financiar la care se refera situatiile financiare anuale.

upss: m-am suprapus cu rodicus :smile:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 10 March 2010 - 11:20 AM




#4 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 March 2010 - 11:50 AM

multumesc mult.



#5 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 11 March 2010 - 01:44 PM

Revin cu o noua intrebare.Cum fac daca am pierdere la primul bilant de la infiintare?Mai constitui rezerva legala?



#6 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 March 2010 - 01:49 PM

Vezi postareaGianinutza, la Mar 11 2010, 01:44 PM, a spus:

Revin cu o noua intrebare.Cum fac daca am pierdere la primul bilant de la infiintare?Mai constitui rezerva legala?

ce vrei sa spui ? este primul bilant si firma a inregistrat pierdere?

Rezervele legale se constituie anual din profitul entitatii, in cotele si limitele prevazute de lege, si din alte surse prevazute de lege.
The art of knowing is knowing what to ignore.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 04:14 PM

adica din pierdere nu ai ce sa repartizezi, pierderea se acopera, nu se repartizeaza pentru creare de minusuri :biggrin:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL