Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
val.reziduala leasing financiar esalonata pe 12 luni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


val.reziduala leasing financiar esalonata pe 12 luni


5 replies to this topic

#1 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 March 2010 - 11:28 AM

Am o masina luata in leasing care a avut contractul de leasing incheiat in 2005.Am platit avans, am platit ratele si valoarea reziduala era prevazuta la urma,urmand sa se faca transferul dr.de proprietate.Din lipsa de lichiditati am cerut si ni s-a aprobat esalonarea valorii reziduale pe un an.S-a facturat toata val. rez. apoi au stornat-o si imi factureaza lunar ca rate cf unui nou scadentar.Acum am mai multe nedumeriri:
1.Stiu ca ,mai nou, la val rez. nu pot sa-mi deduc tva pentru ca se considera ca firma dobandeste dr.de proprietate in mom.primirii facturii si plaqtii ei,face practic o achizitie.Dar am auzit si varianta ca daca val.reziduala este esalonata,eu platesc practic un serviciu si pot sa-mi deduc tva la ratele astfel facturate,inafara de ultima rata la care se face practic transferul.Cum este corect?
2.Cand am inregistrat intrarea ca mijloc fix, am inreg adunand avansul si ratele cf scadentar la cursul din contract, diferentele de curs rezultand din facturi.Acum am constatat ca nu am prins si valoarea reziduala in cost si mi se pare ca asa era corect.Ce fac imi maresc valoarea mijlocului fix acum?
3.cand am inceput sa amortizez stiu ca nu am luat in calcul valoarea reziduala pentru ca asa citisem prin carti de specialitate.Acum nu-mi dau seama daca am facut corect.Probabil de aceea am omis s-o includ in costul de achizitie.
Recapitulare:cum am facut eu
Am inreg intrarea mijlocului fix excluzand valoarea reziduala, am calculat amortizarea la fel ,fara val. reziduala.Valoarea reziduala nu am platit-o integral,mi s-a esalonat si platesc rate.Am deja 2 facturi de astfel de rate la care mi-am dedus tva pentru ca am considerat ca doar la ultima, cand devin practic proprietar nu am voie sa-mi deduc tva-ul.Am marit val de intrare a mijlocului fix cu suma ratelor ce urmeaza a mi se factura(valoarea reziduala).Nu mai stiu daca trebuie sa maresc si cota de amortizare,dat fiind faptul ca mi s-a marit val de intrare sau e corect sa amortizez in continuare la val de intrare minus val rez. cum am considerat initial.
Multumesc celor care au rabdare si ma pot ajuta!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 01:35 AM

cauta topicul cu leasing, a fost extrem de bine explicat. Nu stiu eu sa pun un link aici.




#3 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2010 - 08:47 AM

[quote name='Gianinutza' date='Mar 10 2010, 12:28 PM' post='221686']

Valoarea unui mijloc fix cumparat in leasing este valoarea contractului incheiat (in momentul cand ai primit contractul de leasing cu scadentar , cu copie de pe factura de cumparare a bunului si alte documente care insotesc astfel de contracte) pretul de cumparare este trecut in contract si acela reprezinta valoarea bunului cumparat, pe care tu il inregistrezi in contabilitate, iar lunar il descarci cu redeventele platite, are legatura factura de avans - care reprezinta o prima rata pe care ai platit-o din valoarea intreaga a contractului. La finalulu leasingului vei primi o factura cu cheltuieli de inchidere in care se specifica valoare reziduala, cu toate ca tu nu mai ai valoare reziduala fiindca ai reesalonat-o. Daca nu intelegi, imi scrii si da-mi mai multe amanunte.



#4 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2010 - 09:06 AM

[quote name='pav' date='Mar 11 2010, 09:47 AM' post='221847']
[quote name='Gianinutza' date='Mar 10 2010, 12:28 PM' post='221686']

am vrut sa spun sa factura de avans nu are legatura cu...
iar amortizarea se calculeaza la valoarea de cumparare a bunului.



#5 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 11 March 2010 - 01:32 PM

Am citit si topicul cu leasing si nu m-am lamurit.Eu mi-am dedus Tva la 2 facturi de val rez reesalonata cu gandul ca valoarea de transfer e ultima rata si la aceea nu deduc tva Acum nu mai sunt sigura.Si totusi in IAS 16 scrie clar ca valoarea amortizabila este cost de achizitie minus valoarea reziduala.Rog pe cei in cunostinta de cauza sa-mi confirme/infirme.Multumesc.



#6 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2010 - 02:26 PM

[quote name='Gianinutza' date='Mar 11 2010, 02:32 PM' post='221894']

revin: pretul bunului cumparat este valoarea care o ai in contractul de leasing- contract care este primul document care il inregistrezi in contabilitate cu valoarea integrala. facand reesalonarea valorii reziduale n-ai nici o treaba cu amortizarea, primesti lunar sau trimestrial facura pentru valoarea reziduala, TVA-UL nu este deductibil

exemplu daca ai contractul cu valoarea 10000 EUR x curs x 19 % TVA
inregistrezi contractul cu aceasta valoare la care calculezi amortizarea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL